A pályázaton eredményesen szerepelt a VIZITERV Export Kft. és támogatást nyert az „Öntözési célú, felszín alatti víztározási lehetőségek vizsgálata a vízhiányos régiókban Üzbegisztánban” feladat végrehajtására.
Üzbegisztán gazdasága jelentős hangsúlyt fektet a mezőgazdaság fejlődésére, amelyre jellemző, hogy a Szovjetunió idején történt masszív öntözésfejlesztés és a mezőgazdaság intenzív vegyszerhasználat következtében a felszíni lefolyás minősége romlott ebben a régióban. Az intenzív beavatkozások jelentős mértékben befolyásolták a hidrogeológiailag összefüggő felszín alatti vizeket is. A túlzott öntözés a talajok szikesedéséhez vezetett, ami már ma is jelentős területek talajminőségét fenyegeti, a jövőben pedig a terméshozamok is veszélybe kerülhetnek. A Szovjetunió összeomlása óta intézményi változások történtek a természeti erőforrásokkal és a vízügyi infrastruktúrával való gazdálkodás terén. Ugyanakkor a felszín alatti vizek felhasználása és kezelése tekintetében fejletlen és hosszú távon fenntarthatatlan rendszerek vannak gyakorlatban.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával megvalósuló projekt során a felszínalatti víztestek beazonosításával, kutatásával párhuzamosan megvalósult a felszín alatti víztározó építésére irányuló ipari kutatás is a Kyzylkum sivatagtól keletre fekvő régióban. A kutatás kiterjedt a földtani, geofizikai vizsgálatokra, a víztározó építésére alkalmas helyszín és annak hidrogeológiai szerkezet, valamint a befolyásoló hidrológiai viszonyok meghatározására.
A kutatás célja a megfelelő Managed Aquifer Recharge (MAR) technológiai kidolgozása, valamint a vizsgált mezőgazdasági terület vízellátására alkalmas intelligens öntözési technológia kidolgozása.
A földalatti tározó kialakítása előnyös az erőforrások és a környezet szempontjából, nemcsak a vízkészlet hiányt enyhíti, hanem a térség ökológia minőségét is javítja. Ha a földalatti tározó elkészül, akkor egy előnyös erőforrás- és környezeti ciklus alakul ki, és ez nagyban segíti a társadalmi-gazdasági fenntartható fejlődést. Ugyanakkor a megnövekedett igények és a korlátozott vízkészletek közötti szakadék áthidalása a javasolt precíz vízgazdálkodási technológiákkal – intelligens öntözés – amelynek tanulmány szintű kidolgozása szintén jelen projekt része.
Fontos része volt a munkának az un. workshopok megszervezése. Üzbegisztánban két (Tashkent, Namangan) és Magyarországon is két workshopot (Budapest) rendeztek meg.
A munka szoros együttműködésben valósult meg az üzbég pályázati partnerrel (HELLO FRIEND Ltd., Public Service Center -Yunusabad Branch, Tashkent) és a támogató szakmai intézménnyel (Tashkent State Agrarian University) .
A projekt operatív megvalósításához kapcsolódóan két együttműködési megállapodás került megkötésre. Ezek közül az egyik a Taskenti Állami Műszaki Egyetemmel, a másik pedig a Namangani Műszaki Egyetemmel került aláírásra. Az együttműködési megállapodások jó alapot teremtenek a további közös szakmai programok tervezésére, megvalósítására, az oktatás, képzési tevékenység összehangolására.
A magyar vízügyi szaktudás elismerésének jeleként is értékelhető, hogy a Namangani Műszaki Egyetem Rektora és az Országos Vízügyi Főigazgatóság Vezetője közös „faültetésssel” szimbolizálták az együttműködés fejlesztésének szándékát.
A feladatok végrehajtásának operatív szakasza 2024. szeptember 15-én zárult, ezt követően készül el az összefoglaló szakmai és pénzügyi jelentés.