Hírek

Tovább fejlődtek a kutyák evolúciójuk során

A tudósok szerint a kutyáknál eljött egy újabb az evolúció fázis, pontosabban a háziasítás harmadik hulláma.

A svéd Linköping Egyetem kutatói azt vizsgálták, hogy a kutyák hogyan fejlesztették ki egyedi képességüket az emberekkel való együttműködésre, beleértve azt a hajlandóságot, hogy „segítséget kérjenek”, ha nehéz problémával szembesülnek. Azt gyanították, hogy ebben az oxitocin hormonnak is jelentősége lehet, ami az emberek közötti kapcsolatokban is fontos szerepet játszik – írja a MailOnline alapján a blikk.hu.

Forrás: pixabay.com

Az oxitocin hatása attól függ, hogy mennyire kötődik a sejten belüli receptorához. Korábbi tanulmányok kimutatták, hogy ennek eltérései befolyásolják a kutyák kommunikációs képességét. Más szóval, a kutya szociális készségei részben beépültek a genetikájukba – azokhoz a génekhez kapcsolódnak, amelyek szabályozzák az oxitocin iránti érzékenységét.

A kutatók 60 golden retrievert figyeltek meg, amint megpróbálták leemelni a fedelet egy lezárt befőttesüvegről. A feladatot kétszer végeztették el, egyszer egy adag oxitocin orrspray és egyszer egy adag semleges sóoldatos orrspray után. Ezután mérték, mennyi ideig próbálják a kutyák maguk kinyitni az edényt, mielőtt gazdájukhoz fordulnának segítségért.

Az eredményekből kiderült, hogy az oxitocin receptor egy bizonyos genetikai variánsával rendelkező kutyák erősebb reakciót mutattak a hormonos sprére, mint a többi kutya, és nagyobb valószínűséggel kértek segítséget. Ez pedig a kutatók szerint azt mutatja, hogy a háziasítás megváltoztatta a kutyák szociális készségeit befolyásoló géneket.

Brian Hare és Vanessa Wood kutyaszakértő szerint ahogyan az állatok szerepe munkakutyából társsá változott, úgy változott a viselkedésük, és talán a biológiájuk is. Ma már nem az energikusság, az éberség, az idegenekkel szemben való tartózkodás jelentenek előnyös tulajdonságokat. Azok a kutyák, amelyek már alkalmazkodtak a 21. századi élethez általában nyugodtak és csendesek, barátságos természetűek, már kölyökként is vonzódnak az idegenekhez. „Úgy tűnik, hogy a növekvő barátságosság megváltoztatta ezeknek a kutyáknak a biológiáját, akárcsak több ezer évvel ezelőtt” – írták a kutatók.

Woods és Hare szerint idővel náluk az emberhez való vonzódás váltotta fel a félelmet és az agressziót. A második hullám az ipari forradalom után kezdődött. Ekkor a feltörekvő középosztály olyan kutyákat akart, amelyekkel kimutatható gazdáik jó ízlése, jövedelmi helyzete. Ez arra késztette a tenyésztőket, hogy bizonyos fizikai tulajdonságok alapján kezdjék el a kutyák tenyésztését. A háziasítás most zajló, harmadik hulláma azonban inkább a kutyák személyiségének modern világunkhoz való igazítására irányul.

agrotrend.hu / infostart.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szakmai partner
Nyakas Farm
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés