Fenntarthatóság

Magyarország az élvonalban az üvegházhatású gázok csökkentésében

Hazánk már tavaly felülmúlta a korábban 2030-ra megcélzott 40 százalékos mutatót. Magyarország Európa legjobbjai közé tartozott az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésében.

Jó hírt kapott a magyar gazdaság, hazánk 2024 második negyedévében is Európa legjobbjai közé tartozott az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésében az Európai Unió statisztikai hivatalának (Eurostat) pénteki jelentése szerint. A magyar adat idén áprilistól–júniusig 5,9 százalékos csökkenést jelent, ami 2,6 százalékos uniós átlagos érték több mint duplája – írta pénteki Facebook-bejegyzésében az Energiaügyi Minisztérium.

Bár hazánk épp lecsúszott a dobogóról, a harmadik helyet minimális különbséggel elcsípő osztrákok öröme a tárca szerint nem lehet felhőtlen. Magyarország és másik tizenhárom tagállam gazdasági növekedés mellett tudta mérsékelni környezetterhelését, nyugati szomszédaink pedig úgy javították klímavédelmi teljesítményüket, hogy bruttó nemzeti össztermékük csökkent 2024 második negyedévében. Az EM emlékeztetett, hogy

Magyarország már tavaly felülmúlta a korábban 2030-ra megcélzott 40 százalékos mutatót az üvegházhatású gázok kibocsátásának visszafogásában.

Az európai átlaghoz képest is hasít a kibocsátás-csökkentésünk

A felülvizsgált Nemzeti Energia- és Klímatervben ezért az 1990-es bázisévhez képest megemeltük a vállalásunkat. A következő évtized elejére így megfelezni tervezzük a hazai károsanyag-kibocsátást. Az átállásban fontos szerepet játszik a zöldenergia térnyerése és a környezetkímélő autózás elterjedése.

Az előzetes adatok alapján tavaly 18 százalékkal csökkent Magyarországon a fosszilis alapú energiatermelés, ezzel szemben a megújulóknál közel másfélszeres bővülés volt tapasztalható. A legnagyobb szennyezők közé tartozó közlekedés kibocsátása a korábbi évek folyamatos növekedése után csökkenésbe fordult 2023-ban.

Az Eurostat szerdán arról tett közzé adatokat, hogy a forgalomba hozott termékek 11,8 százaléka származott újrafeldolgozott alapanyagokból. Az Európai Unió adatai mellett a magyar adat is kedvezőbb lett egy év alatt.

A magyar álláspont szerint a versenyképesség megerősítése és a környezet védelme valós alapokon nyugvó, ésszerű energiapolitikával megfelelően összehangolható.

agrotrend.hu / Világgazdaság

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés