Hírek
Magyarok Kenyere: Kárpát-medencei adományozás és összefogás ünnepe
ÁGOTA Falván került megrendezésre a Magyarok Kenyere program Kárpát-medencei adományozó ünnepsége. A tavalyi év után idén ismét az Állami Gondoskodásban Élő és Veszélyeztetett Fiatalok Támogatásáért Alapítvány (ÁGOTA) Bács-Kiskun vármegyei rendezvényhelyszíne adott méltó otthont a Magyarok Kenyere nagyszabású adományozóünnepségének.
A rendezvényen, köszöntőjében a házigazda Kothencz János, az ÁGOTA Közösség vezetője arról beszélt, hogy a Szent Ágota gyermekvédelmi szolgáltató 13 megyében mintegy hatezer gyermeket és fiatalt gondoz. A Magyarok Kenyerének köszönhetően idén közel 15 tonna lisztet oszthatnak szét a nevelőszülői hálózatokban, a nevelőszülő családok körében, illetve a gyermek- és lakásotthonokban. Fülöp Attila gondoskodáspolitikáért felelős államtitkár hangsúlyozta: a Magyarok Kenyere olyan érték, amit külföldön is be kell mutatni. Hangsúlyozta: a gyermekvédelemnek arról kell szólnia, hogy hitet, bizalmat és közösséget adjon a fiataloknak – a Magyarok Kenyere pedig éppen ilyen közösségépítő program.
Salacz László, a térség országgyűlési képviselője kiemelte: az ÁGOTA célja, hogy minden rábízott gyermek szeretetteljes közegben nőjön fel, esélyt kapva a boldog élethez. Ez a gyermekközpontúság eredményezi a harmonikus kapcsolatot a gazdákkal, hiszen mindketten a nemzet két alappillérét gondozzák: a gyermeket, illetve a földet, melyek a magyarság megmaradásának zálogai.
A megajándékozott szervezetek részéről Zán-Fábián Sándor, a Kárpátaljai Református Egyházkerület püspöke arról beszélt, hogy a felajánlások nagy része Kárpátalján idősotthonokba, speciális igényű gyermekek gondozóközpontjába, gyermekotthonokba, a megmaradásért küzdő családokhoz és szociális konyhákra jut, ahol naponta ezernél több adag ételt készítenek a rászorulóknak. A közel három éve a háború árnyékában élő kárpátaljai magyaroknak az életben és a szülőföldön maradást biztosítja a gazdák felajánlása. A rettegés, a sorozás elől bujdoklás, a munkanélküliség, az éhezés a mindannapok része, az adományok ezek közt nyújtanak kapaszkodót, hitet, túlélést.
Papp Zsolt, a NAK elnöke hangsúlyozta, hogy a Magyarok Kenyere megszünteti azokat a határokat, amelyeket több mint száz éve erőszakkal a magyarságra róttak. A magyarok – bárhol éljenek a világban – számíthatnak egymásra, a rászorulók pedig számíthatnak a magyar gazdákra. Az elnök köszönetet mondott a gazdatársadalomnak, akik jó szándékkal adakoznak és segítenek. Kiss-Rigó László, a Szeged-Csanádi Egyházmegye püspöke szintén köszönetet mondott, mindenki nevében a gazdatársadalomnak, amiért kiemelkedő példát mutatnak hazaszeretetből, összefogásból, szolidaritásból.
Nagy István agrárminiszter a tettekben megnyilvánuló hálaadásnak nevezte a programot; hálaadás azért, mert élünk, volt erőnk elvégezni a munkát, és van eredménye a kétkezi munkának, és hálaadás azért, mert örömöt szerezhetünk. Kiemelte: a magyar gazdákat egyesítette a szolidaritás eszméje, az adományozott termény mennyisége egy évtized alatt megszázszorozódott. A kárpát-medencei gazdatársadalom önzetlen összefogásának nemes gondolatából mára az egyik legjelentősebb, nemzeti szintű karitatív kezdeményezéssé terebélyesedett a Magyarok kenyere. Hozzátette: 1100 tonna búza gyűlt össze, ami többek közt zöldségfelajánlással, számítástechnikai eszközökkel, vetőmaggal, illetve anyagi támogatással is kiegészült.
Jakab István, az Országgyűlés alelnöke, a MAGOSZ elnöke hangsúlyozta, hogy a program egyre erősebb, bővebb. Emlékeztetett, a tavaly indult Magyarok Kenyere a Jövőért ösztöndíjprogram révén idén már 25 fiatal részesült ösztöndíjban, amit tanulmányaikra, szakmai fejlődésükre vagy a gazdálkodással kapcsolatos fejlesztésekre fordíthatnak. Mint fogalmazott: együtt vagyunk, együtt a nemzet, mindig, mindenkor egy nemzetben gondolkodunk, a nemzet minden tagja fontos. Közölte, a hajdúnánási gazdasszonyok által Szent István ünnepére készített aratókoszorút ÁGOTA Falva kápolnájának ajándékozzák – ezzel is megerősítve, hogy számíthatnak a magyar gazdákra.
Az ünnepség végén az adományozó és köszönő okleveleket Jakab István, Nagy István és Papp Zsolt adta át. A jótékonysági program révén mintegy 500 magyarországi és határon túli szervezet, rajtuk keresztül sok tízezer rászoruló részesül az adományokból.
agrotrend.hu / NAK / Pécsek Imre