Hírek
Valójában ennyit emelkedtek a horgászjegyek árai
Az év vége felé felröppent hírekkel ellentétben csak az infláció mértékét meghaladó árváltozásokkal indult az év a horgászvizeken, vagyis pár százalékos áremelésre lehet számítani, ami a halárak változásával és az általános inflációs várakozással lett azonos mértékű. A nagyobb vizeinken még jobb a helyzet, mert sem a Balatonon, sem a Velencei-tavon, sem pedig a Tisza-tavon nem emelkedik az éves területi jegyeknek az ára. Újdonság, hogy a Tisza-tó az év elejétől átkerült a MOHOSZ hasznosításába, aminek nem mindenki örült, viszont a horgászoknak jó hír, hogy az éves területi jegyek árát három évre befagyasztották, ami példaértékű és ösztönző a tó iránt hűséges horgászok számára.
Fotó: Pecaverzum.hu
Továbbra is óriási a népszerűsége a horgászásnak: Magyarországon már több, mint 1 millió regisztrált horgász van és jelenleg ők alkotják az egyik legnagyobb szabadidő közösséget. Dérer István, a Magyar Országos Horgász Szövetség elnök-helyettese szerint Magyarország több tekintetben példát mutat uniós szinten is a horgászturizmus kiépítésében – nem csak az 1 millió regisztrált horgásszal, hanem azzal, hogy több százezren rendszeresen hódolnak ennek a szenvedélynek. Ehhez komoly infrastruktúra adja a hátteret, illetve számos kiegészítő lehetőség a horgászversenyeken, ilyenek például a horgásztáborok.
-A tavalyi év áttörést hozott számunkra: a MOHOSZ eddigi legnagyobb sikere volt az, hogy a kormány elfogadta a nemzeti horgászturisztikai stratégiát, amelyhez 24 milliárd forint forrást biztosít. Ezzel az elkövetkező években lépésről-lépésre lehet kiépíteni a horgászturisztikai hálózatot, amit a horgászok a vízpartokon is érzékelhetnek majd. Ez nem csak a horgászok számára épülő zárt világ lesz, hanem találkozási pont a helyiek, az aktív szabadidősportot űzők és természetesen a horgászok számára -összegezte Dérer István.
Azzal, hogy a Tisza-tavat kiemelt térséggé nyilvánították, innentől kezdve nagy lehetőségek állnak előtte, de ez csak akkor működik, ha a helyi közösség, a vállalkozók összefognak és valódi csapatmunkával együttműködve tudnak tenni a Tisza-tóért. Ezért a MOHOSZ részéről minden szándék adott az eddigieknél még nagyobb erőforrások bevonására. Az elnök-helyettes szerint a nemzeti horgászturisztikai stratégiával, valamint a nagyobb telepítéssel tudnak a horgászok rendelkezésére állni. A Tisza-tó négy vármegye 47 települését érinti, a szétszabdaltság felszámolása miatt született meg ez a döntés. Ezzel emelkedik a tó területpolitikai státusza és több fejlesztés segíti a térséget.
Így változnak a horgászengedélyek idén
A Horgászinfo.hu beszámolója szerint a 2025-ös évben a horgászengedély kiváltása alapvetően nem változik, viszont a horgász applikáció bevezetésével egyre inkább a digitalizáció irányába mozdul el a horgászat. 2025-ben a cél, hogy elősegítsék a horgászokmányok digitalizálását. Ez lehet az utolsó év, amikor még papíralapú állami horgászengedélyt és fogási naplót kell használni. Az elképzelések szerint a fogási naplót elektronikusan is lehet majd vezetni, így választhatunk, hogy papíralapú vagy digitális naplót használunk. Fontos, hogy a választásunkat alaposan átgondoljuk majd, mert az adott évben csak egy lehetőséget választhatunk, és év közben már nem lesz módunk változtatni.
A digitális fogási napló felülete még nem ismert, de a tájékoztatások szerint egyszerű és könnyen kezelhető lesz, így a hibázás lehetősége minimalizálódik. A digitális naplót vezetők számára nemcsak az adminisztratív hibák száma csökken, hanem a fogási napló leadása sem lesz szükséges, mivel a rendszer automatikusan intézi ezt. Később a C&R (catch and release) fogások rögzítése is lehetséges lehet, és további olyan újítások is várhatóak, amelyek kényelmesebbé teszik a horgászatot. A digitális fogási napló bevezetése egyúttal a horgászengedély árának csökkenéséhez is vezethet, mivel a digitális változatért nem kell majd fizetni.
Agrotrend.hu/ Novenyvedoszer.hu