Hírek

Kiemelten fontos a talajaink védelme

A Talaj Világnapját 2014 óta minden évben december 5-én ünneplik világszerte. Fontos ez, hiszen az emberiség népességének növekedésével arányosan nő a táplálékigény, melyet a talajon termelünk meg. Talajunk dolgozik nap mint nap az élővilág fennmaradásáért és jólétéért.

Emellett egyre inkább nő a tiszta víz szerepe, amit szintén a talaj rendszere szűr meg és hoz újra iható formába, tárol és ad tovább a növények felé. Mindezt csak az egészséges talajok tudják biztosítani, miközben világszerte fogynak a talajaink. Óriási ütemben építjük be területeinket, vagy hagyjuk védtelenül a talajpusztító folyamatok hatásaival szemben.

forrás: pixabay

Ha akarjuk, ha nem észre kell vennünk, hogy talajaink mára veszélyeztetett erőforrásokká váltak. 

Talajaink védelmét segítendő számos támogatási lehetőséggel és előírással találkozhatunk, mindezek azt a célt szolgálják, hogy földterületünknek megmaradjon az értékes, termékeny talaja. E cél érdekében kiemelkedően fontos az egyéni alkalmazkodás is annak érdekében, hogy gazdaságát maga az egyén is gazdaságosan, a kihívásokhoz alkalmazkodva működtethesse.

Védjük talajainkat! „Az élelmezésbiztonság a talajjal kezdődik“. A talaj kulcsfontosságú szereppel bír korunk globális kihívásainak leküzdésében, különösen a megfelelő tápértékű és biztonságos élelmiszerek előállításában, az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásban és következményeinek enyhítésében, valamint a biológiai sokféleség csökkenésének megállításában.

Mindenképpen meg kell állítanunk a talajt érő eróziós folyamatokat, ehhez a Feltételességben is látjuk az előírásokat, miszerint 12 % feletti lejtős területen csak bizonyos feltételekkel – direktvetéssel, szintvonalas műveléssel, erózióvédelmi sávokkal – megengedett a kapáskultúrák termesztése. Ugyanezt segíti elő részben az Agro-ökológiai program talajtakarásra vonatkozó előírása, ahol február 28-ig biztosítanunk kell a talajaink takarását. Ugyancsak erre irányulnak az Agrár-környezetgazdálkodási program (AKG) egyes választási lehetőségei, miszerint aszály és/vagy erózióérzékeny területeken a kapáskultúrák részaránya max 20 % lehet. A talaj védelmére az AKG-ban egy külön Tematikus előíráscsoport is indul a „Talajmegújító szántó” megnevezéssel. Az erózió elleni védekezést a talajéletet serkentő előírások, a vetésszerkezetre vonatkozó előírások, illetve AKG vállalások is segítik, a biodiverzitás védelme mellett. A megfelelő talajszerkezethez a klimatikus viszonyokon, ásványi tényezőkön túl szervesanyagra, élőlényekre, vízre van leginkább szükség. A humuszban gazdag talaj 10 cm-es rétegének kialakulási ideje évezredekben mérhető, így nem szabad megengedni, hogy e természeti kincs nagyobb esők idején a gazdaság földterületét elhagyva csökkentse a termékenységet, ezáltal közvetetten a gazdasági mutatókat.

Fontos tehát, hogy javítsuk a talaj egészségét, hiszen ezzel biztosíthatjuk a termelékenységét, sokféleségét és környezeti szolgáltatásait. Ebben segíthet a tartós növényi borítottság, az élő gyökerek minél hosszabb ideig történő meghagyása, a szármaradványok talajon történő hagyása, a zöldtrágyázás és ehhez hozzájárulhatnak a mikrobiológiai készítmények is.

A megfelelő kondícióban lévő talaj az egyik legnagyobb víztározó közeg!

Elengedhetetlen, hogy a gazdálkodókon kívül a közvélemény figyelmét is felhívjuk a talajok védelmének fontosságára. Tekintve, hogy a talaj az élelmezési rendszerünk alapja, így biztosítani kell, hogy a fogyasztók megértsék a talaj kritikus fontosságát és ők is támogassák a talaj egészségét. Az uniós Talajstratégia szerint „Túl kevesen tudják, hogy a lábunk alatt húzódó vékony réteg a jövőnk záloga. A talaj és a benne élő szervezetek sokasága biztosít számunkra táplálékot, nyersanyagokat, ezenkívül szabályozza a víz-, szén- és tápanyagkörforgást és lehetővé teszi a szárazföldi életet. E varázsszőnyeg néhány centiméterének előállítása több ezer évet vesz igénybe. Ennek a törékeny rétegnek kell majd táplálnia a világ népességét és szűrnie annak fogyasztásra alkalmas ivóvizét.”

Együtt kell lépéseket tenni a talaj állapotának védelme és javítása érdekében a határban és a városokban is.

Emberi léptékkel a talaj nem megújuló, illetve csak feltételesen megújuló erőforrás. Éppen ezért nagyon fontos, hogy megóvjuk a talajainkat – s ne csak a Talaj világnapján -, illetve biztosítsuk a feltételeket ahhoz, hogy e szűkös és értékes erőforrás rendre megújuljon és ne pusztuljon. Épp ezért a Közös Agrárpolitikában is egyre fontosabb szerep jut a talajok védelmére irányuló cselekvések megfogalmazásának és támogatásának.

 

Agrotrend.hu/ NAK

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés