Hírek

Átalakul az iskolagyümölcs- és iskolazöldség-program

A Magyar Közlöny 2024. évi 118. számában megjelent az iskolagyümölcs- és iskolazöldség-program végrehajtásáról szóló 15/2021. (III. 31.) AM rendelet módosításáról szóló 58/2024. (XI. 27.) AM rendelet.

A módosító rendelet az alábbi főbb módosításokat és változtatásokat tartalmazza az iskolagyümölcs- és iskolazöldség program 2025/2026-os tanévtől kezdődő végrehajtására vonatkozóan:

A kísérő intézkedések, a népszerűsítő- és információs kiadványok előállítása és szétosztása, illetve a kóstoltatás már nem tartozik a kedvezményezett feladatai közé

A 15/2021. (III. 31.) AM rendelet 13. alcíme a következő 19/A. §-sal egészül ki, amely tartalmazza a kísérő intézkedések végrehajtására vonatkozó rendelkezéseket. Ennek megfelelően a következő tanévtől már nem a beszállítók, azaz a programban részt vevő termelők és termelői szervezetek kötelezettségei közé fog tartozni majd a népszerűsítő és edukációs programok végrehajtására.

A 2025/2026-os tanévtől a gyümölcsfogyasztást ösztönző edukációs programok és tájékoztató kampány indítására és végrehajtására külön pályázatot, illetve közbeszerzési eljárást tesz közzé az Agrárminisztérium.

Az edukációs programok költségvetése az iskolagyümölcs- és iskolazöldség program részét képezi, így azokat a program rendelkezésre álló keretből lehet finanszírozni. A kísérő intézkedések éves szinten a nemzeti forrás legfeljebb 3%-áig, az európai uniós forrás legfeljebb 15%-áig támogathatók.

A támogatás kedvezményezettje a termelő/termelői szervezet lett

A jelen módosítást megelőzően kedvezményezettként „kérelmező” szerepelt további meghatározás nélkül a 15/2021. (III. 31.) AM rendelet 2. § (3) bekezdésben, így gyakorlatban a Tankerületi Központok voltak a kedvezményezettek.

Lényeges változást jelent ehhez képest, hogy a rendeletmódosítás értelmében az elkövetkező tanévtől a tanulók ellátását vállaló termelők, termelői szervezetek, társulások, valamint a kizárólag ezek tulajdonában álló vállalkozások lesznek a program kedvezményezettjei.

Egyértelmű kiválasztási kritériumok bevezetése – értékelési szempontrendszer kialakítása a kedvezményezettek számára

A korábbi gyakorlatnak megfelelően a jövőben is az oktatási intézmények fenntartói, tehát a Tankerületi Központok írják ki a pályázati felhívásokat, azonban a 2025/2026-os tanévtől a 15/2021. (III. 31.) AM rendelet új, 6/B. §-sal egészült ki, amelynek értelmében a beérkezett pályázatok elbírálása során az alábbi szempontok alapján kialakított szempontrendszert kell alkalmazniuk:

  1. a) a tanulók létszáma,
  2. b) az intézmény földrajzi elhelyezkedése,
  3. c) a programba bevonható mezőgazdasági termékek forgalmazási adatai,
  4. d) a helyi beszerzés, a helyi piacok és a rövid ellátási láncok által felkínált lehetőségek,
  5. e) a környezeti előnyökre és hátrányok, valamint
  6. f) szükség esetén az érintett intézmények véleménye

Előnyben a termelők és termelői szervezetek

A rendelet új, 6/B. §-a további szempontokat határoz meg a pályázatok elbírálására vonatkozóan. Ennek megfelelően, amennyiben a beérkezett és a szempontrendszer alapján értékelt ajánlatok között pontegyenlőség van, első körben a termelők, ezt követően a termelői szervezetek által benyújtott pályázatokat kell előnyben részesíteni.

2025/2026-os tanévtől kizárólag egy évre lehet szerződést kötni

A rendeletmódosítás értelmében a 2. § (2) kiegészült (4) bekezdéssel, amely szerint az eddigi gyakorlattal szemben a 2025/2026-os tanévtől kizárólag egy tanítási évre lehet szerződést kötni.

A program keretében kiosztott friss termékek, illetve a gyümölcslevek alapanyagai 50%-ának saját termelésből kell származnia

A módosításnak megfelelően az 1. §- kiegészítésével bevezetésre kerül a „saját termék fogalma”. Ennek értelmében a kiosztásra kerülő friss termék, valamint a zöldség- és gyümölcslevek előállításához felhasznált alapanyag legalább 50 százalék mennyiségben saját termék kell, hogy legyen. Ennek ellenőrzésére és nyomon követésére a 9. § 10. fejezet (5) bekezdés értelmében a támogatási kérelemnek részletes adatokat kell tartalmaznia a saját termelés igazolására, így pl. a termőterület adataira, levek esetén a feldolgozóval kötött szerződésre vonatkozóan.

agrotrend.hu / FruitVeb

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szakmai partner
Nyakas Farm
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés