Hírek

Elismerések az oktatás és tudomány terén

A Debreceni Egyetem több kiváló oktatója és munkatársa részesült elismerésben október 23-án. A nemzeti ünnepen Debrecen önkormányzata a hagyományok szerint maradandó értéket teremtő, kiemelkedő tevékenység, illetve életmű elismeréseként adományoz díjakat.

Idén is ünnepséget rendezett Debrecen önkormányzata október 23., az 1956-os forradalom és szabadságharc kezdetének évfordulója tiszteletére. A Kölcsey Központban tartott megemlékezésen Papp László polgármester adta át a város idei Boncz László-, Csokonai-, Dóczy Gedeon-, Hajós Alfréd- és Hatvani-díjait. A polgármester úgy véli, három szóban lehetne összegezni azt, ami meghatározó lehet minden díjazott életében: hivatástudat, hit, lélek. Papp László szerint irigylésreméltóak azok az emberek, akik ennek a városnak az elismerését kivívják, Debrecen kitüntetettjének lenni óriási kiváltság.

Forrás: Debreceni Egyetem

Debrecen Város Boncz László-díját ebben az esztendőben az egészségügyi alapellátásban és egészségfejlesztésben végzett kiemelkedő szakmai tevékenysége, áldozatos munkája elismeréseként Kissné Ary Szilvia, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet igazgatóhelyettese kapta. Kissné Ary Szilvia 1995 óta dolgozik a Debreceni Egyetemen, előbb területi, majd 2001-től vezető védőnői pozíciót töltött be. Személyesen vett részt a Debrecenben elsőként bevezetett védőnői gondozás minőségi rendszerének kidolgozásában, az iskolavédőnői rendszer kialakításában, valamint a szolgálatok egységes informatikai rendszerének bevezetésében. Meghatározó szerepe volt a városban működő védőnői ellátás színvonalának emelésében. A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézetnél 2019 óta igazgatóhelyettesi feladatokat is ellát. Vezető védőnői tevékenységét a 2023-as vármegyei rendszer átalakulása óta az iskola- és óvodaegészségügy, valamint az anyatejgyűjtő állomás szervezeti egységeinél végzi. Számára hivatása kiemelkedő jelentőséggel bír, hiszen a védőnői szolgálat az egészségügyi alapellátás egyik fontos pillére. Több évtizedes szakmai tapasztalatait felhasználva nagy hozzáértéssel és hivatástudattal formálja, neveli a védőnők generációit.

Forrás: Debreceni Egyetem

A közgyűlés döntése alapján az irodalomtudomány területén végzett, maradandó értéket teremtő, kiemelkedő tevékenysége elismeréseként ebben évben Debreczeni Attila egyetemi tanár, a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézet professzora kapta a Csokonai-díjat. Debreczeni Attila irodalomtörténész, 1984 óta a Kossuth Lajos Tudományegyetem, majd a Debreceni Egyetem Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézetének oktatója, 2004 óta professzora. 2003 és 2016 között intézetigazgató, 2004-től 2006-ig a Bölcsészettudományi Kar dékánhelyettese, 2007-től 2010-ig a Debreceni Egyetem rektorhelyettese volt. A Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja, számos tudományos bizottság elnöke. Szakterülete a magyar felvilágosodás és romantika korának irodalma, valamint a textológia. Tudományos munkássága jelentős mértékben kötődik a 18-19. századi Debrecen irodalom- és művelődéstörténetéhez, a „debreceniség” fogalmának, retorikai konstrukciójának feltárásához. Évtizedekig gondozta Csokonai Vitéz Mihály életművének nyomtatott kritikai kiadását. Két nagymonográfiát is szentelt Csokonainak, valamint összeállította életművének új, átfogó kronológiáját.

Forrás: Debreceni Egyetem

Idén a kézilabda sportág területén végzett kiemelkedő sportolói és szakvezetői munkássága elismeréseként Bíró Imre, a Debreceni Egyetem Sporttudományi Koordinációs Intézet ügyvivő-szakértője, a Debreceni Egyetem Atlétikai Club Sport Nonprofit Közhasznú Kft. kézilabda szakosztályának szakmai igazgatója nyerte el a Hajós Alfréd-díjat. Bíró Imre kézilabdázóként a Debreceni Dózsában lépett először pályára, csapata 1979-ben megnyerte a Magyar Népköztársaság Kupát. A Budapesti Honvéd játékosaként 1984-ben második volt a magyar bajnokságban. Egy évvel később mutatkozott be kapusként a válogatottban, amellyel három világbajnokságon is szerepelve egy 11. és egy 6. helyezés mellett világbajnoki ezüstérmet szerzett, olimpiai negyedik és hetedik helyezést ért el. Edzői pályafutását 1996-ban a DVSC női csapatánál kezdte. A DEAC-ban 2012-től irányítja a klub kézilabda szakosztályát, 2019 és 2022 között a DEAC NBI/B-s kézilabdacsapatának vezetőedzője volt.

Forrás: Debreceni Egyetem

A Debrecen Város Hatvani-díja elismerést a közgyűlés a város fejlesztése érdekében a természettudományok, az egészségügy, a szociális tevékenység, az urbanisztika, a városfejlesztés területén maradandó, a jövőt megalapozó értéket teremtő, kiemelkedő munka, tudományos tevékenység, valamint életmű elismeréseként adományozza. Idén a közgyűlés döntése alapján a hazai és nemzetközi szakmai elismertséget kivívó kutató-, oktató tevékenysége elismeréseként Gálné Remenyik Judit habilitált tudományos tanácsadó, a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Komplex Rendszerek és Mikrobiom-innovációk Központjának vezetője, valamint az orvostudomány területén végzett kiemelkedő orvosi tevékenysége, maradandó értéket teremtő munkája elismeréseként Palatka Károly, a Debreceni Egyetem habilitált docense, a Debreceni Egyetem Gasztroenterológiai Klinika szakorvosa részesült Hatvani-díjban.

Forrás: Debreceni Egyetem

Gálné Remenyik Judit a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Komplex Rendszerek és Mikrobiom-innovációk Központjának vezetője, habilitált tudományos tanácsadó. A Debreceni Egyetemen 2001-ben szerzett kémiatanár és okleveles vegyész diplomát. Ezt követően a Szénhidrátkémiai Kutatócsoportban analitikus vegyészként, 2008 óta pedig a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karon dolgozik. 2020-ban habilitált, jelenleg akadémiai doktori értekezését készíti. 2023-ban kapott megbízást a kar Komplex Rendszerek és Mikrobiom-innovációk Központjában a központvezetői feladatok ellátására. A növényi hatóanyagok izolálásával, hatásvizsgálatával foglalkozik. Az elmúlt 10 évben 12 hazai és európai uniós finanszírozású fejlesztési projekt szakmai vezetője, szenior kutatója volt. Hazai és nemzetközi szinten is számtalan publikáció szerzője. 2020-ban az év női kutatója, 2023-ban a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kiváló professzora lett.

Forrás: Debreceni Egyetem

Palatka Károly 1990 óta a Debreceni Egyetem Belgyógyászati Intézet, jelenleg a Gasztroenterológiai Klinika munkatársa. 1993-ban belgyógyászati, 1998-ban gasztroenterológiai szakorvosi képesítést szerzett, valamint oktatói tevékenysége – angol és magyar nyelvű orvosképzés, szakorvosi továbbképzés – eredményeként az egyetem habilitált docense. 1994-től részt vesz az angol nyelvű egyetemi graduális képzésben, több terület angol, illetve magyar nyelvű oktatásában – például gasztroenterológia, propedeutika, endoszkópia – is jelentős szerepet vállal. Több felsőoktatási intézmény oktatója, 1995 óta rendszeres előadó belgyógyászati, gasztroenterológiai továbbképző és szakvizsga-előkészítő programokon. Intézeti tudományos diákköri felelős, részt vesz konferenciák bírálóbizottságában. Hat angol és magyar nyelvű tudományos diákköri pályamunka készült az irányításával, három országos helyezéssel, valamint egy külföldi díjjal. A gyulladásos bélbetegségek okait célzó kutatási eredmények alapján PhD-doktori fokozatot szerzett. A Magyar Gasztroenterológiai Társaság megválasztott elnöke, az Európai Chrohn Colitis Társaság magyarországi képviselője. Az új endoszkópos, ERCP licencvizsga grémiumvezetője.

agrotrend.hu / Debreceni Egyetem

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés