Hírek

EU-s rendelet módosítása az ukrajnából származó baromfi behozatalának szabályozására

Az Európai Bizottság 2024. július 30-án fogadta el azt a tervezetet, ami módosítja az EU 2020/760 felhatalmazáson alapuló rendeletét. Az EU és Ukrajna közötti kereskedelemnek az (EU) 2022/870 és az (EU) 2023/1077 európai parlamenti és tanácsi rendelet által előírt ideiglenes liberalizációját követően az Ukrajnából származó baromfi behozatala jelentősen nőtt.

Forrás: pixabay.com

Ezeket a behozatalokat a gazdasági szereplők felhasználhatják az (EU) 2020/760 rendelet által szabályozott vámkontingenscsoportok referenciamennyiségének kiszámításához. Ez azonban jogtalan előnyhöz juttatná az Ukrajnából importáló gazdasági szereplőket versenytársaikkal szemben. Ezért a rendeletet módosítani kellett annak érdekében, hogy korlátozza e behozataloknak a vámkontingenscsoportok referenciamennyiségének kiszámítására gyakorolt hatását.

A tervezet társadalmasításra kihelyezésre került, ahol négy érdekelt fél támogatta a Bizottság által javasolt megoldást, bár ketten hangsúlyozták, hogy az általuk előnyben részesített megoldás az lett volna, hogy a referenciamennyiség kiszámításából kizárólag az Ukrajnából származó behozatalokat zárják ki, vagy pedig az összes nulla vámtételű, vámkontingenst meghaladó, bármely harmadik országból az EU-ba irányuló behozatalt zárják ki.

Hét érdekelt fél jelezte, hogy aggályai vannak a tervezettel kapcsolatban, mivel annak nyomán csökkenne az importőrök rugalmassága abban, hogy referenciamennyiségüket a Brazíliától, Thaiföldtől és Argentínától eltérő országokból származó behozatalokra alkalmazzák. Ennek folyományaként azt is megjegyezték, hogy ez előnyökkel járhat az uniós baromfitenyésztők számára, de mellette akadályozhatja az uniós importőrök üzleti tevékenységét, ami a fogyasztói árak emelkedéséhez is vezethet végső soron. Felvetették továbbá, hogy növekedhet az egyes harmadik országokban működő exportőrök piaci ereje az uniós importőrökkel szemben.

Mi történik most?

A piaci torzulások kockázatának minimálisra csökkentése, valamint annak biztosítása érdekében, hogy az érintett vámkontingensekre vonatkozóan valamennyi érdekelt gazdasági szereplő benyújthasson behozatali engedély iránti kérelmet, törlik az (EU) 2020/760 felhatalmazáson alapuló rendelet 9. cikkének (6) és (7) bekezdésében (kivételként) felsorolt csoportokból a 09.4213, a 09.4216 és a 09.4412 rendelésszámú vámkontingenseket (amelyek baromfitermékeket foglalnak magukban).

Mit jelent ez a gyakorlatban?

Egyes vámkontingensek esetében az (EU) 2020/760 rendelet lehetővé teszi a gazdasági szereplők számára, hogy a referenciamennyiséget a vonatkozó kontingens hatálya alá nem tartozó országokból származó behozatal figyelembevételével számítsák ki. Ilyen esetekben az (EU) 2020/760 rendelet csoportosít több, különböző kvótát, lehetővé téve a gazdasági szereplők számára, hogy először az egész csoportra vonatkozóan számítsák ki a referenciamennyiséget, majd saját belátásuk szerint osszák el a referenciamennyiséget a csoport különböző kontingenseire vonatkozó engedélykérelmek között. Következésképpen egy piaci szereplő kiszámíthatja a referenciamennyiséget a Thaiföldről származó baromfi behozatala alapján, majd engedélyt kérhet a Brazíliából származó baromfi behozatalára ugyanazon csoport kvótája keretében.

Ezt a mechanizmust azért hozták létre, hogy a gazdasági szereplők alternatív módon importálhassanak egyik vagy másik országból, és így elkerülhető legyen a jelentős zavarok kockázata a globális kereskedelmi zavarok – például a madárinfluenza kitörése – esetén.

A módosítás értelmében a hatálybalépésen túl már kevéssé lesz rugalmas a rendszer, az alapszabályt kell követni, miszerint a referenciamennyiség alapját azok az Unióban szabad forgalomba bocsátott termékek adják, melyek ugyanahhoz a vámkontingens-rendelésszámhoz tartoznak, és azonos származásúak.

A szabály az Európai Unió Hivatalos Lapjában történő kihirdetését követő hetedik napon lép hatályba, alkalmazni pedig a rendelet hatálybalépését követően kezdődő vámkontingens-időszakokban kell. Részletes információ a Bizottsági portálon található.

agrotrend.hu / NAK

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Szakmai partner
Nyakas Farm
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés