Hírek
Kiemelt hírek
Együttműködési megállapodás a Debreceni Egyetem és Ningbo város között
Mezőgazdasági partnerséget kezdeményez a Debreceni Egyetemmel Ningbo város Agrár- és Vidékfejlesztési Ügyek Hivatala. A jelentős kínai kikötő és kereskedelmi központ delegációja oktatási és tudományos kapcsolatok indítását tervezi, a részleteket együttműködési megállapodásban rögzítették az egyetemen tett látogatáson.
Tudományos együttműködési lehetőségek, közös kutatási és fejlesztési projektek, gyakorlati oktatási módszerek megismerése céljával érkezett a napokban a Debreceni Egyetemre Ningbo város Agrár- és Vidékfejlesztési Ügyek Hivatalának küldöttsége. A kínai vendégeket Harsányi Endre agrár- és élelmiszertudomány fejlesztéséért felelős ágazatfejlesztési rektorhelyettes, Kiszil Okszána koordinációs és stratégiai igazgató, valamint Stündl László, az agrárkar dékánja fogadta.
A delegáció tagjai részletes áttekintést kaptak az egyetem történelméről, multidiszciplináris képzési portfóliójáról, kutatási célkitűzéseiről, nemzetközi kapcsolatrendszeréről. Az agráriumot érintően Harsányi Endre rektorhelyettes bemutatta az intézmény tangazdaságát és kutatóintézeteit, azok vetőmagnemesítésben, talajművelésben, gyümölcs-génbanki állományban és precíziós kutatásokban betöltött szerepét.
– Egyedülálló precíziós infrastrukturális háttér áll rendelkezésünkre Látóképen, Nyíregyházán és Újfehértón, mint ahogy a képzésben is példa nélküli az országban precíziós mezőgazdasági mérnök szakunk, melyet a Dél-Dakotai Állami Egyetemmel közösen fejlesztettünk. Amennyiben hallgatóink a hét szemeszterből kettőt Amerikában végeznek el, kettős diplomát kapnak – emelte ki Harsányi Endre.
Az oktatás további lehetőségeit ismertetve a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar dékánja, Stündl László hangsúlyozta, hogy az alap- és mesterképzések jelentős része angolul is elérhető, a hallgatók tíz százaléka külföldi.
– A főleg az oktatást és kutatást szolgáló tíz intézetünk mellett szolgáltatási fókuszú központjainkkal a régió termelőit is segítjük. Fő kutatási területeink a molekuláris mezőgazdaság, a genetika, a future farming, a jövő agrogazdasága, a bioalapú ipar, illetve az agri-ökoszisztémák témakörei – sorolta Stündl László.
A kutatási irányokat, valamint a gazdálkodók képzésének, információval ellátásának bevált gyakorlatait a ningbói szakemberek hazájuk számára is kulcsfontosságúnak és jövőbemutatónak értékelték.
– Ningbo a gazdaság motorja Kína keleti partján, városunk csaknem 1600 km-es partszakaszával adja a világ legnagyobb áru-áteresztőképességű kikötőkapacitását, konténerforgalom tekintetében pedig a világ harmadik legnagyobb teherkikötője vagyunk. Az agrárium terén – szembenézve azzal, hogy alacsony a termőterületek nagysága és a klímaváltozás is egyre több kihívással jár – a precíziós technológia marad az egyetlen út számunkra, viszont a tízmilliós városunkban működő 16 egyetem közül mindössze kettő kapcsolódik a mezőgazdasághoz – mondta a küldöttséget vezető CAI Weihua, Ningbo Agrár- és Vidékfejlesztési Ügyek Hivatalának főigazgatóhelyettese.
A Debreceni Egyetemmel történő együttműködés részleteit megállapodásban rögzítették, a dokumentumot CAI Weihua, Harsányi Endre és Stündl László írta alá.
A delegáció tagjai egyúttal felhívták az egyetemi vezetők figyelmét Ningbo meghatározó szerepére az Egy övezet – egy út kezdeményezésben. A város kétévente helyt ad egy, a Kína és Kelet-Közép-Európa kapcsolataiban rendkívül jelentős expónak. Az idei rendezvényre, melyet májusban tartanak, meghívták a Debreceni Egyetemet.