Hírek

A novenyvedoszer.hu megtudta a Nébihtől: ezt lehet tenni ha toxinos a terményünk

Az elmúlt időszak vezető agrárproblémája, hogy a nagymértékű aszálykárból még megmaradt  magyar kukoricatermés jelentős részének túl magas a toxintartalma. A gazdálkodók nem tudják a kukoricájukat értékesíteni, a felvásárlók nem veszik át a nehézkesen megtermelt árut. Az így eladhatatlanná váló kukorica még tovább csökkentheti az amúgy is szerény hozamokat. A gazdálkodók segítése érdekében hírportálunk a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalt kérdezte a hatályos aflatoxin határértékekről, arról, hogy mit tehetnek a már így megtermett toxinos kukoricával, rendelkezésre állnak -e olyan módszerek, amellyel a megtermett toxinos kukorica mennyiséget meg lehetne menteni?

növényvédöszer.hu (nsz.): Mi lehet a kiváltó oka, illetve milyen körülmények vezethettek az aflatoxin idei fertőzöttségéhez?

NÉBIH: A korábbi évek tapasztalatai alapján, az idei nyári száraz időjárás miatt valóban reális a kukorica mikotoxin szennyezettségének kockázata.

nsz.: Melyek a most érvényben lévő határértékek a kukorica aflatoxin szintjére, különböző felhasználási területekre vonatkozóan?

NÉBIH:A takarmányok nemkívánatos anyagai és egyéb szennyezői vonatkozásában a Magyar Takarmánykódex kötelező előírásairól szóló 44/2003. (IV. 26.) FVM rendelet 2. számú melléklet I. fejezete tartalmazza a határértékeket. A mikotoxinra vonatkozó határértékeket az I. Fejezet 2. pontja foglalja magába.
A kukorica takarmányozási célú felhasználás esetén jogilag a takarmány alapanyagok közé tartozik.

nsz.:Milyenek az eddigi tapasztalatok, a már beérkezett, mért adatok alapján aflatoxinfertőzöttségre vonatkozóan?
NÉBIH: A kukorica betakarítása még nem fejeződött be, ezért hivatalunknak jelenleg nincs elégséges információja a betakarított kukorica várható minőségével kapcsolatban.
A mikotoxin-szennyezettség szempontjából jelentős befolyásoló tényező a betakarítás ideje, valamint a tisztítás, a szárítás és a tárolás módja.
A Nébih az éves monitoring terv soránkockázati alapon ellenőrzi a gabonákat is, így a takarmányok mikotoxin tartalmának vizsgálatára is kiterjednek a hatósági vizsgálatok. Hivatalunk a mikotoxin szennyezéssel kapcsolatos jogszabálysértéseket kivizsgálja, és meghozza a szükséges intézkedéseket.
nsz.:Amennyiben a termelőnek határérték feletti, aflatoxinnal fertőzött kukoricája van, milyen célra értékesítheti, mire figyeljen a tárolásra, míg megoldást talál?

NÉBIH: A takarmány aflatoxin határértéknek nem megfelelő kukorica tételek értékesítése kukoricafeldolgozók részére jogilag lehetséges.
A szemes kukorica toxinszennyezettségének csökkentésére javasoljuk a többszöri, betároláskori és felhasználást megelőző magtisztítást (rostálás), amely során a sérült, fertőzött szemek eltávolításával mérsékelhető az aflatoxin-szennyezés.

Tisztításra váró kukorica
Fotó: novenyvedoszer.hu

nsz.:Mi az ajánlás/útmutatás egy olyan termelő számára, akinél a kukorica aflatoxin szintje meghaladja a határértéket?

NÉBIH: Takarmányokra vonatkozó határérték feletti kukorica takarmányozási célra nem használható fel. Megfelelő tárolási követelmények biztosításával kell garantálni, hogy az aflatoxin-szennyezés ne növekedjen a tételben.

nsz.: Rendelkezésre állnak -e olyan módszerek, amellyel a megtermett toxinos kukorica mennyiséget meg lehetne menteni?

NÉBIH: Az előző évek tapasztalatai szerint a kukorica aflatoxin szennyezésének szempontjából lényeges tényező a rovarkártevők elleni védekezés, a betakarítás időpontja és a tárolás módja.

A tapasztalatok alapján a minél korábbi betakarítás és a mesterséges szárítás hatékonyan megelőzi a tárolás során bekövetkező aflatoxin-szennyezés növekedését. Azonban az indokolatlanul késői betakarítás és a mesterséges szárítás elmaradása elősegítheti az aflatoxin-szennyezés növekedését az adott kukorica tételekben.

Ahogy fentebb írtuk: a szemes kukorica toxinszennyezettségének csökkentésére ajánlott a többszöri, betároláskori és felhasználást megelőző magtisztítás (rostálás), ennek során a sérült, fertőzött szemek eltávolításával mérsékelhető az aflatoxin-szennyezés.

nsz.:Milyen megoldások állnak rendelkezésre a tejelő tehén biztonságos takarmányozásával kapcsolatban?

NÉBIH: A tej aflatoxin-szennyezettségének megelőzéséhez a legfontosabb eszköz, hogy a lehető legalacsonyabb szennyezettségű alapanyagokból összeállított takarmányokat használjanak fel. A takarmányok toxintartalmának ismeretében tudják a tehenek takarmányadagját úgy összeállítani, hogy a bevitt aflatoxin-szennyezés minimális legyen. Ha a fenti alapelvek betartása ellenére a tejben határérték felett lesz az aflatoxinmennyisége, abban az esetben a legelső szükséges intézkedés a szennyezett takarmányok azonnali lecserélése bevizsgált, biztonságos takarmányra.
A takarmányokban található mikotoxin-szennyezés csökkentésére használhatunk úgynevezett toxinkötőket is, több adalékanyag forgalmazó kínálatában szerepelnek ilyen készítmények.

Az aflatoxin-szennyezéssel kapcsolatos tájékoztató anyagok a Nébih honlapján elérhetőek:

https://portal.nebih.gov.hu/-/az-aflatoxin-szennyezettseg-csokkentesenek-lehetosegei-az-elelmiszerlancban

https://portal.nebih.gov.hu/-/tejelo-tehen-takarmanyok-aflatoxin-szennyezettsegenek-csokkentesi-lehetosegei

https://portal.nebih.gov.hu/-/hogyan-csokkentheto-a-nikotoxin-szennyezes-kockazata-a-tej-es-tejtermekekben

 

Agrotrend.hu/ Novenyvedoszer.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés