Hírek

Kezdődik a méhek teleltetése

A kaptárakban kialakuló betegségek elleni hatékony védekezésre hívják fel a figyelmet a méhészek, ami csak az egyik fontos feladat a beteleltetés során, mivel óriási gondot jelent a méheknek a családok stabilitásának a fenntartása az enyhe időjárás miatt. Az atkák köztudottan súlyos kártevői a méheknek: olyan szívókártevőkről van szó, amelyek a méhek vérét szívogatják és közben vírust terjesztenek. A téli időszakban ezért a hasmenéses betegségekkel kell számolni, ami komolyan gyengíti és pusztítja a családokat nem csak télen, hanem kora tavasszal is.

Az általunk most megkérdezett és korábban is nyilatkozott méhészek szerint lehet védekezni a kártevők ellen, ezért minden méhésznek a feladata az atkamentesítés, a megfelelő minőségű élelem és nyugalom biztosítása. Tiszta kaptárral, tiszta lépekkel és egészséges családdal lehet megfelelően átteleltetni a méheket és akkor jövőre jó feltételekkel indulhat a termelés. Most novemberben a mesterségesen adott tápláléknak az érlelési folyamata zajlik, közben megtörténik a fészekrendezés úgy, szűkítik a fészkeket és próbálják azt a nyugalmi állapotot biztosítani, amire szükség van a méheknek.

Forrás: pixabay.com

Hideg télre lenne szükség
Jó hír a sok kedvezőtlen folyamat ellenére az, hogy a tavalyi időszakhoz képest a méztermelés jobban sikerült, kiegyenlítettebb volt az akác és a napraforgó termelés, de voltak olyan helyek, ahol nem igazán jól mézeltek a növények. Van és lesz elegendő magyar méz és a belső fogyasztásnak megfelelő mézmennyiségnél több is áll rendelkezésre, de ennek ellenére nehéz helyzetben van a méhészeti ágazat, mert nyomottak a nagy tételű hordós felvásárlási árak, ezért sokan nem is tudják eladni a készleteiket.

A somogyi és dél-alföldi méhészek azt mondják, hogy ilyen árakon nem érdemes a piacra szállítani, ezért inkább háztól adják el. Olyan méhész társakról is tudnak a termelők, akik lassan annyiért adják oda a mézüket, amennyit kérnek érte a vásárlók. Alapvetően mindenki a saját piacaira és értékesítési csatornáira támaszkodhat. A vegyes méz ára egyébként 2 ezer forint alá esett.

A kártevők elpusztulásához is kellenének a tartós mínuszok
A növények is más intenzitással termelték idén a nektárt, hiszen az évjárat egy hónappal előrébb jött. Május helyett például áprilisban virágzott az orgona, de a többi növényre is igaz volt ez a korai virágzás. Az egész virágzási ciklus is felborult és ez kihatással lehet a beteleltetési időszakra, amikor a méheket már fel kellett készíteni a télre, miközben még enyhe az idő. A legtöbb helyen már megfelelő táplálékkal vannak ellátva és így akár át is telelhetnek.

Ami gond, hogy nincs tél, nem hűl le a hőmérséklet, de nem csak a növényeknek és a kártevőknek kellene a hideg, hanem a méheknek is, hiszen a házi méhek családban telelnek át, ezért a hideg hatás következtében a téli időszakban nem szabadna petézni a méhanyának, mert igénybe vannak véve a méhcsaládok. Emiatt akkor is dolgoznak a méhek, amikor nem kellene.

A károsítók közül az atkáknál – szintén az enyhe tél miatt – nem szakad meg a szaporodási folyamat, hiszen folyamatosan találnak lárvákat, melyekben szépen fejlődhetnek.

agrotrend.hu / novenyvedoszer.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés