Hírek
Új kiadvány ösztönzi a toxinfertőzés megelőzését
Elkészült a „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” címet viselő kiadvány. A kötetből a toxinszennyeződés csökkentésében szerepet játszó termesztési- és tárolási technológiákat, valamint módszereket ismerhetik meg a szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó gazdálkodók.

Forrás: pixabay
Az utóbbi években egyre komolyabb problémát jelent a búza és a kukorica toxinszennyeződése, amiért számos növénypatogén gomba lehet a felelős. Bár a kórokozók fertőzésére minden évben számítani kell, a kártétel mérteke azonban jelentősen függ az évjárattól. A megfigyelések szerint az aszályos években súlyosabb fertőzésre lehet számítani, ami a klíma változásával egyre gyakrabban valószínűsíthető.
A mikotoxinok az állati- és a humán egészséget is jelentős mértékben károsíthatják, így a fertőzött szemek sem élelmiszeri, sem takarmányozási célra nem használhatóak fel. A betakarítás után a szemek toxintartalma már nem csökkenthető, sőt a nem megfelelő tárolás körülményei tovább növelhetik a termény toxintartalmát.
A hatékony védekezésre csak a termesztés során, a termőföldön van lehetőség. A tapasztalatok azt mutatják, hogy önmagában a növényvédelmi kezelés, vagy egy termesztéstechnológiai elem helyes alkalmazása nem elegendő a toxintartalom mérsékléséhez, ezek együttes alkalmazásával előzhető meg a kórokozók fertőzése.
A toxinfertőzés elleni védekezést a Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése? című kiadvány is segíti. A kötetben a toxinszennyeződés csökkentésében szerepet játszó termesztési- és tárolási technológiákat, valamint módszereket foglalták össze a NAK szakemberei. A kötet célja segítséget nyújtani a szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó gazdák számára, a terményük toxinfertőzésének megelőzésében.
A kiadvány az alábbi linkről szabadon letölthető: https://www.nak.hu/kiadvanyok/kiadvanyok/7971-a-mikotoxinok-arnyekaban-hogyan-elozheto-meg-a-gabonafelek-toxinszennyezodese/file.
Agrotrend.hu/ NAK