Hírek

Egyre több településen folyik ipari méretű komposztálás

Az üzemi komposztálás során semmilyen természetidegen folyamat, beavatkozás nem történik.

Kevés olyan sokoldalúan felhasználható alapanyag van a növénytermesztők kezében, mint a komposz, használatát mind a talaj, mind a növények meghálálják! Kijuttatása növeli a talaj szervesanyag-tartalmát és pezsdíti a benne lévő esszenciális talajéletet, írta közleményében Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi).

Mint fogalmaznak, komposzttal javítható a talaj szerkezete és vízmegtartó képessége, a növények számára pedig tápanyag-utánpótlást nyújthat, de akár a növényvédelemben is szerepet játszhat. A kertészek ágyások kialakítására, talajuk frissítésére, mulcsolásra is használhatják, de az érett, rostált komposzt tőzegmentes palántanevelő közegnek is alkalmas.

A komposztálást kisléptékben is érdemes elkezdeni, akár egyedül, akár másokkal. A közösségi komposztálás nemcsak a konyhai zöldhulladék hasznosítását adja, hanem olyan edukációs projekt lehet, amibe kicsiket-nagyokat egyaránt be lehet vonni.

Ma már professzionális komposztáló üzemek is működnek.

Az üzemi komposztálás során semmilyen természetidegen folyamat, beavatkozás nem történik, egyszerűen a nagyságrend, a folyamat szervezettsége és a gépesítés miatt nevezik ipari komposztálásnak.

A települési komposzttelepeken lakossági, valamint kertészetek által leadott zöldhulladékot használnak fel, melyeket prizmákba hordva, aprítás, rendszeres nedvesítés és forgatás mellett komposztálnak. A komposzt megfelelő gondozása – víz és oxigén biztosítása – a lebontási folyamatokat jelentősen felgyorsítja, így akár 6-8 hónapon belül felhasználásra kész komposzt állítható elő.

Az ÖMKi komposzt térképén azok a komposzttelepek találhatóak meg, ahol kizárólag lakossági és közterületi gyűjtésből, esetleg más növényi termékek – például törköly – feldolgozásából származó anyagokból készülő komposztot állítanak elő.

Forrás: sokszinuvidek.24.hu

“A térképen jól látszik, hogy egyes országrészekben még kevés a zöldkomposztot előállító és értékesítő üzem, holott azt érzékeljük, egyre nagyobb az igény a jó minőségű, nagy mennyiségű komposztra”

– hívta fel a figyelmet Allacherné Szépkuthy Katalin, az ÖMKi szaktanácsadási csoportjának vezetője.

Az elérhető mennyiség növelése mellett a minőségre is érdemes koncentrálnia a már működő telepeknek.

“A műanyag-szennyeződés például kritikus lehet a végtermékben. Látunk szerencsére jó példákat, mint amilyen a közterületi zöldhulladék gyűjtése, ahol szilárd falú konténerekbe gyűjtik a lombot, nyesedékeket, ágakat. A műanyag zsák kihagyása a gyűjtési rendszerből egy fontos fejlődési lehetőség az előállító üzemeknek, hogy a kertészek és gazdálkodók a lehető legjobb minőségű komposzthoz juthassanak hozzá”

– tette hozzá a szakember.

A gyűjteményben csak olyan telepek kapnak helyet, amelyek a NÉBIH nyilvántartásában szerepelnek és a termékük rendelkezik forgalombahozatali engedéllyel.

A kertben termelődő zöldhulladék műanyag zsákos elszállíttatása helyett ugyanakkor arra bíztat mindenkit a kutatóintézet, hogy vágjon bele a komposztálásba, és hasznosítsa a komposztot a talaj éltetésére.

agrotrend.hu / Sokszínű Vidék

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés