Hírek
’Körforgásos biogazdaság – az erdészeti melléktermékek hasznosítása’ Workshopot tart az EU CAP NETWORK
December 9-ig lehet még jelentkezni a 2025. március 26-27-én Finnországban (Kouvola) megrendezett workshopra.
A ‘Circular bioeconomy – valorisation of forest by-products’ workshop célja olyan innovációk feltárása, amelyek elősegítik az erdei hulladékból és maradványokból származó, magas hozzáadott értékű termékek értékláncainak fejlesztését. Ezek között említhetjük a technológiai fejlesztéseket, valamint az innovatív kormányzati, üzleti és együttműködési modelleket is.
,
A fő cél olyan erőteljes értékláncok támogatása, amelyek segítik a javak igazságos elosztását a vidéki közösségekben és elősegítik a körforgásos biogazdaság hatékony megvalósítását az erdészeti ágazatban.
A workshop három fő, egymással kapcsolódó blokkból köré fog szerveződni:
Tradicionális és jól bevált értékláncok
Például az alábbi területeken: bioszén, rost, takaróanyag, pellet vagy fakompozit gyártás, mezőgazdaságban használt nyersanyagok, talajba történő bedolgozás, bútoripar és különböző típusú energiatermelés. Bár ezek az értékláncok nem újak, még mindig lehetne javítani, optimalizálni és erősíteni őket, különösen az elsődleges termelők (erdőgazdálkodók, beleértve az erdőgazdálkodókat, a tulajdonosokat és a mezőgazdasági termelőket) és általánosságban a vidéki közösségek javára.
Új, innovatív értékláncok, amelyek képesek magasabb hozzáadott értéket és magasabb szénmegkötést generálni, beleértve a vegyipari alapanyaggyártást (bioműanyag), a közlekedési ágazatot és élelmiszeripart, az energia ágazatot stb. Ezek a technológiák és gyártási folyamatok Európában még kezdeti fázisban vannak, ígéretes területet jelentenek az erdészeti körforgásos biogazdaság számára felhívva a magánszektor és más érdekeltek figyelmét. Erre szemléletes példa a kombinált bioenergia, bioszén és nagy tisztaságú szén-dioxid (zöld szén) termelés vagy a bioetanol gyártás.
Üzleti, kormányzati és együttműködési modellek tapasztalatai, amelyek támogatják a körforgásosságot, versenyképességet és munkahelyteremtést a vidéki területeken, miközben előmozdítják a hatékony és fenntartható értékláncokat és a méltányos jövedelemeloszlást különösképpen szolgáltatók és a vidéki közösségek körében. Erre lehetnek példák együttműködések, start-up-ok, új üzleti modellek vagy területi és helyi biogazdasági csomópontok, hálózatok és stratégiák. Ezekben a kezdeményezésekben különösen fontos kiemelni az elsődleges termelők (gazdák és erdőgazdálkodók) szerepét. Például ahelyett, hogy csupán a nyersanyagot biztosítják, a gazdálkodók és erdőgazdálkodók képesek lennének elsődleges feldolgozási tevékenység elvégzésére, amelyek magasabb hozzáadott értéket adnak a termékeiknek és javítják a helyzetüket az értékláncban.
Kérdés esetén: workshop.innovation@eucapnetwork.eu
Jelentkezés, regisztráció: https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/Application-form-workshop-circular-bioeconomy-forest-by-products
További információ: https://eu-cap-network.ec.europa.eu/events/eu-cap-network-workshop-circular-bioeconomy-valorisation-forest-products_en
Agrotrend.hu/ FruitVeb