Hírek

Tanácskozás a fenntartható jövő érdekében a Debreceni Egyetemen

Az urbanizáció hatásaira keresték a hosszútávon is fenntartható, komplex környezeti megoldásokat a szakemberek a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara, a Víztudományi és Vízbiztonsági Nemzeti Laboratórium és a Magyar Tudományos Akadémia Bognár József Közgazdaság-kutató Alapítvány közös angol nyelvű konferenciáján.

A világ népességének és a városok lakosságának folyamatos növekedése nagymértékben fokozza a már amúgy is jelentős nyomást a fenntartható városi vízgazdálkodásra. A városi környezet nemcsak a felszíni és felszín alatti vízkészletekre, vagy a növekvő élelmiszerfogyasztáson keresztül a növényi és talaj-vízfelvételre gyakorol nyomást, hanem a városi beépítettség növekedésével kialakuló hőszigetek révén az energetikai vízhiányt is fokozza. A városi talajok fokozott lefedésével jelentősen megnő a felszínekről a városba elfolyó vizek mennyisége, ezt a folyamatot az elvezetésre kiépített csatornahálózatok tovább gyorsítják. Ezzel rohamosan csökken a talajok természetes vízvisszatartó képessége, és növekszik a villámárvizek és az elöntések kockázata.

Forrás: Debreceni Egyetem

– Minden alkalommal, amikor ilyen rendezvényre kerül sor, megmutathatjuk, hogy az adott területen milyen tudományos eredményeink vannak, milyen információkkal tudunk szolgálni az élelmiszergazdaság szereplői számára. A víz és a környezet állapota a klímaváltozás szempontjából kulcsfontosságú: extrém körülmények között kell helytállnunk, energia-, klíma- és pénzügyi válság van, amelyek rendkívüli terhet rónak a mezőgazdaság és élelmiszeripar szereplőire. Ezen kihívások megoldásához elengedhetetlenek az ilyen közös tanácskozások, eszmecserék – fogalmazott Stündl László professzor, a Debreceni Egyetem, Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar (DE MÉK) dékánja a hétfői konferencián.

Forrás: Debreceni Egyetem

A Magyar Tudományos Akadémia Bognár József Közgazdaság-kutató Alapítvány képviseletében Éltető Andrea röviden bemutatta az alapítványt, majd örömét fejezte ki, hogy társrendezői lehetnek egy kiemelt jelentőségű témakört, a fenntartható fejlődést érintő konferenciának.

Tamás János, a DE MÉK Víz- és Környezetgazdálkodási Intézetének vezetője elmondta: a hétfői szimpózium egy konferenciasorozat része. A professzor előadásában Debrecen város integrált vízgyűjtő-gazdálkodásának kihívásait és feladatait mutatta be a kiépítés alatt álló környezeti ellenőrzési rendszer alapján.

Forrás: Debreceni Egyetem

– Egyebek mellett arra a nagyon intenzív munkára is kitérünk, amelyet a város és az egyetem folytatott, nemcsak a vízgazdálkodás, hanem a teljes környezeti állapot értékelése szempontjából. Sokan hallhattak a Zöld Kódexről, amely 50 intézkedést, köztük számos, a vízkészletet érintő fejezetet tartalmaz. A megvalósulás teljesülését igazolandó egy környezeti ellenőrzési rendszert hoznak létre, mely unikális Közép-Kelet-Európában. Ez az ipartól függetlenül kiterjed valamennyi környezeti elemre, tehát nemcsak a vízre, a talajra, a levegőre, a zajra, a biodiverzitásra, de ennek az informatikai, pénzügyi, jogszabályi hátterére is – ismertette az intézetvezető, majd hozzátette: a klímaváltozás háttere, okokozati kapcsolatrendszere kevésbé ismert, ezért is van jelentősége az ilyen stratégiai terveknek és ez ezt ellenőrző monitoring rendszereknek.

Forrás: Debreceni Egyetem

Tamás János professzor mellett több neves előadó szólalt fel a témában, köztük Popp József akadémikus, aki a körforgásos gazdálkodásról beszélt.

– Az európai zöld megállapodás 2050-re kitűzött célja a klímasemlegesség, amelyhez elengedhetetlen a körforgásos gazdálkodás. Ez az egyik központi témája a fenntarthatósági követelményeknek, amely arról szól, miként tudjuk megakadályozni az évente felhasznált nyersanyagok növekedését. Sokkal korábban használjuk fel a természeti erőforrásokat, mint amennyi idő alatt azok regenerálódnak, újraképződnek. Ezt nevezzük a globális túlevés napjának, és ez sajnos bekövetkezik már az év első felében, utána pedig környezeti hitelből élünk. Az biztos, hogy nem szabadulunk meg a fosszilis tüzelőanyagoktól, de a nettó nulla elérhető – vázolta Popp József, aki úgy véli, az új hulladékgazdálkodási és a kötelező visszaváltási rendszerrel is sokat tehetünk a jövőért.

Szőllősi-Nagy András, a Víz Világtanács alapító tagja a városiasodás és a vízkészlet-gazdálkodás konfliktusainak feloldására mutatott be a nemzetközi gyakorlatból is alkalmazható példákat. Fehér János professzor a fenntartható városi vízgazdálkodás döntési mechanizmusának optimális megoldásait elemezte előadásában. A jelentős számú hazai és külföldi résztvevő olyan komplex, széleskörű ismeretekkel gazdagodhatott, amelyeket a hazai és nemzetközi gyakorlatban egyaránt hasznosíthatnak.

agrotrend.hu / Debreceni Egyetem

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szakmai partner
Nyakas Farm
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés