Fenntarthatóság

Az Európai Bizottság új online eszközt indít a mezőgazdaság fenntarthatóságáról

Az Európai Bizottság interaktív eszközt indított, amely világos és átlátható információt nyújt a mezőgazdaság fenntarthatóságáról. Az Agri Fenntarthatósági Iránytű 20 kulcsfontosságú mutatót gyűjt össze a mezőgazdaság és a vidéki területek három fenntarthatósági dimenziójához. Ez segíti a felhasználókat abban, hogy gyorsan átlássák a mezőgazdaság fenntarthatóságának jelenlegi állapotát, valamint fejlődését az idő során.

Az információk bőséges tárházában való tájékozódás a mezőgazdaság fenntarthatóságáról kihívást jelenthet. Milyen kulcsfontosságú grafikonokra kell figyelnünk? Hol találhatók meg a releváns adatok? Hogyan értékelhetjük a fenntarthatósági erőfeszítések haladását?

Forrás: pixabay.com

Az Európai Bizottság a már rendelkezésre álló gazdag információtár alapján válaszol erre a kérdésre az Agrifood Data Portalon létrehozott új, könnyen használható interaktív eszközzel, az Agri Fenntarthatósági Iránytűvel. Az eszköz összefoglalja a gazdasági, környezeti és társadalmi fenntarthatóság főbb mutatóit, és naprakész információkat nyújt. Segít megérteni, hogy a mai gazdák és a mezőgazdasági szektor hogyan teljesítenek a múltbeli viszonyításhoz képest. A mezőgazdaság folyamatos trendjeinek ábrázolása révén mindenki nyomon követheti a fenntarthatósági mutatók haladását, amelyek azt mutatják, hogy az EU mezőgazdasága jó úton halad-e. Mindez nyilvánosan és átláthatóan történik az Agri Fenntarthatósági Iránytűnek köszönhetően. Az összes keresés eredménye exportálható és letölthető. A vezérlőpultot rendszeresen frissítik.

Mit mondhat nekünk az Agri Fenntarthatósági Iránytű?

A fenntarthatóság az agrárágazatunk sarokköve. A fenntarthatóság előmozdításának megértése létfontosságú. Ahhoz, hogy a mezőgazdaság fenntartható legyen, számos különböző szempontot kell figyelembe venni, különböző mutatókat kell figyelembe venni. Minden mutatót kísér egy értékelés az elvárt irány figyelembevételével.

Ami a mutatókat illeti, az Agri Fenntarthatósági Iránytű először kulcsfontosságú mutatókat mutat be az EU mezőgazdaságának gazdasági teljesítményének értékeléséhez. A “Kereskedelmi mérleg” mutató versenyképességet értékel, míg az “Agrárgazdasági termelékenység” hatékonyságot mér. Az “Átlagos jövedelem összehasonlítása az átlagbérével”, a “Munkavállalónkénti nettó hozzáadott érték” és az “Átlagos gazdasági méret” tükrözi a jövedelemfejlesztéseket, a munka termelékenységét és a mezőgazdasági szektorban bekövetkezett strukturális változásokat. Ez az információ tükrözi az EU gazdáinak gazdasági valóságát.

Forrás: pixabay.com

Másodsorban, az eszköz kilenc kulcsfontosságú mutatót emel ki, amelyek az környezeti fenntarthatóságra összpontosítanak, és a mezőgazdaság kölcsönhatását vizsgálják a környezettel, valamint annak hatását a biodiverzitásra, a talaj egészségére, a vízminőségre és a légszennyezésre. Az “Baromfimadarak indexe”, a “Növényi sokféleség” és a “Nitrátok a talajvízben” mutatók értékelik a biodiverzitást, a mezőgazdasági gyakorlatokat és a vízszennyezést. A növényvédő szerek, az ökológiai mezőgazdálkodás, az ammónia kibocsátás és a kaszénkibocsátás mutatói nyomon követik a környezeti és éghajlati hatásokat, valamint az EU mezőgazdasági gyakorlatokhoz kapcsolódó fenntarthatósági erőfeszítéseket.

Végül, a társadalmi fenntarthatósági mutatók, mint például az “Életkor szerinti gazdaságirányítók aránya” és a “Nők által vezetett gazdaságok aránya” tükrözik a generációváltással és a nemi egyenlőséggel kapcsolatos aggodalmakat. Emellett olyan mutatók, mint a “Gazdaságirányítók képzése” és a “Szegénységi ráta vidéki területeken” betekintést nyújtanak az oktatáshoz való hozzáférésbe és a vidéki közösségek szegénységi kockázataiba. Továbbá, ez a rész olyan mutatókat tartalmaz, amelyek választ adnak a társadalmi kérdésekre, például az “Antibiotikumfelhasználás állatonként”, amely fontos a antibiotikumrezisztencia kockázatához.

Ezek a kulcsfontosságú mutatók lehetővé teszik az érdeklődő felhasználók számára, hogy megértsék a mezőgazdasági fenntarthatóság bonyolult aspektusait, és egyszerűen áttekintsék a folyamatban lévő trendeket. A felhasználóbarát elrendezés segít gyorsan eloszlatni néhány közös tévhitet a mezőgazdaságról, és megmutatja, hogy a mezőgazdaság nem nulla ponttól indul fenntarthatóságra való törekvésében.

A mezőgazdasági fenntarthatóság

Az agrár-élelmiszeripari szektor dolgozik a fenntarthatóság megvalósításán. Az Európai Bizottság továbbra is támogatja és ösztönzi a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatokat. A közös agrárpolitikának (KAP) kulcsfontosságú szerepe van az európai mezőgazdaság átállításának támogatásában a fenntarthatóbb gazdálkodás felé. A KAP arra törekszik, hogy megteremtse az egyensúlyt az agrár-, környezeti és társadalmi fenntarthatóság között a gazdák, a vidéki közösségek és az EU egésze javára.

Az Agri Fenntarthatósági Iránytű többsége ugyanazokat a mutatókat tartalmazza, mint amelyek a KAP mutatóinak részét képezik, amelyek mérik a KAP teljesítményét. Ezek szolgálnak arra is, hogy értékeljék, a KAP segíti-e a mezőgazdasági szektort a fenntarthatóság növelése felé történő átállásban. Az Európai Bizottság az átláthatóság és nyomon követési követelményeinek megfelelően több online vezérlőpultot is létrehozott a jóváhagyott KAP Stratégiai Tervek tartalmáról és ambíciójáról.

agrotrend.hu / Európai Bizottság
Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szakmai partner
Nyakas Farm
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés