Fenntarthatóság
Az Európai Bizottság új online eszközt indít a mezőgazdaság fenntarthatóságáról
Az Európai Bizottság interaktív eszközt indított, amely világos és átlátható információt nyújt a mezőgazdaság fenntarthatóságáról. Az Agri Fenntarthatósági Iránytű 20 kulcsfontosságú mutatót gyűjt össze a mezőgazdaság és a vidéki területek három fenntarthatósági dimenziójához. Ez segíti a felhasználókat abban, hogy gyorsan átlássák a mezőgazdaság fenntarthatóságának jelenlegi állapotát, valamint fejlődését az idő során.
Az információk bőséges tárházában való tájékozódás a mezőgazdaság fenntarthatóságáról kihívást jelenthet. Milyen kulcsfontosságú grafikonokra kell figyelnünk? Hol találhatók meg a releváns adatok? Hogyan értékelhetjük a fenntarthatósági erőfeszítések haladását?
Az Európai Bizottság a már rendelkezésre álló gazdag információtár alapján válaszol erre a kérdésre az Agrifood Data Portalon létrehozott új, könnyen használható interaktív eszközzel, az Agri Fenntarthatósági Iránytűvel. Az eszköz összefoglalja a gazdasági, környezeti és társadalmi fenntarthatóság főbb mutatóit, és naprakész információkat nyújt. Segít megérteni, hogy a mai gazdák és a mezőgazdasági szektor hogyan teljesítenek a múltbeli viszonyításhoz képest. A mezőgazdaság folyamatos trendjeinek ábrázolása révén mindenki nyomon követheti a fenntarthatósági mutatók haladását, amelyek azt mutatják, hogy az EU mezőgazdasága jó úton halad-e. Mindez nyilvánosan és átláthatóan történik az Agri Fenntarthatósági Iránytűnek köszönhetően. Az összes keresés eredménye exportálható és letölthető. A vezérlőpultot rendszeresen frissítik.
Mit mondhat nekünk az Agri Fenntarthatósági Iránytű?
A fenntarthatóság az agrárágazatunk sarokköve. A fenntarthatóság előmozdításának megértése létfontosságú. Ahhoz, hogy a mezőgazdaság fenntartható legyen, számos különböző szempontot kell figyelembe venni, különböző mutatókat kell figyelembe venni. Minden mutatót kísér egy értékelés az elvárt irány figyelembevételével.
Ami a mutatókat illeti, az Agri Fenntarthatósági Iránytű először kulcsfontosságú mutatókat mutat be az EU mezőgazdaságának gazdasági teljesítményének értékeléséhez. A “Kereskedelmi mérleg” mutató versenyképességet értékel, míg az “Agrárgazdasági termelékenység” hatékonyságot mér. Az “Átlagos jövedelem összehasonlítása az átlagbérével”, a “Munkavállalónkénti nettó hozzáadott érték” és az “Átlagos gazdasági méret” tükrözi a jövedelemfejlesztéseket, a munka termelékenységét és a mezőgazdasági szektorban bekövetkezett strukturális változásokat. Ez az információ tükrözi az EU gazdáinak gazdasági valóságát.
Másodsorban, az eszköz kilenc kulcsfontosságú mutatót emel ki, amelyek az környezeti fenntarthatóságra összpontosítanak, és a mezőgazdaság kölcsönhatását vizsgálják a környezettel, valamint annak hatását a biodiverzitásra, a talaj egészségére, a vízminőségre és a légszennyezésre. Az “Baromfimadarak indexe”, a “Növényi sokféleség” és a “Nitrátok a talajvízben” mutatók értékelik a biodiverzitást, a mezőgazdasági gyakorlatokat és a vízszennyezést. A növényvédő szerek, az ökológiai mezőgazdálkodás, az ammónia kibocsátás és a kaszénkibocsátás mutatói nyomon követik a környezeti és éghajlati hatásokat, valamint az EU mezőgazdasági gyakorlatokhoz kapcsolódó fenntarthatósági erőfeszítéseket.