Hírek

Víz alatti robotokkal vizsgálják a gigantikus jéghegy környezeti hatását

Az A68A jéghegy megközelítése nem veszélytelen feladat, de ma már fejlett technikák állnak a kutatók rendelkezésére: távirányítású, víz alatti robotokkal tudják megvizsgálni a jéghegy közvetlen környezetét.

Az A68A jéghegy 2017-ben a világ legnagyobb jégdarabjaként vált le az Antarktiszról, és sodródni kezdett az Atlanti-óceán déli részén – írja az Ecolounge. A jéghegy az utóbbi hónapokban erősen szétdarabolódott. Az RRS James Cook kutatóhajó vasárnap érkezett meg a jéghegy legnagyobb megmaradt darabjához.

Víz alatti kutatórobotokkal vizsgálják a jéghegynél a víz sótartalmát, hőmérsékletét és klorofilltartalmát. Ezekből az adatokból lehet következtetni arra, hogy milyen hatással vannak a helyi tengeri élővilágra a jéghegy leszakadt tömbjei. A kutatóhajónak nem kell a jéghegy közvetlen közelében maradnia, mert a távirányítású vízalatti robotokat anélkül is vissza lehet irányítani Nagy-Britanniába.

Nemzeti Óceánkutató Központ (NOC) szakértője elmondta, hogy műholdas adatok segítik a világ bármely tájáról telepíthető kutatórobotok működését. A robotokat a feladatnak megfelelően különböző érzékelőműszerekkel tudják felszerelni. Az NOC a brit dél-sarki kutatóállomással működik együtt a kutatórobotos vizsgálatban.

A James Cooknak óvatosan kell manővereznie a térségben, mert nem jégtörőhajó, és a jéghegy letöredezett darabjai kárt tehetnek a hajótestben.

Az A68A hónapok óta sodródik a Déli-Georgia-sziget környékén. A sziget és környező vizei számtalan pingvin, fóka és sok bálna élőhelyét jelentik.

A tudósok szerint a jéghegy egyfelől pozitív hatással lehet a környékre, mert szétszórja az Antarktiszról leszakított sziklás törmeléket, amely jótékonyan hat az óceán élővilágára. Másfelől azonban eltorlaszolhatja a vízhez tartó pingvinek és fókák útvonalát, valamint a jéghegy olvadásával az óceánba kerülő friss víz megzavarhatja az ott kialakult élelemláncot.

Az A68A mintegy 5800 négyzetkilométer területű volt, amikor több mint 3 éve leszakadt az Antarktiszról. Decemberben érkezett a brit fennhatóság alatt álló Déli-Georgiához. A jéghegyről számos tömb vált le, a nagyobb darabokat az ábécé betűivel nevezik el, a legutóbb letört jéghegy az A68P nevet kapta.

Az A68A még mindig az eredeti jéghegy legnagyobb darabja, de már csak alig 800 négyzetkilométernyi területű.

Az atlanti-óceáni Déli-Georgia-sziget brit fennhatóság alatt áll. A Brit Tengerentúli Területek (BOT) az Antarktisz legnagyobb jéghegyeinek afféle temetője. A fehér kontinensről leváló jéghegyeket az erős áramlatok a kontinentális alapzat sekély vizei felé terelik, a távoli sziget felé, ahol megfeneklenek.

agrotrend.hu / Ecolounge

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szakmai partner
Nyakas Farm
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés