Hírek

Közös tudásbázist építenek a hazai agráregyetemek

A 21. században a tudás és az innováció a legnagyobb érték, a modern mezőgazdaság versenyképességének alapja. Ennek szellemében zajlott a Debreceni Egyetem Agrárkabinetjének történelmi léptékűnek nevezhető, legutóbbi ülése. A Parlamentben tartott fórumon három hazai agrárképző egyetem és egy kutatóintézet kötött szövetségi és együttműködési megállapodásokat. A megállapodások kiemelt jelentőséggel bírnak, hiszen olyan közös tudásbázis jöhet létre, amely megalapozza a jövő agráriumát.

Versenyképességünk alapja a tudás, ez a legnagyobb érték a 21. században. A modern mezőgazdaságnak olyan felkészült, elmélyült tudással rendelkező szakemberekre van szüksége, akik megfelelő válaszokat tudnak adni az ágazat előtt álló kihívásokra – hívta fel a figyelmet Jakab István, az Országgyűlés alelnöke, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek elnöke a Debreceni Egyetem Agrárkabinetjének Parlamentben tartott kihelyezett ülésén.

Jakab István hangsúlyozta: folyamatosan változó világunk rendre új kihívások elé állítja az agráriumot, ami új megoldásokat kíván az ágazat szereplőitől. Ahhoz ugyanakkor, hogy ezen kihívásoknak megfeleljünk, egységes tudásbázisra van szükség. A kutatók által megálmodott innovációt azonban használni is tudni kell. – Történelmi időket élünk, a jövő mezőgazdaságának bástyáit most alapozzuk meg. A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (MAGOSZ) elnökeként külön öröm, hogy a három egyetem és a kutatóintézet szövetségesként, közös munkával akar építkezni a jövőben – emelte ki.

Forrás: Debreceni Egyetem

Az Agrárkabinet ülésén az ágazat két vezető felsőoktatási intézménye, a Debreceni Egyetem és a Magyar Agrár- és Élettudományi ​Egyetem szövetségi együttműködési megállapodást kötött egymással, melynek fókuszában az innováció áll. Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora szerint a megállapodás stratégiai jelentőséggel bír, hiszen a tudásbázisok összekapcsolásával hatékonyan reagálhatnak a kor kihívásaira.

A közös munkához a Debreceni Egyetem egészségipari fókusza a kiemelkedő orvosi, klinikai és gyógyszerészi értékeivel is hozzá tud járulni. Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi ​Egyetem rektora szerint nem egy egyszerű együttműködésről van szó. A megállapodást két olyan felsőoktatási intézmény írta alá, amely lefedi az agrárium teljes területét.

Az ülésen a Széchenyi István Egyetem és a Debreceni Egyetem között is együttműködési megállapodás született, amelynek célja az oktatási, kutatási és képzési lehetőségek kihasználása, valamint közös programok innovatív, nemzetközi együttműködésre épülő megvalósítása. Friedler Ferenc, a SZIE rektor rámutatott: a felsőoktatásban egyszerre van jelen a verseny és az együttműködés. Az agráriumra ugyanakkor példaként tekinthet a teljes magyar felsőoktatás, mint az egymással versengő, mégis együttműködő szerepelők leghatékonyabb rendszerére.

Az egyetemek közötti együttműködést a kutatóintézetekkel történő kooperáció teszi teljessé.

A tanácskozáson ennek szellemében a Debreceni Egyetem az AKI Agrárközgazdasági Intézettel is együttműködési megállapodást írt alá. Goda Pál, az AKI igazgatója szerint az elmúlt húsz évben már bebizonyosodott a kooperáció hatékonysága: számos közös kutatásuk van folyamatban, és a PhD-hallgatók képzésében is együttműködnek.

A kabinetülés résztvevői több új szaklétesítési és szakindítási kérelem társadalmi vitára bocsátásáról is egyeztettek. Az ágazati szereplőkkel egyetértésben hiánypótlónak minősítették az új szakokat, és támogatásukról biztosították a Debreceni Egyetemet az állategészségügyi mérnök (BSc) és élelmiszer-higiéniai mérnök (MSc) képzés létesítésének és indításának folyamatában.

Bács Zoltán, a Debreceni Egyetem kancellárja kiemelte, hogy az intézmény már eddig is éveket dolgozott a két új képzés létrehozásán, ugyanakkor kulcsfontosságúnak nevezte a szakmai szervezetekkel, jogszabályalkotókkal történő egyeztetés lezárását, hogy az új szakemberek valóban az ipari elvárásokhoz igazodó és megfelelő jogszabályi jogosítványokkal rendelkezzenek a diplomaszerzést követően. A feleket a kezdeményezés támogatásáról biztosította a Debreceni Egyetemet fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumának elnöke, Kossa György és a kuratórium tagja, Szólláth Tibor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara környezeti fenntarthatóságért felelős alelnöke, valamint Éder Tamás, a NAK élelmiszeriparért felelős alelnöke, a MATE Alapítvány kuratóriumának tagja.

agrotrend.hu / MAGOSZ

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szakmai partner
Nyakas Farm
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés