Hírek

Már a snüssz is vesztésre áll?

A svéd „csodafegyver” megosztja Brüsszelt – írják a NAK portálján.

Május utolsó napján értekeztek egy rendezvényen az Európai Parlamentben a „Füstmentes Európa receptje: Tanulmányok a svéd tapasztalatokról” című találkozón arról, hogyan próbálja Svédország elérni a füstmentességet, mivel küszöbön áll, hogy a WHO hamarosan Európa első dohányzásmentes országaként fogja besorolni Svédországot. Miközben aktív törekvések vannak az unióban a dohányzás visszaszorítására, már az alternatív megoldásokkal kapcsolatban is kifogások merülnek fel, annak ellenére, hogy a WHO is megállapította, hogy a hasonló készítmények egészségügyi kockázata jóval alacsonyabb, mint a cigarettáké.

Forrás: https://twitter.com/SmokeFreeSweden/status/1651150729279578112/photo/1

Először is érdemes tisztázni, hogy mi a snüssz (snus).  A snus egy porózus, dohánykeverékkel teli tasak, amelyet a felhasználók a felső ajkuk alá tesznek, ahol a nyál felszabadítja a nikotint, amely a fogíny vékony bőrén keresztül felszívódik a véráramba. A hatás erős, azonnali és füstmentes. A rendelkezésre álló legfrissebb adatok szerint 2019-ben a felnőtt svédek 14 százaléka használt naponta snuszt- írja a Politico.

Svédország az egyetlen EU-ország, ahol legális a snus. A dohánytermékekről szóló 2001/37/EK irányelv 8. cikke megtiltja a szájon át fogyasztott dohány forgalmazását. A tilalmat eredetileg a dohánytermékekről szóló első irányelv (a 92/41/EGK irányelvvel módosított 89/622/EGK irányelv) rendelte el. Csatlakozási szerződésében Svédország eltérést kapott azzal a feltétellel, hogy minden szükséges intézkedést megtesz annak biztosítására, hogy a kérdéses termék ne kerüljön forgalomba azokban a tagállamokban, amelyekre a 89/622/EGK és a 92/41/EGK irányelv teljes egészében alkalmazandó.

Akkor mi az, amit itthon találhat a fogyasztó?

Itthon nikotinpárnákat értékesítenek a dohányboltok (ugyanis külföldről magányszemélyként snuszt engedély nélkül rendelni nem jogszerű, mivel jövedéki termék), melynek dohánymentes változatában adott hordozóanyaghoz hozzáadott nikotin van, és többféle ízesítésű, valamint más-más erősségű változatai léteznek. A NNK (Nemzeti Népegészségügyi Központ) azonban felhívja rá a figyelmet, hogy míg az Európai Parlament és Tanács 2001/37/EK irányelve szerint 1 szál klasszikus cigaretta megengedett legnagyobb nikotin tartalma 1 mg, ezek a termékek 4-6-10-16-20 mg nikotin/tasak kiszerelésben is kaphatóak.

Az EU tehát 1992-ben minden szájon át fogyasztható dohányt betiltott, mert attól tartott, hogy ez egy olyan folyamat része, melyben a termékfejlesztések valójában a tinédzserek megcélzására irányulnak, de a snus annyira beleivódott a svéd kultúrába, hogy az ország különleges mentességet kért, amikor 1995-ben csatlakozott a blokkhoz. Ez tüske volt Brüsszel szemében. Egy évtizede egy biztos lemondott egy snusszal kapcsolatos befolyásolási botrányban, tavaly pedig a svéd bulvárlapok váltottak ki felháborodást azzal az írásukkal, miszerint az uniós szabályok a dohánytermékek adóemelését vonják maguk után.

A snus most visszatért, ezúttal a cigaretta-alternatívák közegészségügyi előnyeinek jó példájaként, miközben az iparág kemény új intézkedésekre készül amiatt, hogy az EU 2040-re szeretné elérni, hogy Európa füstmentes legyen.

Svédország nemcsak abban egyedülálló, hogy az egyetlen EU-ország, ahol snus-t árulnak. Itt a legalacsonyabb a dohányzási arány is Európában. Ez nem véletlen – érveltek az Európai Parlament rendezvényén az előadók- a svédek ritkábban dohányoznak, mert van egy könnyen elérhető alternatíva. Szerintük ahelyett, hogy fellépnének az alternatív dohánytermékek ellen, az európai kormányoknak fel kellene karolniuk azokat.

A döntéshozók megosztottak a dohányzás elleni küzdelemben a cigaretta alternatíváinak használatával kapcsolatban. Egyesek szerint aggodalomra adnak okot mind a hosszú távú hatások, mind annak a kockázata, hogy ezek a termékek az új felhasználókat rászoktatják a nikotinra, és végső soron rászoktatják őket a dohányzásra. Míg a snus és más alternatívák, mint például az e-cigaretták, egészségügyi kockázatot jelentenek, sokkal kevésbé károsak, mint a hagyományos cigaretták- állítják a helyettesítő termékekért kiállók.

„Úgy gondolom, hogy a cél az – ha küzdeni akarunk a dohányzással összefüggő halálozás ellen -hogy az emberek abbahagyják a cigarettázást, mert a cigaretta valóban megöli az embereket” – mondta Sara Skyttedal EP képviselő a májusi rendezvényen. „Elmondhatom, hogy nem érjük el ezt… ha túlszabályozzuk azokat a termékeket, amelyek komoly potenciállal rendelkeznek arra, hogy elvegyék a piaci részesedést a cigarettától. A nikotinos tasakok, a svéd snus és az e-cigaretta jó példák erre.”

agrotrend.hu / NAK, Pető Krisztina

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés