Innováció

Rendezvények

A think.BDPST-en a Videokontroll képviselte a mezőgazdaságot

A Külgazdasági és Külügyminisztérium, illetve az Antall József Tudásközpont (AJTK) az innováció és a jövő technológiáinak kutatásáról szóló konferenciát szervezett think.BDPST címmel, ahol a startup-ok bemutatkozását tették lehetővé.

A think.BDPST a legnevesebb politikai, tudományos és gazdasági szereplők bevonásával kívánja szorosabbra fűzni az üzleti, kormányzati és civil szféra közötti együttműködést. A nemzetközi konferencián a magyar innovatív megoldások között a Videokontroll volt az egyetlen agrár startup. A think.BDPST nemcsak az ötletekről és megvalósításukról szól. A rendezvény arra mutat rá, hogy az új technológiák, megközelítések, startup-ok, innovatív megoldások, a civil társadalom és a közigazgatás szinergiája hogyan eredményezheti a gazdaság megújulását, és az egész közép-európai régió együttes fejlődését.

Hogyan jelenhet meg valaki a kiállításon?
A think.BDPST nem olyan, mint egy szokványos kiállítás. A jelenlévő vállalkozások nem jelentkeztek, hanem kiválasztották őket. Nagyon pozitív a rendezvény üzenete, a fenntartható fejlődés megoldásait kutatja és mutatja be a nagyközönségnek. Ehhez az irányvonalhoz a Videokontroll is kapcsolódik, mivel a szárítók optimalizálásával a gázfelhasználás csökken, ezzel együtt a CO2 kibocsátás is, sőt javul a termény minősége, ez pedig kevesebb toxint jelent. 

Mire jó a Videokontroll?
A Videokontroll-ra épül a precíziós szárítás, melynek legfontosabb sarokköve, hogy a termény minőségének megőrzését helyezi a középpontba, ezzel is tiszteletben tartva a növénynemesítés és növénytermesztés eredményeit, valamint az állattenyésztés igényeit.
Az egyedülálló megoldás révén csökkenthető a toxinok mennyisége a raktározás során. 
A Videokontroll azoknak a mezőgazdasági vállalkozásoknak készült, akik rendelkeznek szemestermény-szárítóval. A rendszer ezeknek a sokszor százmilliós gépeknek a precíziós beüzemelését és tűz elleni védelmét látja el. 

Hogyan működik a szárítófelügyeleti rendszer?
A rendszer figyeli a szárítás folyamatát, a kilépő levegő hőmérsékletét méri, és rögzíti az adatokat. Az „input” pedig mindent elárul a vízelvonás folyamatáról. A szolgáltatáshoz szorosan hozzátartozik az eltérések feltérképezése és a korrekciós lehetőségek ajánlása, együttműködés a tulajdonossal az optimalizálási folyamat végéig.

Mennyi idő alatt térül meg a befektetés?
A szárítókban üzemelő gázégők kb. 250 m3 gázt használnak fel óránként. A szárító szezonálisan üzemel, de akkor folyamatosan, akár 30-50 napig is. Nem ritka a 20-30 milliós gázszámla egy szezonban. Az optimálisan üzemelő szárító egyenletesen melegíti fel a terményt, hogy az leadhassa a nedvességtartalmát. Ennek az optimumnak az elérésében segít a vállalkozás partnereinek, akik így szemestermény-szárítónként típustól függően 10-50% energiát takaríthatnak meg a korábbi állapothoz képest. Az esetek nagy százalékában egy év alatt megtérül a befektetés, a további években javítja a gazdaság nyereségességét. A kisebb gázfelhasználással a környezetet is óvjuk, a CO2 kibocsátás csökkenését is eredményezi az optimalizálás. 

agrotrend.hu / Németh Zsuzsa

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés
Hirdetés