Hírek

Kiemelt hírek

Március elején kezdődnek a 2024-es agrártámogatások végkifizetései

A tavalyi évben benyújtott egységes kérelmek után 27 jogcímen 500 milliárd forintot folyósított a Magyar Államkincstár. A végkifizetéseket márciustól ütemesen fogják teljesíteni, összesen még mintegy 300 milliárd forint érkezik a gazdákhoz – mondta Feldman Zsolt a Gödöllőn megrendezésre kerülő II. Gazda Információs Napon.

Az államtitkár szerint soha ilyen széleskörű, valamennyi szakmai szervezettel és érintett bevonásával nem zajlott vidékfejlesztési pályázati ciklus előkészítése Magyarországon. A tapasztalatok alapján a kiírások is népszerűek, az első nagyobb felhívásokra ugyanis összesen 1778 milliárd forint támogatási igény érkezett, emellett volt olyan támogatási konstrukció, amelyre négyszeres, de akár ötszörös volt a túljelentkezés.

Forrás: pixabay.com

Az államtitkár előadásában arra hívta fel a figyelmet, hogy a KAP Stratégiai Terv II. pillérének teljes, csaknem 2900 milliárd keretösszegéből kiemelkedő, 2300 milliárd forint a nemzeti társfinanszírozás, és 600 milliárd forint az uniós forrás. Beszélt arról is, hogy a mostani finanszírozási ciklusban a Közös Agrárpolitika vidékfejlesztési keretéből – tehát a II. pillérből – február közepéig 32 pályázati felhívás jelent meg összesen 1260 milliárd forint értékben. Kiemelendő, hogy a kicsiknek nem kell a nagyokkal versenyeznie, hiszen számukra külön támogatási konstrukciókat alakítottak ki.

Erre jó példa az öntözésfejlesztés, ahol összesen 65 milliárd forint támogatási keretösszeg áll rendelkezésre. A kisebbek számára elérhető, maximum 200 millió forintos projektekre kiírt konstrukcióra már most is lehet pályázni, míg a nagyobb, 200 millió forint feletti beruházásokra március 4-től lehet támogatást igényelni.

Feldman Zsolt rámutatott, az Agrárminisztérium által kiírt pályázatok azoknál a gazdaságoknál tudnak legjobban hasznosulni, amelyek figyelembe vették a klímaalkalmazkodás szükségességét. Azok a gazdák tudnak eredményesebbek lenni, akik tudatosan figyelnek a vízmegtartást segítő talajgazdálkodási gyakorlatokra, így odafigyelnek a talajszerkezetre vagy éppen a talajtakarásra – fogalmazott az államtitkár.

Feldman Zsolt ezek mellett beszélt a kamattámogatásokról is. A mezőgazdasági beruházási támogatások intenzitása általában 50 százalék, a fennmaradó részt viszont jellemzően önerőből kell finanszírozni, amelynek jellegzetes formája a hitelfelvétel. Az államtitkár hangsúlyozta, a beruházásukra támogatást elnyert gazdálkodóknak lehetősége lesz arra, hogy legfeljebb a teljes beruházási költség maximum 10 százalékáig kamattámogatást igényeljenek.

A további pályázatokról, valamint a felhívások részleteiről a kap.gov.hu oldalon lehet részletesebben tájékozódni.

agrotrend.hu / Agrárminisztérium

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szakmai partner
Nyakas Farm
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés