Hírek

Kihirdették az év kétéltűjét

A sárgahasú unka lett az év kétéltűje 2025-ben.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület tájékoztatása szerint a sárgahasú unkával leginkább középhegységeinkben kirándulva találkozhatunk. Gyakran megesik, hogy a távolról jelentéktelennek és élettelennek tűnő erdei tócsák közelebbről szemlélve hirtelen megelevenedek. Felszínüket addig észrevétlen, apró békák lábtempói fodrozzák. Habár felülről nézve inkább csak hátuk unalmasnak tűnő rejtő színezete látszik, az egyszerűség csalóka.

Forrás: Hüllő Magazin

Hasuk pompás színét szemérmesen elrejtik, és a ragadozóik elriasztására tartogatják. Sajnálatos módon, a sárgahasú unka magyarországi fennmaradása több tényező miatt is veszélyben forog, nem véletlenül választotta tehát az MME Kétéltű- és Hüllővédelmi Szakosztálya 2025-re az „Év kétéltűjének”.

Magyarországon a sárgahasú unka elterjedése szigetszerű, egyes középhegységeinkre és dombvidékeinkre korlátozódik. A Dunántúlon megtalálható az Alpokalján, az Őrségben, a Zalai-dombságban, a Zselicben, a Mecsekben és a Tolna-Baranyai-dombvidéken, továbbá a Bakonyban és a Visegrádi-hegységben.

A Dunától keletre a Mátrában, az Aggteleki-karsztvidéken és a Zempléni-hegységben él, a Börzsönyből és a Bükkből viszont hiányzik. Általában 300 méteres tengerszint feletti magasság felett fordul elő, de például az Őrségben vagy a Tolna-Baranyai-dombvidéken helyenként 200 méternél alacsonyabban is megtalálható. Előfordulását nem kizárólag a tengerszint feletti magasság határozza meg, fontos számára a hűvös mikroklíma és a megfelelő csapadékmennyiség is.

agrotrend.hu / bama.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés