Hírek

Fókuszban a gyakornoki és duális képzés a Debreceni Egyetemen

Hazánkban a felsőoktatási hallgatók kevesebb mint egy százaléka vesz részt duális képzésben, annak ellenére, hogy a hallgatók nyolcvan százaléka a képzést követően partnervállalatnál kap munkát – jelentette ki Lencsés Gergő, a Duális Képzési Tanács elnöke a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar, a DE Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar, valamint a MAG Praktikum Gyakorlatvezető Központ által szervezett idei Gyakornoki és Duális Fórumon. A rendezvényen csaknem harminc partnervállalat tájékoztatta a hallgatókat a szakmai gyakorlati lehetőségekről.

– A Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kara intenzíven dolgozik azon, hogy hallgatói – akár már tanulmányaik alatt – valós környezetben olyan gyakorlati tapasztalatot szerezzenek, amely a munka világába kikerülve hatékonyan segíti őket. A vállalatok a hallgatóink alapján ítélik meg intézményünket. Éppen ezért a partnerekkel közös, még sikeresebb képzések érdekében a 12 hetes vállalati gyakorlat és a duális oktatási rendszer mellett megkezdtük a kooperatív képzés lehetőségeinek kidolgozását. Ez azt jelenti, hogy az alapszakos hallgatóinknak már a szakmai gyakorlat előtt lehetőségük lesz munkavégzésre a partnervállalatoknál – mondta a rendezvény megnyitóján Fenyves Veronika, a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar dékánja.

Stündl László, a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar dékánja szerint a gyakorlatorientált oktatás mind az agrár-, mind a gazdaságtudományi képzés alapköve.

– A Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar, valamint a Gazdaságtudományi Kar a gyakorlat számára képez szakembereket. Ennek legjobb módja pedig az, hogy bevonjuk a vállalatokat az oktatásba, illetve lehetőséget biztosítunk arra a hallgatóinknak, hogy életszerű közegben próbálják ki ismereteiket. A fórum révén a hallgatók testközelből ismerhetik meg a munkaerőpiaci szereplőket. A vállalatok pedig valós képet alkothatnak a diákok képességeiről, készségeiről, visszajelzéseik alapján mi pedig tovább fejleszthetjük képzéseinket – tette hozzá Stündl László.

A MAG Praktikum Gyakorlatszervező Központ 2008 óta koordinálja, szervezi a Debreceni Egyetem gyakorlati képzéseivel kapcsolatos feladatokat. Eddig csaknem 15 ezer hallgatónak segített abban, hogy megtalálja a legideálisabb gyakorlati, illetve duális képzőhelyet.

– Az utóbbi években több új szak csatlakozott a szakmai gyakorlati képzés rendszeréhez, az agrár- és üzleti digitalitáció, a mezőgazdasági vízgazdálkodási és környezettechnológiai mérnöki szak, valamint az adattudományi mesterszak hallgatói számára is lehetőséget tudunk kínálni, hogy külső vállalati partnerekkel együttműködve végezzék tanulmányaikat – ismertette Dékán Tamás.

A MAG Praktikum Gyakorlatszervező Központ vezetője szerint a duális és gyakorlati képzés sikerét mutatja, hogy egyre több vállalat kapcsolódik be az alap- és mesterképzések során is a gyakorlati oktatásba. Kiemelte, hogy a cégek és az egyetem közti interaktív kommunikációban is fontos szerepük van a gyakorlatorientált képzéseknek.

– A duális képzés a hallgatók életének nagy lehetősége, azonban a vállalatok számára nem arra szolgál, hogy rövidtávon megoldja munkaerőhiányukat. A duális képzés nem diákmunka – jelentette ki Lencsés Gergő, a Duális Képzési Tanács elnöke. Hozzátette: a duális képzés szabályozásának változtatása révén már a negyedik félévet követően van lehetőségük a hallgatóknak csatlakozni ehhez a képzési formához, továbbá a levelező mesterképzésben résztvevők jelentkezhetnek a duális rendszerbe.

A szakmai rendezvényen elhangzott: a Debreceni Egyetemen egy, a gazdálkodás- és szervezéstudományok területén megvalósuló doktori kutatás keretében több mint négyszáz vállalat megkérdezésével folytatott felmérés szerint a munkáltatók többsége a munkaerőhiány pótlása érdekében csatlakozik a duális képzés rendszeréhez. Kozma-Tóth Katalin kutatási eredményei szerint a cégek számára a képzési program beváltotta a hozzá fűzött reményeket.
Eisler Kornél, a Neopac Hungary Kft. pénzügyi és adminisztrációs vezetője előadásában a mentori tevékenység folyamatosságának fontosságát, valamint a hallgatók szakmai pályájának nyomon követését hangsúlyozta.

– Nem tehetjük meg, hogy nem veszünk részt azoknak az életében, akikre a későbbiekben számítani fogunk. Ezért veszünk részt az egyetem életében, a szakmai napokon, fórumokon, stratégiai partnerként és kihelyezett tanszékként a gyakorlati képzésben, a gyakorlati programunkkal és a hallgatói ösztöndíjunkkal. Minden, alapképzésben részt vevő munkavállalónkat arra ösztönözzünk és támogatjuk, hogy folytassák tanulmányaikat az Msc-képzésben, hiszen így érettebb, felkészült munkavállalókkal gazdagodhatunk – tette hozzá Kovács Hermann, a Nagisz Zrt. vezérigazgatója.

A szerdai rendezvényen a gyakorlat és a duális képzés iránt érdeklődő hallgatóknak lehetőségük volt, hogy találkozzanak a duális képzőhelyeket kínáló csaknem harminc együttműködő partnerrel, ismeretségeket kössenek a szervezetek képviselőivel.

agrotrend.hu / Debreceni Egyetem
Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés