Hírek
Néhány hét múlva itt a busójárás
Elkészült az idén február 27-én kezdődő busójárás részletes programterve. A hagyományt első magyarországi elemként vette fel az emberiség szellemi kulturális örökségének reprezentatív listájára az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete, az UNESCO 2009-ben.
Már csak néhány hét, s február 27-től ismét a busóké lesz Mohács, az esemény hat napjára természetesen ezúttal is rengeteg látogatót várnak. Szombaton és vasárnap érdeklődők tízezreinek fogadására készülnek a Duna-parti városban.
A télűző, tavaszköszöntő népszokás tradicionális elemei évszázadok óta változatlanok: borzas busóbundát, vászongatyát, bocskort öltő felnőttek faragott álarcokban, jellegzetes kellékekkel – tarisznyákkal, buzogányokkal, öles kereplőkkel és kolompokkal – felszerelkezve búcsúztatják a zord évszakot és várják a tavaszt.
A hatnapos rendezvény forgatókönyve kész: a látogatókat folklórműsorokkal, néptánccsoportok fellépésével, táncházakkal, busócsoportok bemutatóival, családi és gyermekprogramokkal várják a mohácsiak. Na és persze a főszereplők, a busók és más maszkások is, ők a hírek szerint legalább ezerötszázan lesznek.
Idén egyébiránt már tizenhat esztendeje, hogy világraszóló sikert könyvelhettek el a mohácsi busójárás hagyományának ápolói azzal, hogy Magyarországról az elsők között vették fel a télűző népszokást az emberiség szellemi világörökség listájára. S míg néhány éve harminc-negyvenezren voltak kíváncsiak a mohácsi busójárásra, becslések szerint a látogatók összlétszáma legutóbb is meghaladta a százezret.
Amióta tehát 2009-ben felkerült a busójárás az emberiség szellemi öröksége közé, az érdeklődés megkétszereződött iránta. Azonban nem csak a látogatók, hanem a helyiek körében is. Ennek ékes bizonyítéka, hogy a maszkások száma is megduplázódott a bő egy évtized során.Mohácson gyakorlatilag minden családból beöltözik legalább egy valaki, a busójárás hagyományának oktatása pedig a helyi tanterv része.
Kisfarsangkor, csütörtökön hagyományosan az Ifjúsági Centrumban tartják az első rendezvényt, majd háromnegyed háromtól indul a gyerekek felvonulása a Sokac-körtől. A Széchényi-téren közben gyermek tánc- és busócsoportok bemutatóját láthatjuk majd.
Pénteken délután a Széchényi és a Deák téren, valamint a Busóudvaron felállított szabadtéri színpadon busócsoportok és zenekarok mutatkoznak be és lépnek fel a közönség előtt.
Szombaton délelőtt a belvárosban kinyit a népművészeti- és kézműves vásár. A Busóudvarban látványfőzés közben ismerkedhetünk Mohács ízeivel, s közben zenekarok, busók és tánccsoportok bemutatóit nézhetjük, hallgathatjuk. Délután kettő órakor indul a Botos csoport busólakodalmas menete. Fél öttől a Zora tánccsoport bemutatója, majd táncház lesz a Széchenyi téren.
Hétfőn délután egy órától Kersics Anka emléktábláját koszorúzzák meg a Sokac-körben, majd a busók hagyományos házról-házra járása következik a Kóló téren és a környező utcákban.
A busójárás zárónapján, kedden délután fél háromkor a Kóló térről indul a busócsoportok felvonulása. Fél öttől a Zora néptáncegyüttes lép fel a Széchényi tér színpadán, majd hatkor meggyújtják a máglyát.
agrotrend.hu / bama.hu
Fókuszban
Nyomon kell követni az őszi búza kártevőket
Az őszi búza hasonlóan az egyéb kalászos rokonnövényeihez kiterjedt károsító együttessel rendelkezik. E növények előállítása során kiemelt jelentősége van a...
Komoly kihívás az inváziós fajokkal való küzdelem
Az inváziós fajok térhódítása napjainkban egy igen komoly probléma, hiszen az idegenhonos fajok jelenlétükkel az őshonos flóra- és fauna elemeket...
Már Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében is jelen van a madárinfluenza
Madárinfluenza vírus jelenlétét mutatta ki Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. Az érintett pecsenyekacsa állomány felszámolása és a...
Változtak a dohánytermelés támogatási szabályai
Idén kivételesen nyitva áll egy extra jogosultságátírási időszak is a gazdák számára. A dohány ágazat szereplői mozgalmas éven vannak túl,...