Hírek

Innováció

Az új műhold a felhők klímaváltozásra gyakorolt hatását vizsgálja

A felhők klímaváltozásra gyakorolt hatását figyeli majd az az európai-japán műhold, amelyet kedden lőttek fel az Egyesült Államokból. A SpaceX Falcon–9 rakétájának fedélzetén a világűrbe utazó EarthCARE műholdat az Európai Űrügynökség (ESA) eddigi legkomplexebb földmegfigyelő küldetésének nevezte, aminek megvalósulása a projekt jóváhagyásától 20 évbe telt.

Az EarthCARE négy műszerével, amelyek közül egyet a Japán Űrügynökség biztosított, a SpaceFlightNow szerint a felhők mellett az aeroszol részecskék eloszlását is vizsgálja majd a Föld légkörében. A műhold által gyűjtött adatok jobb klímamodellek létrehozásához vezethetnek és támogatják majd a numerikus időjárás előrejelzést, például az Európai Középtávú Előrejelző Központ (ECMWF) IFS előrejelző modelljét. A műhold a Földet egy 390 kilométeres magasságú pályáról figyeli majd, legalább három éven keresztül.

Forrás: qubit.hu

Egyes, alacsonyabb magasságokban található felhők hűtik a bolygót, míg mások, nagyobb magasságokban inkább fűtik. Az EarthCARE azt próbálja meg majd meghatározni a BBC szerint, hogy hol található ez az egyensúly, ami segíthet pontosabban behatárolni a klímaszenzitivitás (ECS, equilibrium climate sensitivity) értékét – vagyis azt, hogy a Föld éghajlati rendszere hosszú távon hogyan reagál a légköri szén-dioxid szint megduplázódására az ipari forradalom előtti helyzethez (~280 ppm) képest.

„Több modellünk azt jelzi, hogy csökkeni fog a [Föld] felhőborítottsága a jövőben, ami azt eredményezheti, hogy a felhők kevesebb napfényt vernek vissza a világűrbe, többet nyel el a felszín, ami erősítheti a szén-dioxid által okozott felmelegedést” – mondta Robin Hogan, az Európai Középtávú Előrejelző Központ kutatója a BBC-nek.

A műholdat eredetileg egy orosz Szojuz rakétával lőtték volna fel a Francia Guyanában található Guyana Űrközpontból, de miután Oroszország 2022 februárjában megszállta Ukrajnát, a küldetés az európai Vega-C rakétára került át. Ennek egy 2022 júliusi indítása azonban kudarccal zárult, és hajtóműveinek áttervezése miatt legkorábban csak 2024 végén állhat újra szolgálatba. Emiatt Európának, ahogy a Galileo műholdaknál, és a Euclid űrtávcsőnél történt, ismét az amerikai SpaceX-re kellett támaszkodnia.

agrotrend.hu / Qubit

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés