Hírek
Fordulat előtt az agrárhitelpiac, új pályázati lehetőségek és támogatások ösztönzik a szektort
Továbbra is kismértékben csökken az agrárhitelpiac, de a már megjelent és a várható új pályázati lehetőségek fordulatot hoznak a szektorban. Ezen kívül várhatóan a vállalkozók hitelfelvételi kedvét és a bankok nyitottságát is erősíteni fogja a KAP Stratégiai Tervben jóváhagyott, beruházási hitelekhez igénybe vehető kamatköltség- és kezességidíj-támogatás. Az OTP Bank szakértői szerint pedig a 2025-ös év második felére beindulhat a beruházás és támogatás előfinanszírozás érdemi előkészítése.
Az agrárszektor az elmúlt évtized dinamikus fejlődését követően 2023 második negyedévében megtorpant. A mezőgazdasági inputok árai jelentősen megemelkedtek, emellett a finanszírozási lehetőségek szűkülése, a kamatok emelkedése, valamint a pályázati lehetőségek kifutása számos nehézséget okozott. Mindez arra ösztönözte a szereplőket, hogy visszafogják beruházásaikat és kivárjanak. Ezt igazolja a Magyar Nemzeti Bank júniusi, a hitelintézetek összevont mérlegéről szóló statisztikája, amely szerint a nem pénzügyi vállalatok hitelállománya 2024 első hat hónapjában 227 milliárd forinttal, majdnem 2%-kal nőtt. Ezzel szemben a mezőgazdasági cégek hitelállománya stagnált, míg az élelmiszeriperi cégek hitelállománya az év első hat hónapjában 5%-kal csökkent.
Az OTP Bank tapasztalatai alapján a szántóföldi növénytermesztők – akiket a leginkább érint az aszály, a jégkár, vagy a viharok okozta szélsőséges időjárás – a legvisszafogottabbak a hitelfelvétel terén. Ők az év második felében várhatóan főként a forgóeszköz-finanszírozással élnek majd az idei negatív időjárási hatások miatt. A szektor növekedésének újraindításához a legfontosabb segítséget a már megjelent, új pályázati felhívások jelentik: feldolgozó üzemek komplex fejlesztésére; kertészeti üvegházakhoz, hűtőházakhoz kapcsolódó, és a betakarítást követő (post harvest) fejlesztésre; valamint állattartó telepek fejlesztésére lehet támogatásokat nyerni.
„Az elérhető pályázatok a 2025-ös év második felére érdemben beindíthatják a beruházási és támogatás finanszírozást, ha a bírálat során az Irányító Hatóság gyors döntést hoz. A tapasztalataink alapján az előlegigénylés, és a beruházási hitelhez kapcsolódó támogatás-előfinanszírozási konstrukcióink is komoly segítséget jelentenek majd az agrárvállalkozásoknak az elkövetkező időszakban, hiszen hozzájárulnak a beruházási terveik megvalósításához. A stratégiai tervezés lehet a siker kulcsa, amivel a szektor szereplői a gazdasági nehézségeken túllépve fenntartható növekedést érhetnek el” – nyilatkozta Szabó István, az OTP Bank Agrárgazdasági Értékesítési Igazgatóságának vezetője.
Várhatóan a hitelfelvételi kedvet, valamint a bankok finanszírozási aktivitásait is jelentősen erősíteni fogja – a KAP Stratégiai Tervben jóváhagyott – a projekt elszámolható költségeinek 10%-áig felhasználható kamatköltség- és 5%-áig felhasználható kezességidíj-támogatás. A gazdák ezeket a támogatott projektek megvalósítását szolgáló beruházási hitelekhez igényelhetik. További segítséget jelenthet a piaci szereplőknek, hogy az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány (AVHGA) intézményi garanciájával erősíthetik az ügyletek fedezeti oldalát: a pályázati felhívásban megfogalmazott feltételek teljesítése esetén a projekt megvalósításához igénybe vett beruházási hitel kamatának jelentős részét visszaigényelhetik.
agrotrend.hu / OTP Agrár