Hírek

Új kártevő jelent meg, tarolja a fenyveseket

Idén júniusban egy újabb tűfogyasztó rovar tűnt fel a kiskunsági fenyő erdősítésekben, ami a fiatal fákat is megdézsmálja.

Mégpedig a sárga szövődarázs (Acantholyda hyeroglyphica), ami a friss idei tűket rágja.

A KEFAG Kiskunsági Erdészeti és Faipari Zrt. teljes vagyonkezelési területén észlelhető népességgel van jelen a faj, igaz, hatása közel sem akkora jelentőségű, mint a tavaszi fenyőrontó darázs károsítás, de még így is több tíz hektárra tehető. A klímaváltozással kapcsolatos előrejelzések (gyakori és súlyos aszályok) alapján sajnos e faj esetében is ismétlődő tömegszaporodásokra kell számítanunk a jövőben – olvashatjuk a KEFAG Facebook oldalán.

A sárga szövődarázs a fiatal növényeket támadja

Bár a leggyakoribb megjelenése a fiatal fenyvesekre jellemző, már díszkertekben is  fellelhető a sárga szövődarázs. Szaporodásának a meleg, száraz idő kedvez. Az imágó,  június elején a fenyő tűleveleire rakja petéit, általában a csúcshajtásokkal kezdi. A fiatal lárvák sűrű szövedékcsövet készítenek, mely védelme alatt, akár tarra rághatják a növényt. A fa így nem pusztul el, azonban abban az évben hajtásai mind elpusztulnak. A szövedékben látható a zöld, majd bebarnuló ürülékcsomók. Ősszel a talajba húzódik, ahol áttelel, és a következő év tavaszán bábozódik be.

A fenyők rügyei vannak veszélyben
Kép: canva

Tömeges elszaporodása nem jellemző, és egy szövedékben csak egy lárva jelentkezik. Így az ajánlott védekezés ellene a mechanikus úton való (kézi begyűjtéses) eltávolítás, és elpusztítás. Ha a növényt olyan súlyosan károsította, hogy az veszélyeztetné a fennmaradását, csak akkor érdemes a felszívódó szerrel való permetezés – írja a Növénydoki.

Mik azok az invazív fajok?

Idehaza van ok aggodalomra. Az orfűi tóban tájidegen kagylófaj jelent meg tigrisszúnyog miatt tilos a véradás és a méhészek bánatára az ázsiai lódarázs is megjelent. Miközben egyre több invazív faj lépi át az országhatárokat. A törpeharcsa már évtizedek óta komoly problémát okoz, ennek ellenére a MOHOSZ elnökhelyettese akár idegenhonos fajokat is telepítene természetes vizeinkbe. Hol kivadult kaktuszok, hol emberre is veszélyes növények bukkannak fel, országszerte. Nyugat felől támad a jelzőrák, míg két meztelencsiga faj is terjeszkedik idehaza. A poloskainvázió szinte az ország minden szegletét érinti, a frissen elkészült országos poloskatérkép szerint, ezért összeszedtük, hogyan is védekezhetünk ellene. A nyugati dióburok-fúrólégy hatalmas károkat okoz a diótermésben, míg postaládáinkat kéretlen levelekkel érkező magok árasztják el.

 

Agrotrend.hu/ Greendex

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés