Hírek
Fenntartható szállítmányozás: A vasúti és kombinált szállítás szerepe a zöld logisztikában
Nincs könnyű dolguk a fuvarozásban dolgozóknak: a szén-dioxid-kibocsátás nagy részéért az autók és a teherautók felelősek. Vannak azonban más megoldások is, amelyekkel a szállítás is környezetbarátabb lehet, sőt, költséghatékonyabb és gazdaságosabb is.
Előző cikkünkben végigvettük a közúti szállítás lehetőségeit, előnyeit és hátrányait egyaránt. Van azonban más megoldás is, amely fenntarthatóbbá teheti a hosszabb szállítási láncokat. Van ugyanis egy olyan szállítási forma, amely több évtizede itt van velünk, mégis háttérbe szorult környezetbarát alternatívaként: ez pedig a vasúti szállítás és az ehhez kapcsolódó kombinált szállítás.
Vasúti szállítás: környezetkímélő és gazdaságos
A vasúti szállítmányozás az egyik legkörnyezetkímélőbb alternatíva, bár tény, nem használható minden esetben. Ami biztos, az, az, hogy rendkívül energiahatékony, és kisebb környezeti lábnyommal jár, mint a közúti szállítás. Különösen elektromos vonatok esetében alacsony a szén-dioxid-kibocsátás, ami még fenntarthatóbbá teszi ezt a szállítási módot. Nagy volumenű áruk (pl. nyersanyagok, tömegcikkek) szállításakor gazdaságos megoldás, hiszen egyszerre nagy mennyiségű áru mozgatására alkalmas.
Emellett jelentős tárolókapacitást kínál, és hosszú távon stabil tranzitidőt biztosít, bár lassúbb lehet, mint a hagyományos közúti szállítás. Ezért ideális választás lehet olyan nagy tömegű, de kevésbé időérzékeny áruk esetében, ahol a költséghatékonyság és a fenntarthatóság előtérbe helyezhető.
A cél a teherszállítás jelentős részének a közúti forgalomról a vasútra való áthelyezése. Fő célkitűzés, hogy 2030-ra az európai teherszállításban a vasút 30 százalékos részesedést érjen el.
Hogyan hat a környezetre?
Mondhatnánk, hogy a legjobb megoldás, mivel számos pozitívumát említhetjük.
Ha a környezeti hatásokat és fenntarthatóságot nézzük:
- Zéró kibocsátású energiaforrások: Sok európai és ázsiai országban már elektromos vonatok közlekednek, amelyek zéró kibocsátású energiaforrásokból üzemelhetnek, például megújulókkal.
- Nagyvállalati törekvések: Az olyan logisztikai szolgáltatók, mint a Waberer’s is, egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a fenntartható működésre, és zéró vagy nagyon alacsony kibocsátású megoldásokat kínálnak partnereiknek.
Az AI és más innovációk szerepét tekintve:
- Automatizált irányítás és hatékonyságnövelés: Az AI-alapú rendszerek segítenek a vonatok irányításában és a forgalom optimalizálásában, ami javítja a hatékonyságot, és csökkenti a késéseket.
- Prediktív karbantartás: Az AI lehetővé teszi a prediktív karbantartást, amely csökkenti az üzemzavarok számát, növelve a vasúti szállítás megbízhatóságát.
A vasúti szállítás tehát megbízható, nagy kapacitású szállítási mód, amely különösen alkalmas nagy mennyiségű és nagy tömegű áruk mozgatására hosszú távon. Mivel jóval környezetbarátabb alternatíva, így az ESG-célkitűzések elérésében is kulcsfontosságú lehet a logisztikai cégek számára.
Elektromosság, automatizálás és mesterséges intelligencia
A vasúti közlekedést, különösen a fejlett földrészeken és régiókban, ma már nem úgy kell elképzelni, mint régen. Rengeteg lehetőség rejlik benne, melyek révén sokkal hatékonyabb és kíméletesebb szállításra van lehetőség. Nézzük, mik is lehetnek ezek:
- Elektrifikált vasúthálózatok
- Az elektromos vonatok használata egyre inkább terjed, különösen Európában és Ázsiában. A villamosított vasúti hálózatok csökkentik az üzemanyag-költségeket és a károsanyag-kibocsátást, különösen, ha az energiát megújuló forrásokból nyerik.
- Svájc és Hollandia például 100 százalékban megújuló energiával üzemelteti a vasúthálózatát, ami jelentősen csökkenti a vasúti közlekedés környezeti hatásait.
- Automatizált és önvezető vonatok
- Több országban tesztelik az önvezető vonatokat, amelyekkel hatékonyabb eredményeket érhetnek el. Az automata rendszerek növelhetik a vonatok közlekedésének pontosságát és biztonságát.
- Japánban és Kínában például már használnak részben vagy teljesen automatizált gyorsvonatokat, amelyek minimalizálják a késéseket, és biztonságos közlekedést biztosítanak.
- Prediktív karbantartás AI-alapú rendszerekkel
- Az AI-alapú prediktív karbantartás lehetővé teszi, hogy a vonatokat és a pályahálózatot folyamatosan monitorozzák, így előre jelezhetők és megelőzhetők a hibák. Ez csökkenti az üzemzavarokat, és növeli a vasúti szállítás hatékonyságát.
- A szenzorok segítségével folyamatosan gyűjthetők adatok a vonatokról, így az esetleges problémákat időben észlelhetik, minimalizálva az üzemszüneteket.
- Gyorsvasutak és nagysebességű tehervonatok
- Az olyan országokban, mint Japán, Kína és Franciaország, nagysebességű vasúthálózatok működnek, amelyek gyors áruszállítást eredményeznek. Kína különösen jelentős beruházásokat hajt végre nagysebességű tehervonatok fejlesztésébe, hogy a gazdasági központok közötti logisztikai kapcsolatokat erősítse.
- A gyorsvasutak egyre inkább fontos szerepet játszanak a logisztikában, mivel a szállítási idő lerövidítésével javítják az ellátási lánc hatékonyságát.
A vasúti szállításban tehát bőven van lehetőség, amit a jövőben ki is szeretnének használni az iparági szereplők és a döntéshozók. Azonban tény, hogy sokkal kevésbé rugalmas szállítmányozásról beszélünk, mint a közút esetében. Ennek orvoslására jó megoldás lehet a kombinált szállítás.
Jó alternatíva lehet a kombinált szállítás
A kombinált szállítás (más néven multimodális szállítás) olyan megoldás, amely során egy szállítmány több különböző szállítási módot (pl. közúti, vasúti, tengeri vagy légi szállítást) is igénybe vesz, míg a célállomásig eljut. A kombinált szállítás egyik fő célja, hogy minden egyes szakaszon a lehető leghatékonyabb és legköltséghatékonyabb szállítási módot használják, így minimalizálva a költségeket, a tranzitidőt és a környezeti hatást.
A több szállítási mód alkalmazása igénybe veheti például a közúti és vasúti szállítást egyaránt. Ebben az esetben is egységes fuvarlevélről van szó, valamint egyszerűsített rakodásról. De mi teszi környezetbaráttá ezt az alternatívát?
A kombinált szállításnak több előnye is van:
- Költséghatékonyság
- A kombinált szállítás esetében a szállítmány minden szakaszon a legkedvezőbb költségű szállítási módot veszi igénybe, például hosszú távolságok megtételekor a vasúti vagy a tengeri szállítást, míg a végső szakaszon a közúti szállítást. Ez csökkenti az összköltséget.
- Az átrakodási folyamat automatizálása és a konténerek alkalmazása hatékonyabbá teszi a logisztikát, ami szintén költségcsökkentést eredményezhet.
- Környezetbarát megoldás
- A kombinált szállítás során alkalmazott vasúti és tengeri szállítás kisebb szén-dioxid-kibocsátással jár, mint a közúti vagy a légi szállítás. Azonban a hatékonyság és a kihasználtság maximalizált.
- A zöld logisztikai megoldások egyre nagyobb szerepet kapnak, így a kombinált szállítás népszerű választás a fenntartható szállítmányozási célokat kitűző cégek esetében.
- Rugalmasság és hatékonyság
- Kombinált szállítással a szállítmány a legkedvezőbb szállítási módon jut el a célállomásig, így ez a mód jóval hatékonyabb.
- A konténeres és csereszekrényes rendszerek megkönnyítik az áru átrakását az egyik szállítóeszközről a másikra, így csökken a rakodási és a tranzitidő is.
- Nagyobb biztonság és kevesebb károsodás
- Mivel a kombinált szállítás során gyakran konténereket használnak, az áru védettebb a szállítás alatt, és kevésbé sérül.
A Waberer’s is alkalmazza az intermodális szállítást, ahol a tengeri, a vasúti és a közúti szállítmányozást kombinálja, ezzel ügyfélorientált módon optimalizálva a szállítási folyamatokat megbízói számára. Ez a megoldás nemcsak a szállítási lánc rugalmasságát növelheti a partnerek részére, hanem költséghatékonyan és fenntartható módon is támogatja őket, hogy elérjék céljaikat.
Hogyan kell ezt elképzelni a valóságban?
Vegyünk például egy szállítmányt, amelyet Ázsiából Európába szállítanak. A folyamat során először tengeri szállítással juttatják el a konténert egy európai kikötőbe, például Rotterdamba. Innen vasúton szállítják tovább egy közép-európai ország intermodális termináljára, végül közúton viszik a címzettig. Ezzel a kombinált szállítással optimalizálható a költség, csökkenthető a szén-dioxid-kibocsátás, és a rakodási folyamatok is minimálisra csökkenthetők.
A nemzetközi folyamatokban különösen fontos ez a megoldás, főként az olyan komplex logisztikai szolgáltatók esetében, mint a Waberer’s, aki Európa egyik legnagyobb saját flottájával rendelkezik, és olyan diverzifikált portfólióval, amely magában foglalja a közúti, a vasúti, a tengeri és a légi szállítmányozást is.
Milyen úton halad tovább a szállítás?
Az üvegházhatású gázok csökkentése mellett más kihívásokkal is szembe kell nézniük a szállítmányozó cégeknek. A hagyományos teherautók más káros anyagokat is kibocsátanak, például nitrogén-oxidot vagy szálló port, amelyek káros hatással vannak a környezetre és az egészségre egyaránt. Az infrastruktúra megterheli a természetes élőhelyeket és a biodiverzitást, a szennyezés pedig veszélyezteti a biológiai sokféleséget. De, mint minden esetben, az éremnek itt is két oldala van.
A fosszilis üzemanyagok visszaszorítása, a megújuló energiák kiaknázása, a kombinált szállítmányozás és az elektromos és hidrogénmeghajtású járművek elterjedése mind olyan opció, amelyekkel a fenti rizikófaktorok csökkenthetők. A nagyvállalatoknak ebben fontos szerepük van, éppen ezért olyan zöldstratégiát kell kialakítaniuk, amely szem előtt tartja a fentieket. Ilyen a Green Divison is, mely a Waberer’s fenntarthatósági törekvéseit és zöldszolgáltatásait fogja össze cégcsoportszinten, hogy a megbízói igényekhez igazodva testreszabott logisztikai megoldásokat kínáljanak.
A környezetbarát szállítmányozás iránti fogyasztói igény egyre nő, és sok vállalat számára versenyelőnyt jelent, ha fenntartható szállítási megoldásokat kínál. Az olyan környezetbarát megoldások, mint az energiahatékony járművek és az AI-alapú útvonal-optimalizáció, hosszú távon költségmegtakarítást jelent a vállalatoknak, valamint kéz a kézben jár az üzemanyag-fogyasztás csökkentésével.
A globális klímacélok eléréséhez nélkülözhetetlen a szállítmányozás fenntarthatóbbá tétele és a környezetbarát szállítási megoldások kialakítása. Szerencsére egyre több vállalat ismeri el ezeket a tényeket, és tesz meg mindent annak érdekében, hogy valódi lépésekkel guruljon egy környezetbarátabb szállítmányozás felé.
agrotrend.hu / Greendex