Hírek
A téli álom titkai: Állatok karácsonya a Budakeszi Vadasparkban
Tudta, hogy a nyestkutya az egyetlen kutyaféle, amely valódi téli álmot alszik, vagy hogy a nagy pele akár hét hónapig is hibernálódik? A téli álom titkairól karácsonyi hangulatban mesélnek a Budakeszi Vadaspark gondozói, december 15-én az Állatok karácsonya elnevezésű programon, ahol ünnepi eseményekkel és izgalmas téli érdekességekkel várnak minden látogatót!
A Budakeszi Vadaspark idei utolsó programjának egyik kiemelt témája a téli álom, amely az állatvilág egyik legérdekesebb túlélési stratégiája. A Budakeszi Vadasparkban hazánkban és a Kárpát-medencében őshonos állatok élnek, amelyek alkalmazkodnak a hazai időjáráshoz, így tehát a télhez is. A felkészülés különböző módokon zajlik, például vastag bundát növesztenek, vagy megváltoztatják táplálékuk összetételét, téli tartalékot halmoznak fel odvaikban vagy akár testükön.
A Keleti sünök testhőmérséklete drasztikusan csökken hibernáció közben, hogy energiát takarítsanak meg a rovarmentes hónapokban. A Nagy pele német elnevezése „siebenschläfer”, ami azt jelenti „hétalvó”. A név nagyon kifejező, hiszen akár hét hónapot is képes átaludni, miközben életfunkciói minimális szinten működnek, a nagy pele az egyik leghosszabban téli álmot alvó állatunk. A nyestkutya a kutyafélék közül egyedülálló módon valódi téli álmot alszik, bár a hibernációja kevésbé mély, mint a kisebb testű állatoké. Azonban ez a Vadasparkban élő idős nyestkutyára, Bercire nem igaz, ő nem alszik téli álmot. Ősszel többet eszik, hogy felkészítse testét a hűvös időjárásra, télen pedig többet pihen, lelassul, de nem vonul el aludni. A Vadaspark munkatársai megfigyelték, hogy tavasszal azonban vannak jelei annak, hogy hibernálás közeli állapotba került. Az „ébredést” követően szüksége van néhány hétre-hónapra, hogy gondozóival újra közvetlen kapcsolata legyen és hogy a korábban tanult tréning feladatok eszébe jussanak. Az állapot évek óta megfigyelhető az állatnál, amely néhány hét elteltével szinte nyomtalanul eltűnik.
Némely állat, mint például a barna medve csak részleges téli álmot alszik, anyagcseréje jelentősen lelassul az energia megtakarítás céljából. A Vadaspark barna medvéje, Romulus a rendszeres etetés miatt gyakran ébren van, így ő télen is megfigyelhető. A vörös mókus szintén energiát spórol, a leghidegebb napokat fészkében tölti, de enyhébb időben aktívan keresgél az őszi tartalékai között.
A Vadasparkban élő állatok közül a hiúz, a róka, az őz és a gímszarvas nem alszanak téli álmot, ők a zord időjárást vastag, téli bundával vészelik át és kifejezetten aktívak töltik a napos órákat.
A hazai állatok számára a télre való felkészülés és a téli álom elengedhetetlen az energiamegtakarítás és a túlélés szempontjából. December 15-én az Állatok karácsonya programon a Budakeszi Vadaspark gondozói interaktív bemutatókon elmagyarázzák, miért fontos, hogy ne zavarjuk meg a hibernáló állatokat, és hogyan lehetünk segítségükre ebben az időszakban.
A Budakeszi Vadaspark idei utolsó programja az ünnepi készülődés hangulatában telik. A kézműves sarokban természetes anyagok felhasználásával díszeket készíthet az egész család és a nap csúcspontjaként az állatok megkapják karácsonyi ajándékaikat.
A programról további információ a Budakeszi Vadaspark oldalán.
Agrotrend.hu/ Budakeszi Vadaspark