Hírek

Vadgazdálkodási pályázati kiírás, ami a vadászatra jogosultak mellett a földhasználókat, gazdálkodókat is érintheti

Megjelent az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) 2025/2026-os vadászati évre vonatkozó pályázati kiírása, melynek forrása az Országos Vadgazdálkodási Alap. A vadászatra jogosultak 500 millió forint összegig pályázhatnak a vadgazdálkodás feltételeinek és környezeti hatásainak javítása, a természeti erőforrások fenntarthatósága és klímaváltozáshoz való adaptációja érdekében.

Az OMVK Elnöksége augusztus végén döntött a vadászatra jogosultak számára biztosított, vadgazdálkodási célú fejlesztési források 2025/2026-os vadászati évre vonatkozó pályázati kiírásáról, amely mostantól elérhető a Vadászkamara honlapján.

Bár a pályázat a vadászatra jogosultak részére került kiírásra, azok megvalósításába a földhasználók, gazdálkodók is bevonásra kerülhetnek, a párhuzamos gazdálkodással érintett területeken végrehajtott beruházások egyben javíthatják a mező- és erdőgazdálkodási növénykultúrák kártevőkkel és időjárási szélsőségekkel szembeni ellenállóképességét. Egyrészt az apróvadfajok számára biztosított búvó- és táplálkozóhelyek közvetett módon csökkenthetik a kijuttatandó növényvédő szerek mennyiségét. Másrészt a területek vízellátását biztosító beruházások egyaránt hasznosak lehetnek az erdő- és mezőgazdasági kultúrák, illetve a vadállomány számára is.

Forrás: pxhere.com

Pályázható célok, támogatható tevékenységek:

  • Fás szárú fajokból álló szegélyek, gyümölcsös fasorok kialakítása, rágóerdő telepítés, csenderesek, vadbúvók, sövények kialakítása;
  • Táplálkozó- és búvóhelyek kialakítása szántóföldi kultúrák vetésével;
  • Termesztett növényféleségek diverzifikálása évelő zöldtakarmány keverékek telepítésével;
  • Vadászterület vízellátását javító beavatkozások;
  • Ragadozógyérítés, csapdapark fejlesztés;
  • Fácán és szürkefogoly állománygazdálkodás fejlesztése;
  • Vadvédelmet és vadgazdálkodást segítő eszközök beszerzése, szolgáltatások igénybevétele.

Közös megoldások keresése vadkárral erősen érintett területeken

A területek fejlesztésére szánható támogatási összeg felhasználható az igénybe vett földterületeken egyrészről a földhasználóval történő, földterület használatára irányuló együttműködési megállapodás fedezetére (megállapodás minta a pályázat dokumentációban), másrészről a földterületek bérleti díjára is. Megfontolásra javasolt ezen pályázati cél felhasználása olyan földterületeken, ahol a gazdálkodóknak évről évre jelentős vadkárral kell szembesülniük.

Egynémely vadászatra jogosult nem rendelkezik saját infrastruktúrával vadföld művelésére, fás szárú állomány ültetésére, kezelésére. Erre is megoldást kínál a pályázat, mivel bizonyos beavatkozásoknál a vadföld- és vadlegelő-művelés, az ehhez kapcsolódó szántóföldi tevékenységek vállalkozói munkadíja elszámolható. Ezáltal a megfelelő gépparkkal rendelkező földhasználók a vadászatra jogosultak partnereivé válhatnak a pályázati célok elérésében. A diverzifikált szegélyállományoknak köszönhetően pedig várhatóan a növénykultúrákat érintő vadkár is csökkenni fog.

Az elmúlt évekből tanulva különös figyelmet érdemel a vízellátást javító beavatkozások támogatása (ld. meglévő kutak felújítása, vízvisszatartó műtárgyak létesítése).

Vadvédelmet és vadgazdálkodást segítő eszközök beszerzése, szolgáltatások igénybevétele

A legelő és gyepgazdálkodás kapcsán évről évre nagyobb szerepet kap a kaszálást megelőző vadmentés (fészekmentés, gidamentés), a munkával érintett területen megbúvó vad felderítése és riasztása. Ehhez jelen pályázat lehetőséget biztosít optikai és hőkamerával rendelkező drónok beszerzésére, valamint szolgáltatások igénybevételére.

A pályázat keretében szintén lehetőség van ultrahangos vadriasztó berendezések beszerzésére is. Amennyiben a pályázati forrásból beszerzett ultrahangos vadvédelmi eszközöket nem a pályázó vadászatra jogosult használja a saját vadföldgazdálkodási, gyepgazdálkodási vagy növénytermesztési munkája kapcsán, átruházhatja azt a vadászterületén gazdálkodó földhasználóknak! Ehhez a felek előzetes írásbeli megállapodást kell, hogy kössenek (minta a pályázati dokumentációban).

A pályázati kiírás nyomatékosan rögzíti, hogy „a Vadgazdálkodási Alap forrásaiból csak a benyújtáskor hatályos jogszabályi előírásoknak (pl. hatósági engedélyezés) minden tekintetben megfelelő pályázatok támogathatók”.

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy az idegen terület vadászatra jogosult általi bárminemű használata, az azon való műtárgy létesítése előtt javasolt a föld használójával történő egymást segítő kommunikáció, és írásbeli megállapodás rögzítése.

A pályázat benyújtási időszaka: 2024. október 1-31.

További részletekért kérjük keressék fel az OMVK honlapját vagy az OMVK területi szervezetének titkárát .

Keressünk közös megoldásokat az élőhelyek fejlesztésére! Csak együtt működik, ha együttműködünk!

 

Forrás: OMVK

agrotrend.hu / NAK / dr. Skobrák György

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés