Hírek

Több cukorral kellett segíteni a méhek beteleltetését

A méz világpiaci ára évek óta a mélyponton van. Nem véletlenül kritizálják a méhészek jogosan az európai piacot, ugyanis a valódi termelői méz helyett silány minőségű, laboratóriumi körülmények között létrehozott mézzel kell versenyezniük. Ez szerintük nem csak a méhészek felé etikátlan, hanem a vásárlók felé is, hiszen rossz üzenete van annak, hogy egy édesítőszert árulnak méz helyett.

Forrás: pixabay.com

Mészáros János, a Zselic Méhész Egyesület elnöke azt mondja, hogy nem helytálló még a mézhelyettesítő megnevezés sem, hiszen mindenki tudja ezekről, hogy nem nevezhetők méznek. Ezért az Országos Magyar Méhészeti Egyesület antidömping eljárást kezdeményezett, amelyben figyelmeztetnek: elképzelhetetlen, hogy Kína annyi mézet termel, mint amennyit behoz Európába. Statisztikai adatok bizonyítják, hogy nincs annyi méhész és méhcsalád Kínában, akik ezt a mennyiséget megtermelik.

Szűkebb környezetükben szerencsére jó hírekről is be tud számolni az egyesület elnöke. Mint mondja, közepes évet zártak a somogyi méhészek, akik szerencsésnek mondhatják magukat, hiszen sok megyével ellentétben idén elegendő repcét vetettek a gazdák. Az aszály miatt azonban ősszel visszaesett a lelkesedés, így jövőre csak kevesebb helyen virágzik majd. A kilátások ilyen szempontból rosszak, de a megye két másik erőssége az akác és a hárs jól mézelt, amiből végül sokat sikerült raktározni. A hárs amúgy rapszodikusan virágzó növény, ezért most kétszer jobban örültek a gazdálkodók a termésnek.

-A méhek teleltetése azonban komoly kihívás elé állította a méhészeket. A telelést már elkezdjük júliusban, ugyanis amikor a napraforgó virágzás befejeződik, a méhészek és a méhek már a télben gondolkodnak. Ebből a szempontból a természet nagyon elbánt velünk, mert az aszály és a kánikula miatt a méhek nagyon kevés virágport tudtak behordani, mert nem virágzott semmi, sőt nem volt víz és csapadék sem. A méhek nem csak mézen telelnek, hanem virágporon is, tehát nekik is szükségük van fehérjére és szénhidrátra. Az energia a mézből van, viszont a fehérjét a virágporból nyerik, ezért egyensúlyra van szükség a kettő között, különben a méhcsaládok nem fejlődnek –összegezte Mészáros János.

Nagyon kevés virágport tudtak tehát behordani a méhek és arra is kevés példa akadt, hogy a telelésre a méhészeknek kellett virágpor pótlókat adagolni a családoknak. A méz feletetésével végül nem volt probléma.

A virágméz felvásárlási ára továbbra is alacsony: a 600 forint majdnem megegyezik egy kilogramm cukor árával – ami 400 forint körül mozog -, de a megfelelő teleltetés eléréséért jóval több cukrot kell a méhekkel etetni, mint mézet. Ezért nagyon sok méhész az utolsó tételeket nem pörgette ki, hanem a méheknek hagyta. Vagyis azon a napraforgó mézen telelnek át, amit a méhészek a kaptárban hagytak. Ez a veszteség minimalizálása is volt.

Nem csak Mészáros János, hanem az egész szakma azt kéri a vásárlóktól, legyenek tudatosak és keressék az igazi hazai termelői mézet.

Mindenki fogyasszon hazai hársmézet

 Elindult a mézfogyasztást népszerűsítő idei kampány, amelynek középpontjában a hársméz áll. A kampányt beharangozó keddi budapesti sajtótájékoztatón az Agrárminisztérium (AM) mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára elmondta: a kiváló minőségű hazai mézből mintegy 10 ezer tonna fogy el Magyarországon.

Az Európában megtermelt méz az európai fogyasztás mintegy 60 százalékára elegendő, korábban ez a hiány jó hátszelet adott a magyar méztermelésnek. Az elmúlt években ugyanakkor megerősödtek az Európai Unión kívülről érkező olcsó mézek, mézhamisítványok, amelyek jelentős károkat okoznak a minőségi mézet előállító magyar méhészeti ágazatnak.

A fogyasztók tehetik a legtöbbet!
Feldman Zsolt államtitkár szerint különösen fontos a magyar méz fogyasztásának növelése, ezt támogatja a most induló kampány is. Nagyon sok múlik a fogyasztókon, azon, hogy közvetlenül termelői mézet vásárolnak, illetve az élelmiszerüzletekben a 100 százalékban hazai termelésből származó mézet választják. A fogyasztók tudnak a legtöbbet tenni egyrészt a saját egészségükért, másrészt a magyar méhészetért és annak jövőjéért.
A kormányzat a saját eszközeivel tesz lépéseket. Évekig tartott, de elérték, hogy egyértelmű legyen a különböző országokból származó mézkeverékek jelölése az Európai Unióban.

Idén a hársméz van fókuszban
Ondré Péter, az Agrármarketing Centrum ügyvezetője elmondta: 2018 óta szerveznek mézfogyasztást ösztönző kampányokat. Jelezte, hogy a 10 ezer tonna hazai fogyasztásból mintegy 6 ezer direkt termelői értékesítés során fogy el. A november-decemberi időszakban a hársméz előnyeit népszerűsítik, ami közvetlenül a termelőktől vásárolható, a kereskedelmi láncoknál nincs.

A kampány során szeretnék felhívni a figyelmet arra, hogy a termelői mézek különböző ízvilággal és egészségre gyakorolt hatással rendelkeznek, így érdemes a különlegesebb fajtákat is megismerni. Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) elnöke ismertette: az idei kampánnyal főként a hársmézre fókuszálnak, ez Magyarországon a fajtamézek között az egyetlen olyan, amely őshonos növényről, az ezüstlevelű hársfáról származik.

Az Agrármarketing Centrum tájékoztatása szerint 2024-ben Magyarországon 20 ezer méhész foglalkozik méztermeléssel, a méhcsaládok száma 1,2 millió. A méhsűrűség négyzetkilométerenként 13 méhcsalád Magyarországon, ez a legmagasabb a világon. A megtermelt méz mennyisége évente 25 ezer tonna, Magyarországon évente 10 ezer tonna fogy el.

agrotrend.hu / Növényvédőszer.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szakmai partner
Nyakas Farm
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés