A Tolna Vármegyei Hírportál (FEOL) egyik olvasója küldött be a lapnak egy érdekes videót, amelyen medúzák úszkálnak a faddi Duna-holtágban, egy közkedvelt üdülőtelep, Fadd-Dombori mellett. A felvételen látható édesvízi medúza (Craspedacusta sowerbyi) nem őshonos faj Európában, valamikor az 1920-as évek környékén kerülhetett ide őshazájából, Délkelet-Ázsiából.
Az édesvízi medúzák általában bányatavakban vagy folyók holt medrében érzik jól magukat, megjelenésük kiváló vízminőséget jelez, nagy hordalékanyagú vízben ugyanis nem élnek meg.
Hazánkban is több helyen találtak már állományokat ezekből az apró termetű, mindössze 2-4 cm-es medúzafajból.
A hazai Dráva szakasz mentén az egyik legfontosabb élőhelye Gyékényesnél van, ahol több, kavicsbányászat során kialakult tóban jelentek meg. De a Mályi-tóban, az Omszki-tóban, Kis-Tokaji tóban, Palatinus-tóban, a Dorogi-tóban, a szigetközi Duna-szakaszon, valamint a Salgótarján közelében lévő Középbánya-tóban is látták már ezeket az apró medúzákat.
Az édesvízi medúzáktól nem kell tartani, mert bár vannak méreganyaggal teli csalánsejtjei, azok annyira parányiak, hogy emberre nem veszélyesek, csupán a táplálékul szolgáló vízi egysejtűek elfogására alkalmasak.
agrotrend.hu / Turista Magazin