Hírek

Talaj a talpad alatt – a Debreceni Egyetemen

Termőtalajaink állapotára és fontosságára, a talajdegradáció jelentette komplex, a földrész és a bolygó lakosságát érintő problémákra kívánja felhívni a figyelmet a Magyar Talajtani Társaság TALAJ a talpad alatt címmel meghirdetett országos kampánya. A rendezvényhez idén immár második alkalommal csatlakozott a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Agrokémiai és Talajtani Intézete, a Körforgásos Gazdálkodási és Környezettechnológiai Tanszék,valamint az Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság Nyíregyházi Kutatóintézete.

Az országos akció keretében a szakemberek az egyik legfontosabb természeti erőforrásunk és nemzeti kincsünk, a talaj termőrétegeinek bemutatásával, megmutatásával szerették volna felhívni a figyelmet a talajok sérülékenységére. A programban a Debreceni Egyetem kutatói egyidőben, két helyszínen, a Debreceni Tangazdaság és Tájkutató Intézet Pallagi Kertészeti Kísérleti Telepén, valamint Nyíregyházán, az erdei tornapálya területén a Nyírerdő szakembereivel közösen nyitottak meg talajszelvényeket.

– A termőréteg vastagságából, a növényi növekedést gátló rétegek mélységéből következtetni tudunk a talaj termelékenységére. A kísérleti állomás most bemutatott talajszelvényeiben vas- és mangánkiválások, pangóvizesség figyelhetők meg, továbbá a talaj mélyebb rétegeiben karbonát- és vaskiválás akadályozza a gyökérképződést. A felszíni talajréteg vízgazdálkodása nagyon rossz, nem tudja megtartani a vizet, kevés a humusztartalma. Ez rendkívűl kedvezőtlen – állapította meg a hirek.unideb.hu-nak Novák Tibor a pallagi bemutatón.

Az agrárkar Agrokémiai és Talajtani Intézetének egyetemi docense hozzátette: az ilyen és ehhez hasonló talajú termőterületeken nagy kihívás a növénytermesztés. Öntözés nélkül leginkább gyümölcsfaültetvények telepítése, valamint az erdészeti hasznosítás jöhet szóba.

– A következő generáció számára nagyon fontos, hogy a termőterületeken úgy gazdálkodjanak, hogy a legoptimálisabban használják azokat. Nagy hibát követünk el ugyanis akkor, amikor csakis a talajok mezőgazdasági funkcióját tartjuk szem előtt. Látnunk kell, hogy a talajok állapota hatással van a klímára, a vízgazdálkodásra és ez az élővilág legfontosabb befogadó közege is. Ahhoz, hogy hosszútávon is hasznosítani tudjuk ezeket a talajokat, figyelembe kell vennünk a többi ökológiai funkciót is és támogatnunk kell azokat – hangsúlyozta Novák Tibor.

A rendezvényhez a Víz- és Környezetgazdálkodási Intézet Körforgásos Gazdálkodási és Környezettechnológiai Tanszéke is csatlakozott. Nagy Péter Tamás tanszékvezető vezetésével, aki a karon tanuló nemzetközi hallgatókkal közösen érkezett a bemutatóra. A tanszékvezető úgy véli, hogy a rendezvény kiváló lehetőséget biztosít az egyetemen tanuló külföldi diákok számára abban, hogy az elméleti órákon elsajátított ismereteket a gyakorlatban is alkalmazni tudják, ezzel is emelve a nemzetközi képzés színvonalát.

A bemutatón elhangzott továbbá, hogy a mezőgazdaságban a gazdálkodók egyre nagyobb figyelmet fordítanak a gazdálkodás módszereinek megváltoztatására annak érdekében, hogy növeljék a termőtalajok vitalitását, egyebek mellett vízvisszatartó képességét és szervesanyag-tartalmát is.

A DE MÉK Agrokémiai és Talajtani Intézete, a Körforgásos Gazdálkodási és Környezettechnológiai Tanszék, valamint az Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság Nyíregyházi Kutatóintézete által szervezett szakmai programon több mint 170 általános- és középiskolás diák, valamint egyetemi hallgató vett részt.

agrotrend.hu / Debreceni Egyetem

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés