Hírek
Komoly munkatapasztalat még diploma előtt? Lehetséges!
A Böszörményi úti campuson rendezett, GTK-MÉK Duális Fórum 2024 elnevezésű rendezvényen tizennégy cég várta az egyetemistákat, akik a vállalati partnerek mellett a két kar képviselőitől is hasznos információkhoz juthattak a duális képzés adta lehetőségeket illetően.
A tájékoztatón elhangzott: a Gazdaságtudományi Kar (GTK), valamint a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar (MÉK) számára is fontos a vállalatokkal való szoros együttműködés, hiszen a hallgatók a diploma megszerzését követően, kétéves munkatapasztalattal könnyebben tudnak elhelyezkedni a munkaerőpiacon.
A Gazdaságtudományi Kar hetedik éve rendez olyan fórumot, ahol a hallgatók a duális képzés eddigi eredményeiről, az együttműködésben részt vevő vállalatokról, az általuk kínált szakmai fejlődési lehetőségekről tájékozódhatnak, első kézből kaphatnak válaszokat a kérdéseikre. Idén először a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karral közösen szólították meg az egyetemistákat.
A GTK dékánja, Fenyves Veronika hangsúlyozta: a kar életében kiemelt szerepet tölt be a duális képzés, ugyanis a vállalati kapcsolatok által mindig az aktuális munkaerőpiaci elvárásoknak megfelelő tudást adhatnak át a hallgatóiknak.
– A visszajelzések alapján a cégek partnerként kezelik a fiatalokat, akik ezáltal lehetőséget kapnak, hogy valós szakmai munkatapasztalattal kezdhessék meg a nagybetűs életüket – emelte ki a GTK vezetője.
Stündl László, a MÉK dékánja örömét fejezte ki, hogy a két kar idén közösen szervezi meg a fórumot, annál is inkább, mert a történelmi hagyományaik, a sok összefonódás is indokolja ezt.
– A hallgatók a duális képzésben életszerű körülmények között jutnak hasznos ismeretekhez. Ebben a képzési módban szimbiózis van a karok, a vállalati szereplők és a hallgatók között, amely mindegyik fél számára előnyös – szögezte le Stündl László.
Kiss Ágota, a GTK duális képzési felelőse ismertette: a duális képzés lényege, hogy az elméleti oktatás a felsőoktatási intézményben, a gyakorlati képzés a választott partnerszervezetnél történik, párhuzamosan.
– A felvételi eljárás két lépcsős, először felvételt kell nyerni az egyetemre, majd lehet jelentkezni a duális képzésre. Rengeteg partnerszervezettel működünk együtt, ahol a hallgatókat munkavállalókként foglalkoztatják, fizetést is kapnak. Érdemes regisztrálni a dualis@unideb.hu-ra, hiszen ott lehet feltölteni a kiválasztott cég részére a szükséges dokumentumokat. A dualis.unideb.hu oldalon is számos hasznos információ található – sorolta Kiss Ágota, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy a GTK-n minden mesterszak esetében elérhető a duális képzési forma, jelenleg száz aktív duális hallgatójuk van.
A MÉK duális képzési felelőse, Kovács Elza is rámutatott: az agrárkaron is minden mesterszakon van lehetőség a duális képzésre.
– A MÉK honlapján minden partnercég hirdetményt tett közzé, meghatározva, milyen módon várják a jelentkezést. Jellemzően a hallgatóknak közvetlenül a cégekkel kell felvenni a kapcsolatot, de mi is minden segítséget megadunk, ha szükség van rá. A cél az értékteremtés, minden fél számára – tudatta Kovács Elza.
A résztvevők a kitelepült cégek mellett olyan hallgatóktól is kaphattak információkat a duális képzéssel kapcsolatban, akik jelenleg is ebben a képzési formában tanulnak. Minden felszólaló pozitívan nyilatkozott tapasztalatairól. Egyetértettek abban, hogy hatalmas előnyt jelent majd számukra a megszerzett tapasztalat, ha diplomaszerzés után munkába állnak. A megszerzett kapcsolati hálót is kiemelték, ahogyan a megbecsülést és a fizetést is. Illetve azt is nyomatékosították, hogy nem okoz problémát a munka és a tanulmányok összeegyeztetése, hiszen az egyetem minden segítséget és támogatást megad.
A duális képzéssel kapcsolatos további információk megtalálhatóak a dualisdiploma.hu és az oktatas.hu oldalakon.
agrotrend.hu / Debreceni Egyetem