Gazdálkodás

Hírek

Az Európai Bizottság sürgősségi támogatást nyújt az osztrák, cseh, lengyel és portugál gazdálkodóknak

Az Európai Bizottság javasolta 77 millió euró mozgósítását a mezőgazdasági tartalékból az osztrák, cseh és lengyel gyümölcs-, zöldség- és borágazat gazdáinak megsegítésére, akik a közelmúltban példa nélküli mértékű kedvezőtlen időjárási eseményeket szenvedtek el, valamint a portugál borászoknak, akik komoly piaci zavarokkal küzdenek.

A Bizottság javaslatai, amelyeket a tagállamok elfogadtak, 10 millió eurót osztanak ki Ausztriának, 15 millió eurót Csehországnak, 37 millió eurót Lengyelországnak és 15 millió eurót Portugáliának. Ezek az országok akár 200%-kal is kiegészíthetik ezt az EU-támogatást nemzeti forrásokból.

Forrás: pixabay.com

Idén tavasszal Csehországot, Ausztria egyes részeit és Lengyelországot példátlan fagy sújtotta, ami márciusban szokatlanul enyhe hőmérsékletek után jelentős károkat okozott a gyümölcsösökben és szőlőültetvényekben. Lengyelországban további károkat okozott a jégeső. Az érintett területek és a termelés aránya jelentős, ami veszélyezteti az érintett mezőgazdasági üzemek gazdasági életképességét. A nemzeti hatóságok közvetlenül a gazdáknak osztják ki a támogatást, hogy kompenzálják őket gazdasági veszteségeikért. Ausztria, Csehország és Lengyelország értesíti a Bizottságot az intézkedések végrehajtásának részleteiről, különösen az egyedi támogatások kiszámításához használt kritériumokról, az intézkedés tervezett hatásáról, annak értékeléséről, valamint a versenytorzítás és a túlkompenzáció elkerülésére tett lépésekről.

Eközben a portugál borászok piaci egyensúlyhiányoktól szenvednek, amelyek elhúzódó és szélesebb körű válsággá válhatnak. A jelenlegi, példátlan készletfelhalmozódást Portugáliában a vörösbor értékesítésének csökkenése és a tavalyi termelés növekedése okozza. Portugália 2023-ban a legnagyobb termelésnövekedést tapasztalta az előző évhez képest. A ma bemutatott támogatási csomag átmeneti válságlepárlást finanszíroz ebben az országban, hogy eltávolítson néhány jelenleg felesleges mennyiséget és újra egyensúlyba hozza a piacot. A versenytorzítás elkerülése érdekében a lepárlásból származó alkoholt csak ipari célokra lehet felhasználni, például fertőtlenítésre, gyógyszerészeti és energiafelhasználásra. A nemzeti hatóságok oszthatják ki a támogatást a borászoknak, borászati szövetkezeteknek, lepárlóknak és borvállalkozásoknak, és meghatározzák a támogatás igénylésének szabályait. Portugália várhatóan értesíti a Bizottságot az intézkedés végrehajtásáról, különösen a piacról visszavont bor mennyiségéről régiónként.

Az EU borágazatának nagyobb kihívásainak kezelésére a Bizottság nemrégiben elindított egy magas szintű borpolitikai csoportot is, amely várhatóan 2025 elejére fog ajánlásokat tenni a jövőbeli szakpolitikai fejlesztésekre.

A cseh, osztrák és lengyel gazdáknak nyújtott sürgősségi pénzügyi támogatás kifizetéseit 2025. január 31-ig kell teljesíteni, míg a Portugáliának nyújtott átmeneti kivételes válságlepárlási támogatást 2025. április 30-ig kell kifizetni a kedvezményezetteknek. A támogatás feltételeit meghatározó két jogszabályt a következő napokban fogadják el, és azok 2024 júliusában történő hatálybalépésük után közvetlenül alkalmazandók lesznek.

agrotrend.hu / Európai Bizottság

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés