Hírek

Gazdaközpontú uniós agrárpolitikára van szükség a versenyképesség és fenntarthatóság érdekében

Brüsszelnek meg kell védenie az unió agrárpiacait és újra a gazdákat kell az uniós agárpolitika középpontjába állítania. Csak így növelhető a termelők versenyképessége és a válságokkal szembeni ellenállóképessége – közölte Nagy István agrárminiszter a Mezőgazdasági és Halászati Tanács hétfői ülését követően.

Forrás: Agrárminisztérium

A miniszter kiemelte, az orosz-ukrán háború következtében Brüsszel továbbra sem tudja megvédeni az uniós agrárpiacokat: hiába működik újra stabilan a fekete-tengeri gabona útvonal, az ukrán termékek jelentős része továbbra is az EU-ba érkezik. Az Európai Bizottság legfrissebb adatai szerint Ukrajna csak áprilisban 1,4 millió tonna kukoricát, és 750 ezer tonna búzát exportált az EU-ba. Ha ez a tendencia tovább folytatódik, akkor az unióba érkező import idén meg fogja haladni az elmúlt két évben tapasztalt rekord mennyiséget. A tárcavezető szerint a kialakult helyzeten a júniusban hatályba lépő új ATM-rendelet sem fog javítani, hiszen a búza nem került be a védendő érzékeny termékek közé, míg a kukorica esetében a vám mértéke 0%. Emiatt a kelet-európai gazdák gyakorlatilag védtelenek. Vitán felül áll, hogy a jelenlegi helyzetben segítségre van szükségük, különben az európai élelmezésbiztonságot kockáztatjuk. Brüsszelnek éppen ezért haladéktalanul cselekednie kell, és gazdaközpontú politikát kell folytatnia – hangsúlyozta.

Ismertette, hogy a meglévő válságkezelési intézkedések nem alkalmasak az egyre szélesebb, egyre gyakoribb és egyre súlyosabb kihívások kezelésére. Éppen ezért szükséges a kockázatkezelési eszközök és a válságintézkedések alapos felülvizsgálata, amelynek során nagyobb szabadságot kell biztosítani a tagállamok számára azok végrehajtása során. Legalább ekkora hangsúlyt kell fektetni a megelőzésre, amelynek során a gazdákat támogatni kell a klímaváltozás elleni küzdelemben és a zöld átállásban. Nem segíti az átmenetet, ha a valóságtól elrugaszkodott, sok esetben megvalósíthatatlan, idealizált célokat tűznek ki előre. Hibás az a megközelítés, hogy a célok nem teljesüléséért csak és kizárólag a gazdák a felelősek. A zöld átmenet nem valósítható meg a gazdák akarata ellenére, hanem csak úgy, ha érdekeltté tesszük őket annak elérésében. Éppen ezért kulcsfontosságú, a környezeti és fenntarthatósági szempontok érvényesítése közötti megbomlott egyensúly helyreállítása – fűzte hozzá.

Nagy István leszögezte: a magyar uniós elnökség prioritása lesz a gazdaközpontú uniós agrárpolitika, ami kiemelt figyelmet fordít a versenyképességre, a válságkezelésre a fenntarthatóságra, és a tudás alapú gazdaságra.

agrotrend.hu / Agrárminisztérium

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés