Hírek

Napelempark kedvéért vágnának ki százezer olajfát Andalúziában

Spanyolország déli részén százezer olajfát akarnak kivágni, hogy helyet csináljanak egy zöldenergia-projektnek. Andalúzia kormányzata ki akarja sajátítani a területet – amire a termelők azt mondják, nemcsak kiforgatják őket a vagyonukból, hanem szó szerint gyökértelenné teszik őket. Kutatók szerint viszont össze lehetne házasítani az olajfaligeteket és a napelemeket.

A napfényes Andalúziában található Jaén környékét a kiterjedt évszázados olajfaligetek miatt a világ „olívaolaj-fővárosaként” emlegetik, de ami az ottani gazdákkal történik, az távolabb sem lehetne az andalúz álomtól. A helyi kormányzat, a Junta de Andalucía rábólintott egy hatalmas vitát kavaró projektre: zöld utat adott a Greenalia nevű, zöld energiával foglalkozó cégnek egy potenciálisan 900 hektáros napelem- és szélerőműpark építéséhez, ami azzal jár, hogy mintegy száz olívatermelő gazda veszítheti el földjét.

Forrás: pixabay.com

A legsúlyosabban érintett területek a jaéni Lopera, Arjona és Marmolejo településeken találhatók, ahol mintegy száz futballpályányi olajfának megfelelő területet veszítenének el, mondták egy kisebb régió, Észak-Campiña érdekvédői. A csoport szerint már korábban eltávolítottak ötezer olajfát.

A gazdák tiltakoznak a kisajátítás ellen, és a körzet jogi lépések mellett döntött, mert „környezeti bűncselekményekkel” vádolja a Greenaliát.

„Sem az andalúziai kormányzat politikusai, sem a mezőgazdasági szakszervezetek nem támogatnak minket; soha nem léptek kapcsolatba velünk, ahogyan a környezetvédők sem. Hol vannak a környezetvédők?”

– tette fel a kérdést a brit Telegraphnak nyilatkozó, 67 éves Juan Campos, jaéni olívatermesztő.

Ez a vita jól illusztrálja, hogy néha egymással szembehelyezkednek a klíma- és a környezetvédők, vagy legalábbis ama környezetvédők érdekei, akik az őshonos növényzet megóvásáért kampányolnak. A fákat, így az örökzöld oljafákat is a környezet védelmezőiként szokták aposztrofálni, és a klímaaktivisták (és környezeti felelősségvállalást ezzel elintéző cégek is) a fatelepítést tartják az éghajlatváltozás elleni harc egyik elemének.

Az egyre forróbbá váló, erdőtűzek és árvízek által is sújtott Spanyországban ráadásul az olívafák segítik az elsivatagosodás elleni küzdelmet. A gazdák szerint pedig képmutató, hogy a majdan megtermelt zöld energiát nem a régióban használhatják fel, hanem más országokba exportálják.

Vagy lenyelik a kis kompenzációt vagy még kevesebbet kapnak

A még tavaly novemberben indult kisajátítások nyomán egy helyi bíróság nyomozást rendelt el az ügyben. Rafael Alcalá jaéni földtulajdonos „zsarolásnak” nevezte a helyzetet, és megjegyezte:

„Vagy eladod a földed, vagy kisajátítják. És a kisajátítás mindig kedvezőtlenebb feltételekkel történik. Ez nem csak az érintettek gazdaságára lesz hatással, hanem a falu és a régió üzleteire is. Ha ma öt kenyeret tudunk venni, holnap már csak kettőt”

– monda.

Az érintett zöldenergia cég, a Greenalia közben azzal próbálja elhárítani a bírálatokat, hogy állítása szerint „a földtulajdonosok 96,3 százaléka önként vállalta, hogy bérbe adja ingatlanját”. Nem igaz, mondja Rafael Alcalá, aki szerint ezeket a megállapodásokat rájuk kényszerítették, mivel a gazdák attól tartanak, hogy a kisajátítás esetén csak minimális kártérítést kapnak az olajfáikért.

A legutóbbi olajbogyószüreti szezon januárban ért véget, és sok gazdálkodó számára ez lehet az utolsó. Juan Campos egy öthektáros olajfaligetet örökölt az apjától Jaénben, és az egész életét a terület megművelésének szentelte és azt remélte, hogy majd két gyerekére hagyja a gazdaságot. Előfordulhat azonban, hogy föld nélkül maradnak és az utódok elköltöznek.

„A családom a hónap végéig sem fog megélni, ha egyszer kisajátítanak minket; elveszik a megélhetésünket – mondta márciusban a Telegraphnak. – Tudjuk, hogy a Greenalia alacsony összeget fog felajánlani nekünk és kénytelenek leszünk engedni. El kell adnunk a földet, a projektet az andalúz kormány támogatja.”

Kilencszer kevesebb pénzt ajánlanak, mint amennyit veszítenek

A gazda és emberei a szüret idején napi kilenc órán át szedik hagyományos módszerrel az olívabogyókat. Évente körülbelül 40 tonnát gyűjtenek be, amiből körülbelül 12 ezer liter olajat tudnak kisajtolni. Az olívaolaj palackját 9 euróért árulják, ami éves szinten 108 ezer eurós (43 millió forint) bevételt jelent – és így ennyitől esnének el.

Francisco Jesús Sevilla Duque helyi önkormányzati képviselő szerint a falu ennek a kilencszeresét, 950 ezer eurót veszítene.

A lap szerint az egyik gazdának a Greenalia ennek töredékét, 30 évre évi hatezer euró kártérítést ajánlott, azaz 30 év alatt kevesebbet, mint Campos egyéves bevétele.

A Telegraph által látott 2018-as Greenalia-szerződésben pedig – amely egy spanyolországi napelempark számára bérelt földterületről szól – hektáronként ezereurós ajánlat állt, de a földet 25 ezer euróért továbbadta befektetési alapoknak.

Projektdarabolási trükk a szigorúbb szabályok kijátszására?

Március végén a gazdáknak már csak kevés idejük volt arra, hogy megállítsák a kisajátításokat. A francói időkből származó 1954-es törvény mellett a projekt egy olyan törvény alapján halad előre, amelyet a Junta de Andalucía 2021-ben vezetett be. Ez egyenlőségjelet von a mezőgazdasági termények és a napelemparkok közé, és kevesebb ellenőrzést ír elő, aminek nyomán a projektek gyorsabb végrehajtását teszi lehetővé.

Környezetvédő aktivisták szerint a Greenalia – amely februárban 97 millió eurót kapott a Macquarie ausztrál vagyonkezelő cégtől a spanyolországi megújuló energiaforrások fejlesztésére – olyan trükköt alkalmaz, hogy

kisebb részekre bont nagyobb projekteket, hogy megkerülje a nagyobb zöldenergia-parkokra vonatkozó, szigorúbb szabályokat.

Az 50 megawatt feletti erőműveket az ipari minisztériumnak szigorúbb ellenőrzésnek kell alávetnie. A 2021-es törvény értelmében azonban az 50 megawattot meg nem haladó projektek esetében a felügyelet az autonóm közösségre, jelen esetben a Junta de Andalusiára hárul.

Az aktivisták szerint a gyakorlat a zöld energiaiparban is utat nyit a korrupciónak. A Greenalia szerint viszont az andalúziai projektekkel kapcsolatos információk „hamisak, és politikai ellenállásból táplálkoznak, nem pedig műszaki, jogi és/vagy valós adatokból, amelyekre az ilyen típusú megújuló energiafejlesztési projekteknél szükség van”.

A gazdák azt mondják, ha megfosztják őket az olajfaligetektől, akkor kénytelenek lesznek elvándorolni, ami csak tetézi majd az andalúziai települések akár 90 százalékát is fenyegető elnéptelenedést.

A régióban sok gazdának nincs egyetemi végzettsége és a földjeiken kevés munkalehetőség van.

„Nem csak a pénz elvesztéséről van szó; ez egy érzelmi kérdés is, mivel ez az, amiért a szüleim dolgoztak és amit rám hagytak”

– mondta Juan Campos.

Andalúzia termeli a spanyolországi olívaolaj egyharmadát, és az egész világon eladott olívaolaj 10 százalékát. A gazdák szerint a Greenalia négy másik projektje is folyamatban van, amelyek 900 hektárt érintenek és több mint 470 ezer olajfa elvesztésével járnak. A cég ezt tagadta és közölte, hogy „csak” 402 hektárt fednek le a projektjek.

Az ügyhez hozzászólt Lawrence Susskind elismert mediátor és konfliktuskezelő, az MIT elitegyetem várostervezési professzora. Nevéhez fűződiknek például a Környezetvédelmi diplomácia, a Vízügyi diplomácia és a Neked jó, nekem nagyszerű című könyvek.

„Semmit sem szabad kevesek kárára tenni azért, hogy a sokan részesülhessenek a zöld energia előnyeiből – mondta. – Nem tudom elhinni, hogy nincs egy jó alternatív helyszín Spanyolországban, ahol nem kellene kivágni azokat az olajfákat. Egyszerűen nem lehet, hogy nincs más lehetséges út.”

A Világgazdasági Fórum és az MIT múlt hónapban kiadott közleménye szerint a helyi ellenállás jelenleg a legnagyobb akadálya a globális szén-dioxid-emisszió csökkentési célok elérésének.

Az MIT szerint világszerte hatvan projektet siklattak már ki az általuk érintett közösségek és ezzel „időt és pénzügyi forrásokat veszítettek, amelyek egyébként a jobb irányba történő változtatásokat szolgálhatnák”. Kérdés, hogy a termelők számára miért jó irány, ha kitessékelik őket a földjükről, minimális kártérítés mellett, úgy, hogy a projekt bevételei nem régiójuk lakosait szolgálják. A gazdák azt mondják, hogy támogatják a nagy napelemtelepeket, de a Greenalia egy termékeny területe vetett szemet. Az ottani talajt olyan kavicsos kategóriába sorolják, amely a száraz éghajlaton is megtartja a vizet és az olajfák a gazdák beavatkozása nélkül is tudnak termést hozni.

„Vannak más, nem termelékeny helyszínek Loperában, ahol az üzemet fel lehetne telepíteni – de ezek messze fekszenek a Guadalquivir folyótól,és az üzemnek vízre van szüksége”

– mondta mondta egy helyi illetékes.

A gazdák a fenyegető helyzet ellenére tovább művelik a földjeiket, miközben egyszerre reménykednek és pesszimisták.

„Spanyolországban nem létezik magántulajdon. Nem szent. Hátat fordítottak nekünk a politikusok, amikor meg kellene védeniük bennünket”

– mondta egyikük.

agrotrend.hu / Infostart

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szakmai partner
Nyakas Farm
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés