Hírek

A takarmány- és baromfiágazat értékelése és kilátásai magyarországon

2024-től új névvel, formában és struktúrában jelenik meg a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara tevékenységét összefoglaló éves beszámoló jelentés, melynek első tájékoztatóját március 20-án tette közzé a szervezet. Az anyag állattenyésztési ágazatokról szóló értékelését szemléztük. A harmadik részben a takarmány- és a baromfiágazat összefoglalóit tesszük közzé.

Forrás: pixino.com

Takarmányágazat

A 2023-as év egyértelműen kivételes a magyar mezőgazdaságban: más évekkel ellentétben a növénytermesztők helyett az állattartók voltak jobb, jobban mondva kevésbé rossz helyzetben. Az állattartó gazdaságok számára a 2023-as alacsony gabonaárakat akár életmentőnek is mondhatjuk, hiszen 2022-ben csak nagyon magas árakon tudták az állataik takarmányozásához szükséges alapanyagokat beszerezni. A különböző termelési költségek (energia, üzemanyag, munkaerő) növekedése az állattartó gazdaságokat sem kímélte. A takarmányozási költségek – a korábban beszerzett készletek kimerülésével – az év végére csökkentek le, ami javította az állattartók pozícióit.

Az elmúlt évek csökkenő állatlétszámai már a takarmánygyártásra is elkezdtek visszahatni: a magyar takarmányipar a kilencvenes évekhez képest majdnem harmadára esett vissza, a csökkenő tendencia pedig már Európa-szerte megfigyelhető. Az állományok nem csak Magyarországon, hanem az egész Európai Unióban csökkennek és minden jel és előrejelzés arra mutat, hogy a visszaesés az előttünk álló években is folytatódik majd. A 2020 őszétől fogva tartó takarmánydrágulás 2023 januárjában érte el tetőpontját, februártól már mérséklődtek az árak.

Baromfiágazat

A magyar baromfiágazat a legnagyobb termelési értéket előállító állattenyésztési ágazat. Évente 700.000 tonna vágóbaromfi termelésével, mintegy 1,2 milliárd étkezési tojás előállításával, az alapanyagtermelés szintjén nagyjából 500-550 milliárd Ft értéket állít elő.

A baromfiágazatot, úgy világviszonylatban, mint itthon, rendkívüli mértékben meghatározza a madárinfluenza. A 2022. október 1. – 2023. szeptember 30. időszak adatai szerint, hazánk az egy éves időintervallumban a kitörésszámok (170) alapján a második legtöbb kitörést regisztrálta (a franciák 394 esetet), de a járványban érintett állomány tekintetében is (1.539.178) is negyedik „helyezést” ért el. A járvány november elején indult legutóbbi hazai hullámában december 31-ig 70 kitörést regisztráltak, 9 vármegyében, amelyek érintettjei között valamennyi baromfifajunk, minden hasznosítási iránya fellelhető. A közvetlen károkon túl a telepítési és értékesítési korlátozások, export tilalmak rövid és hosszútávú következményei, közel akkora veszteséget okoznak, mint a direkt károk. A járvánnyal kapcsolatos új kártalanítási jogszabály várhatóan kisebb szerepet szán az állami kárenyhítésnek, emellett nagyobb felelősségvállalására kényszeríti az ágazati szereplőket, ami a termelés szerkezetre is hatással lehet.

Az elmúlt, illetve a következő időszak piaci problémái közül a legfontosabb, az ukrán (és brazil, thai stb.) import korlátlan, és kontrollálatlan beözönlése, valamint az EU belső szabályozására vonatkozó állatjóléti törekvések, amelyeket a brüsszeli állatvédő-politikusoknak eszük ágában sincs a harmadik országokból érkező áruval szemben érvényesíteni.

Júliusig a legfőbb harmadik országok jelentősen mértékben növelték az EU-ba szállított baromfihús mennyiségét (Brazília +7 százalékkal, Ukrajna +86 százalékkal, Thaiföld +23 százalékkal) az előző év hasonló időszakához képest. Az ukrán mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek tavaly június óta tartó vám és kvótamentességének köszönhetően, a hivatalos statisztikák szerint az európai térségbe beérkező baromfihús mennyisége mintegy két és félszeresére – háromszorosára nőtt, az étkezési tojás esetében nagyságrendileg 8-9 szeres mennyiségek jelentek meg a piacon, továbbá nem zárható ki, hogy e mennyiségeken felül is érkeznek szállítmányok.

agrotrend.hu / Magyar Állattenyésztők Szövetsége

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szakmai partner
Nyakas Farm
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés