Hírek

Minden, ami növénynemesítés – a Debreceni Egyetemen

A magyar növénynemesítés és a hozzá köthető tudományterületek legfrissebb kutatási eredményeit mutatták be a XXXI. Növénynemesítési Tudományos Napokon. A Debreceni Egyetemen rendezett konferencián szó volt a zöldség- és gyümölcs-, a dísznövény valamint a szántóföldi növénynemesítés aktualitásai mellett az ágazat környezeti társadalomtudományi megítéléséről is.

– Az alkalmazkodóképesség, a szelekció egyidős az emberiséggel. A debreceni agrárképzés 156 éves története során a növénytermesztés mellett mindvégig jelent volt a növénynemesítés is és a hozzátartozó tudományterületek. A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar kutatói széles körű kutatásokat folytatnak egyebek mellett a biotechnológia és az epigenetika területén. A reziliencia, a növények alkalmazkodóképességének mind jobb kiaknázása számos feladat, kihívás elé állítja a szakembereket, hiszen olyan gyorsan változnak a külső körülmények, amihez alkalmazkodni embernek, növénynek, állatnak egyaránt nagyon nehéz. Ma már azonban rendelkezésre állnak olyan korszerű technikai módszerek, amelyekkel hatékonyabban lehet meggyorsítani a folyamatot, alkalmazkodóbbá tenni növényeinket a kedvezőtlenül változó körülményekhez. Ehhez nagyon aktív tudásátadásra van szükség, amire ez a konferencia is lehetőséget teremt – mondta a megnyitón Stündl László, a DE Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar (MÉK) dékánja.

Forrás: Debreceni Egyetem

Vida Gyula, az MTA Agrártudományok Osztálya Növénynemesítési Tudományos Bizottságának elnöke úgy látja: az ágazat számára nagy lehetőségeket jelent a precíziós nemesítés, amely jelentősen lerövidítené a növénynemesítés időszükségletét.

– A növénynemesítők elsődleges feladata most az alkalmazkodóképesség javítása, egyebek mellett az abiotikus stresszekkel, mint a szárazság vagy a biotikus stresszek, mint a kedvezőtlen környezeti körülményekkel vagy a kórokozókkal szembeni ellenállóképesség növelése – fejtette ki Vida Gyula.

Forrás: Debreceni Egyetem

A Növénynemesítési Tudományos Bizottság elnöke úgy fogalmazott: a hazai növénynemesítés kritikus időszakát éli. A gyümölcsnemesítés terén folytatott aktív kutatások és nemesítő tevékenység nem minden esetben térülnek meg, míg a zöldségnemesítés szegmensében lehetséges egy önfenntartó rendszer kialakítása, a kalászosok esetében azonban több, korábban kiválóan működött kutatóintézetben válságos a helyzet.

– Hazánkban – ahogy az elmúlt időszak is bizonyította – stratégiai fontosságú, hogy biztosítani tudjuk a vetőmagokat az agrárium számára. Abban az esetben azonban, ha nincs Magyarországon elegendő genetikai alapanyag a növénytermesztés szükségleteinek kielégítéséhez, az súlyos problémákat okozhat – mutatott rá Vida Gyula.

Pauk János, a Magyar Növénynemesítők Egyesületének elnöke szerint a magyar növénynemesítés az elmúlt években megkezdett jelentős átszervezést él meg.

– Egy ilyen hagyományokkal rendelkező agrárország, ahol a növénynemesítés írott történelme több mint kétszáz éves, nem adhatja át a területeit a külföldi multinacionális cégeknek. A hazai növénynemesítők készek a versenyre, mind a genetika, molekuláris genetika és a fajtanemesítés területén, ezt az eredményeik is bizonyítják. Sajnálatos, hogy az elmúlt évtizedekben azonban csökkentek a növénynemesítést is megalapozó innovációs források az ágazatban. Látnunk kell, hogy a hazai nemesítés jövője, versenyképessége érdekében többlettámogatásokra van szükség – jelentette ki Pauk János.

Forrás: Debreceni Egyetem

A Magyar Növénynemesítők Egyesületének elnöke szerint a hazánkban nemesített gyümölcsök jól teljesítenek a piacokon.

– A hazai vetésterület kevesebb mint ötven százalékába vetnek magyar gabonát, annak ellenére, hogy ezek a gabonafajták az objektív vizsgálatok szerint is hatékonyan termeszthetők az országban. A zöldségnemesítés szegmensében néhány fajban új lendületet kapott az ágazat, így a borsófajták, illetve paprikahibridek is egyre jobbak, népszerűbbek a termelők körében – értékelt Pauk János.

A szakmai rendezvény nyitónapján bemutatták a debreceni agrárkaron folyó, élelmiszerbiztonságot és növénynemesítést megalapozó tudományos programokat, a résztvevők megismerhették az űrnövény kutatócsoport Biodrome-ban folyó tevékenységének legújabb eredményeit.

– A molekuláris alapú növénynemesítés csaknem húszéves múltra tekint vissza intézményünkben, kapcsolódva egyebek mellett a gyógyszeripar és a molekuláris biológia területéhez. A növénynemesítés teljes spektruma, a fajtafenntartás, a növénynemesítés és a vetőmagelőállítás is jelen van az agrárkaron, míg a molekuláris kutatások területén az egyetem Nyíregyházi Kutatóintézete végez meghatározó vizsgálatokat többek között a növényi epigenetika területén – fejtette ki Fári Miklós, a DE MÉK Alkalmazott Növénybiológiai Intézet professor emeritusa.

Forrás: Debreceni Egyetem

A Magyar Tudományos Akadémia Agrártudományok Osztályának Növénynemesítési Tudományos Bizottsága, a Magyar Növénynemesítők Egyesülete és a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar által szervezett rendezvényen négy szekcióban, a biotechnológia és genomika, a génbanki kutatások és fajidegen génátvitel, a biotikus és abiotikus stressz, valamint a fajtakísérletek témakörében 32 előadás hangzott el.

A szakmai konferencián a magyar biológiai alapok fejlesztése, különös tekintettel az űrnövény-kutatás érdekében végzett munkásságáért a Kruppa-Mag Kft által alapított gyémántokkal ékesített Aranytoll Díjban részesült Fári Miklós professor emeritus. A magyar biológiai alapok fejlesztése és a növénynemesítés érdekében végzett munkásságáért vehette át az elismerést Lángné Molnár Márta, kutató, pre-breeding növénynemesítő is.

Az átadó ünnepségen megjelent és köszöntő beszédet mondott Farkas Bertalan dandártábornok, kutató űrhajós is. kifejtette, erősen bízik abban, hogy a Debreceni Egyetem által az elmúlt években végzett űrnövény kutatások eredményei a következő magyar űrhajós utazása során is bizonyíthatnak. Ez a remélt siker egy példa lehet arra vonatkozóan, hogy a hazai növénynemesítés biológiai és kutatási alapjainak a megfelelő színtű támogatása nemcsak egy szűkebben vett űrbiológiai terület részkérdése, hanem egy nélkülözhetetlen stratégiai befektetés, a földi élelmiszer biztonságunk egyik fenntartó pillére is.

agrotrend.hu / Debreceni Egyetem

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szakmai partner
Nyakas Farm
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés