Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Hírek

A Kiskőrösi Szlovák Tájház lett az Év Tájháza 2023-ban

2023. október 6-án került sor Az Év Tájháza kitüntető cím átadására, melyet a Tájszövetség legrangosabb elismeréseként idén a Kiskőrösi Szlovák Tájház nyert el – jelent meg a Csodálaton Magyarország honlapján.

A rendkívül erős versenyben mindegyik pályázó kiváló dokumentációt nyújtott be és a személyes megtekintés tapasztalatai is lenyűgözték a bíráló bizottságot, mely Tiszafüredről a Nyúzó Gáspár Fazekasház, a Pomázi Örökség Tájház, a kiskőrösi Szlovák Tájház és az Orfűi Malmok eddigi munkáját értékelte.

Az Év Tájháza díjat elnyert kiskőrösi Szlovák Tájházra jellemző minden négyzetméterén a szakmai hitelesség

Példaértékű helyreállítást végeztek az épületen, a programjaik kiválóak, külön erényük, hogy nagy számú látogató mellett a sajátos nevelési igényű tanulói csoportokat is fogadják.

Épületét és tárgygyűjteményét magas színvonalon, helyi, hagyományos értékként mutatja be, és maga mellett tudhat egy széles körű, több generációt magába fogadó múzeumi önkéntes csapatot is. A közösség tagjaival együtt dolgoztak érte, hogy a tájház ma mára jóval több, mint puszta kiállítás, egy olyan hely, amely idősebbeknek és fiataloknak egyaránt segít visszarepülni az itt élő szlovákok vallási, nyelvi, viseleti, táplálkozási és folklór hagyományaiba, és hozzájárul identitásuk megtartásához.

Az 1970-es években Dulai András népművelő a helyi lakosok közreműködésével fogott hozzá a település szlovák értékeinek megmentéséhez. Az összegyűjtött anyagból dr. Bárth János muzeológus közreműködésével 1977-ben nyílt meg a Szlovák Tájház kiállítása, mely a települést 1718-ban újra benépesítő szlovákság kultúráját mutatja be. A tájház Kiskőrös Város Önkormányzatának fenntartásában, a Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum tagintézményeként működik.

Az alföldi háztípusba tartozó háromosztatú, vertfalú, szabadkéményes, döngölt agyagpadlós parasztházat a Szent István utca 23. szám alatt találjuk. Építtetője és egyben első tulajdonosa Kutyifa András volt, mint ahogy a mestergerendán található véset is mutatja (KUTJFA ANDRS ANNO 1839). Majd a ház a Suba család birtokába került, amikor is megépítették a telek délnyugati felében álló lacikát, azaz nyárikonyhát, és így nyerte el az épületegyüttes ma is látható arculatát.

Az ezredforduló után számos alkalommal folytak rekonstrukciós munkálatok a portán. Így 2006-ban a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma által meghirdetett Tengertánc II. pályázat révén megtörtént a lábazati szigetelés és az országban egyedülálló módon a tájházban temperáló padlófűtést alakítottak ki. 2008-ban a Reneszánsz év keretében kemence és nyitott szín épült a nyári konyha folytatásaként. 2019-ben került sor a nádfedél felújítására, illetve a gerinc újra nádazására. 2020-ban a Népi Építészeti Program keretében pedig többek között a födémszerkezet faelemeinek szinte teljes cseréje, a tartószerkezetek csiszolása és védőszeres kezelése, az új nádborítás elkészítése, a világítás korszerűsítése, az 1910-es évekre jellemző színes falfestés feltárása valósult meg.

A tájházban megtekinthető kiállítás a több mint 300 éve itt élő emberek életmódjának, gondolkodásának, szokásainak és tárgykultúrájának lenyomata. A hagyományosan, enteriőrként berendezett tisztaszoba és pitar mellett a gyűjtemény kiemelkedő darabjai a hátsó szobában bemutatott darabok: a szlovákság által használt tranosciuszok, azaz evangélikus énekeskönyvek, a díszített használati tárgyak, a kékfestő öltözékek, népviseleti ruhadarabok. Ezen kívül a tájház kiállítása bepillantást nyújt a paraszti életmód gazdasági egységeibe (állattenyésztés, szőlőtermesztés) is az istállóban és a nyitott színben található paraszti tárgyak segítségével. Napjainkban számos helyi felajánlásnak köszönhetően tovább bővült a muzeális intézmény tárgygyűjteménye, amelyek jelentős részét az anyaintézmény, a Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum Néprajzi Látványtárában mutatnak be.

A kiskőrösi Szlovák Tájház számos eseménynek ad helyszínt az év során: a Tájházak Napja, A népviselet Napja, Múzeumok Éjszakája, a május végén és szeptember első hétvégéjén tartott Városalapítók Napja és Országos Rétesfesztivál, valamint a Kiskőrösi Szüret és Szlovák Nemzetiségi Napok mindegyikén tájházi rendezvényeket is tartanak.

A muzeális intézmény egész évben várja a helyi oktatási és nevelési intézményeket jeles napokhoz, iskolai gólyanapokhoz, a Petőfi Túrához, hon- és népismereti kihelyezett órákhoz, helytörténeti vetélkedőkhöz kapcsolódó foglalkozásaira. Példaértékű a Kiskőrösi Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézménnyel folytatott közös munkája, melynek során a fogyatékkal élő tanulókat bevezetik a paraszti kiskertek, veteményeskertek megművelésének hagyományaiba.

Nyúzó Gáspár Fazekas Tájház

A Nyúzó Gáspár Fazekas Tájház udvarán 2021-ben kezdődött a 19. századi műhely hulladékgödrének régészeti feltárása, ahonnét rendkívüli mennyiségű kerámia tárgy töredéke kerül elő. Szűcs Imre fazekasmester elkészítette a törmelékek alapján a leletek rekonstruált másolatait. Az interpretálás kiváló, az érdeklődők a tájházban és a Kiss Pál Múzeum Tariczky Endre Régészeti Kiállításában is megtekinthetik meg a kutatási eredményeket. Tiszafüreden példaértékű a diákok és az önkéntesek bevonása, de a felnőtt helyi lakosok is aktívan vesznek részt az ismét virágkorát élő tájház életében.

Pomázi Örökség Tájház

A Pomázi Örökség Tájházban szerb és német nemzetiségi lakásbelsőt, viseleteket mutatnak be két elkülönített részben, ezt egészíti ki a várostörténeti kamarakiállítás. Érdekes kezdeményezés, hogy minden évben készítenek rendezvényekkel egybekötött időszaki kiállításokat, amely új műfaj a tájházakban. Ez a kezdeményezés, továbbá a sok saját program hozza azt, hogy a tájház maga is a helyi nemzetiségek tagjait is vonzó közösségi térré vált Pomázon.

Orfűi Malmok

Az Orfűi Malmok alapítványi fenntartású, példaértékű intézménykomplexum. hiteles helyreállítású régi, és új, a közönségfogadást és a hagyományos malmok technológiai sokszínűségét bemutató épületei nagyszámú látogatót vonzanak, a múzeumi funkció mellett számos szolgáltatást nyújtanak. Ipari műemlékként a vízimalom tekinthető meg, és 2016-tól új attrakcióként a papírmalom papírmerítő műhelyében tartanak foglalkozásokat. Kiváló a kapcsolatuk a lakossággal, a környékbeli őstermelőkkel, rengeteg rendezvényhez biztosítanak helyszínt.

agrotrend.hu / Csodálatos Magyarország – Halász Gabi

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés