Hírek
184 éve született a hazai földtani térképezés és kőolajkutatások úttörője
Első jelentős térképező geológusunk, a hazai kőolajkutatások megszervezője, Böckh János (Pest, 1840. október 20. – Budapest, 1909. május 10.) tanulmányait a selmeci Akadémián, majd Bécsben végezte. Az 1869-ben létrehozott Magyar Királyi Földtani Intézet főgeológusa lett, majd 1882-ben átvette az intézet vezetését.
Igazgatói tevékenységének egyik legnagyobb eredménye, hogy az intézetnek új, méltó otthont teremtett a Lechner Ödön által tervezett Stefánia úti palotában, amely 1900-ban nyílt meg.
Elsősorban térképező geológus volt és különösen fontosnak tartotta a gyakorlati célú földtani kutatások megkezdését. Ennek érdekében bányageológiai, hidrológiai és agrogeológiai osztályokat valamint kémiai laboratóriumot szervezett. Az intézetet minden területen korszerűsítette és igyekezett a gyakorlat, az ipar igényeit kielégíteni. Ő irányította Magyarország rendszeres földtani feltérképezését valamint áttekintő földtani térképének megszerkesztését, mely a millennium évére készült el. A kormányzat 1893-ban megbízta a hazai kőolajkutatások megszervezésével és irányításával, így megindult a tudományos földtani alapon végzett olajkutatás. A petróleumra való kutatások állása a magyar szent korona országaiban című munkájában javasolta a kutatások állami kézbe vételét, amely 1911-ben a monopóliumtörvénnyel meg is valósult.
agrotrend.hu / Jeles Napok