Fenntarthatóság

Karbonsemlegesség és zöld átállás az agráriumban

Az Európai Bizottság Éghajlatpolitikai Igazgatósága (DG CLIMA) megbízásából egy nemzetközi konzorcium több szakpolitikai eszközt vizsgál annak érdekében, hogy megfelelő ösztönzőket határozzon meg a mezőgazdasági és élelmiszeripari ágazat üvegházhatású gáz kibocsátásának csökkentésére és a földhasználatok során elérhető szénmegkötés növelésére. A konzorciumot neves európai kutatóintézetek alkotják, mint a Trinomics, a Wageningeni Egyetem és az Európai Környezetpolitikai Intézet (IEEP).

Forrás: pixabay.com

A kutatás egy 2023 végén megjelent, a mezőgazdasági emissziók árazásáról és az agrár és élelmiszeripari értéklánc klímavédelmi tevékenységének díjazásáról szóló tanulmányra épül és az abban felvázolt szakpolitikai eszközöket vizsgálja tovább több szempont szerint. A jelenlegi projektben azokra a kérdésekre keresik a választ, hogy hogyan valósítható meg a karbonkereskedelem ebben az ágazatban, mekkora kibocsátás-csökkentés érhető el a carbon farming intézkedésekkel, azok milyen hatást gyakorolnak az ágazat versenyképességére és a piaci szereplőkre, és hogyan finanszírozható a zöld átállás. Mindezek figyelembevételével a kutatás célja a leghatékonyabb szakpolitikai eszköz meghatározása, és az Európai Bizottság 2027 utáni időszakra vonatkozó szakpolitikai döntéseit készíti elő.

A konzorciumot egy 45-ös fős stakeholder csoport segíti, melynek tagjait pályázat útján választották ki. Magyarországról az AKI és NAK veszt részt a munkában, az AKI-t Óvári Csilla képviseli. A stakeholder csoport az ősz folyamán két online munkacsoportülést tartott és december 3-án Brüsszelben személyesen ült össze. A projekt 2025. nyarán zárul.

agrotrend.hu / AKI

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés