Hírek

Deep Planet: a jövő elkezdődött a borászatokban

A borászok körében kezd terjedni az amerikai Deep Planet elnevezésű rendszer, amelynek az a lényege, hogy műholdon keresztül fényképezi két-három naponta az ültetvényeket és küld figyelmeztetést és beavatkozási javaslatokat. Ez elsősorban a növényvédelemben tud nagy segítséget nyújtani a gazdáknak – legyen szó lisztharmatról, vagy peronoszpóráról. Már akkor megtörténik a jelzés, ahogy elkezd kialakulni a gócpont, ami után intenzívebben lehet felkészülni a permetezésre. Az alkalmazás arra is képes, hogy felmérje, egyáltalán mennyire gyorsan kell reagálni ezekre a helyzetekre.

Androsics Ferenc borász, az Androsics Birtok és Borterasz tulajdonosa már a mindennapi gyakorlatban is alkalmazza a Deep Planetet és hosszasan sorolja ennek a rendszernek sok egyéb hasznos tulajdonságát. Mint mondja, a talajnedvesség állapotában bekövetkező változásokról, vagyis az öntözés szükségességéről is képes azonnali figyelmeztetés küldésére a Deep Planet. Ez vonatkozik arra az esetre is, amikor túl száraz, vagy túl öntözött a talaj. A birtokon még nincs kialakítva az öntözési rendszer, de nagyon szeretnék a következő évben ezt is megvalósítani.

-Nemrégiben voltam egy konferencián Pécsen, ahol a szőlészeti kutatóintézet szakemberei tartottak előadást a mikroöntözési rendszerről. Nagyon érdekes volt hallani azt, hogy hogyan lehet nanobuborékokkal ellátott vízzel gondoskodni a tápanyag utánpótlásról. Ennek köszönhetően sokkal kevesebb növényvédőszert kell kijuttatni és jobban és hatékonyabban lehet hasznosítani a tápanyagot. Akik ezt az előadást tartották, ők mediterrán környezetben, Spanyolországban dolgoznak ezzel a módszerrel és egy ottani egyetemmel kutatják, hogy ezt hogyan kellene idehaza működtetni, és ebből milyen eredményeket lehetne elérni -összegzi Androsics Ferenc.

A szakembert a hallottak annyira megérintették, hogy mindenképpen szeretné ezt bevezetni. Ugyanakkor az a rendszer, amit jelenleg is használnak, szintén alkalmas arra, hogy például a fényképek alapján elemezze a szüret időpontjának a megállapítását. Tehát vannak olyan adatok, amelyeket be kell táplálni ehhez, utána viszont a cukorfok szintjét a gyümölcsben ez a technológia fel tudja mérni. Az előbb említettek a mesterséges intelligenciára épülnek, amelyhez a különböző szondák bekötése tovább segíthet a pontos adatok megszerzésében.

A kutatások tehát annyira előrehaladottak az öntözés-, valamint a kijuttatott mikroelemek kapcsán, hogy képesek azokat optimálissá tenni a betartalmi értékek tekintetében a végeredményben, vagyis a borban. Az öntözés mértéke mellett a sav, illetve a cukorfok beállításában is támaszkodhatnak a gazdálkodók a Deep Planetra – abból kiindulva, hogy amikor beköszönt a szárazság és elégnek a savak, vagy lecsökkent a cukor, akkor ezeknek az optimalizálásában egy ilyen rendszer nagyban segítséget nyújthat.

-Ezek a rendszerek a nemzetközi piacokon már működnek és jól tudják alkalmazni. Ha a magyar borászatok ezeket nem lépik meg, akkor elszalad mellettük a piac. A pécsi kutatóintézet szakemberei ráadásul a rezisztens fajták kutatásában is szolgáltak újdonsággal: a fajták genetikailag önmagukban hordozzák a védekezést a lisztharmat és a peronoszpóra ellen. Ha ezek egyike megtámadja az élő sejtet, akkor az meggátolja a terjedését és nem tud tovább terjeszkedni. Ezzel lokalizálja ezt a problémát. A kutatások hamarosan arra is választ adnak, hogy a feketerothadás ellen hogyan tudnánk védekezni. Ez a betegség az élő és a holt sejten is terjeszkedik, és a megállítására egyelőre még nincs megoldás, hogy milyen genetikai pontokat kell megfogni a teljes körű védekezéshez. A kutatók már találtak több olyan növényt, amely képes védekezni ez ellen, ezért most azt vizsgálják, hogy miként lehet átültetni az új rezisztens fajtákba. Akkor tudunk majd védekezni a fekete rothadás ellen is -összegezte Androsics Ferenc. 

A Deep Planet rendszert a borvidéken eddig csak Androsicsék vezették be, de bíznak az összefogásban, vagyis abban, hogy mások is felismerik ennek a jelentőségét. A birtokon a termesztés már régóta a dróntechnológiára épülve működik, amit a szőlészetekben kevésbé, a szántóföldi kultúrákban annál inkább használnak, hiszen nincs akkora eszközigény ezzel a műholdas technikával. Gyakorlatilag eljutottak a borászatban arra a szintre, hogy a számítógép mellett ülve elemzik az adatokat és nem kell kimenni az adott táblához, hiszen a drón mindent lefényképez és utána feltölti az adatokat a rendszerbe. A műholdalapú fényképezés azonban ennél is komolyabb szintlépésnek számít.

De ezzel még nincs vége a Deep Planet hasznos előnyeinek. Androsics Ferenc azt is elárulta végezetül, hogy a növényvédelem mellett a talaj tápanyagellátottságát is képes kielemezni a fényképek alapján ez a fejlesztés. Miután kiderült, hogy valójában milyen állapotban van a talaj, figyelmeztetést kap a termesztő arra vonatkozóan, hogy hogyan kell beavatkozni.

agrotrend.hu / novenyvedoszer.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szakmai partner
Nyakas Farm
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés