Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Hírek

Újra megtarthatták a hajósi borünnepet

A borászok védőszentjéről elnevezett Orbán-napi ünnepet kissé beárnyékolta a néhány nappal korábban érkezett jégverés, illetve a hétvége borús-esős időjárása, de így is népes közönség gyűlt össze a présházrengetegben.

A hétvégén tartott Orbán-napi Borünnep sorban a 40. ilyen rendezvény volt, igaz, a legutóbbi óta három év telt el, hiszen a világjárvány miatt 2020-ban, majd tavaly is le kellett mondani. Az idei programba már minden szokásos elem belefért, a kézművesvásártól a borlocsoláson át az esti koncertekig, amikor olyan sztárok léptek színpadra, mint Keresztes Ildikó és zenekara, vagy éppen az Ocho Macho.

Fotó: BAON, Gábor János

A kísérő programok között utcazene, bortúrasorozat, gyermekfoglalkoztatók, kiállítások, népzenei táncbemutatók, sőt még egy Simson motoros felvonulás is helyet kapott, de a fő attrakciók egyike mindig a Hajósi Szent Orbán Borlovagrend díjátadója, amit a Borbíró utca közepén álló Szent Orbán-szobor terményáldó locsolása követ – persze a győztes borokkal.

Mivel két év kimaradt, a borverseny aranyérmesei között nemcsak újborok, hanem 2018–2020-as évjáratú nedűk is feltűntek.

Estók Mihályné Szalczer Erzsébet polgármester a megnyitón emlékeztetett: ha a régi hagyományok szerint zajlana az Orbán-napi borlocsolás, akkor ezúttal – ahogy sváb elődeik tették – inkább sárral kellene megdobálni Szent Orbán Hirrlingen téri szobrát, hiszen cudar időjárást hozott a szőlőre. Elmondta, hogy bár a 40. borünnep 2020-ban lett volna esedékes, a pandémia okozta csúszás miatt két kerek évforduló találkozik 2022-ben. A város idén ünnepli a sváb ősök betelepülésének, így a település megalakulásának 300. évfordulóját.

Felidézte: az első ide érkező telepeseknek köszönhetjük a Hajós-Bajai borvidék ékszerdobozát, Európa legnagyobb pincefaluját.

Az idei verseny legjobb borait Nebl Evelin borkirálynő, a Hajósi Általános Iskola kiemelkedő tanulója és Kovács Laura, a helyi borlovagrend királynője jutalmazta, míg a legeredményesebb borok készítőit Berecz József hegyközségvezető szólította a színpadra. Elmondta, hogy ebben az évben 56 termelő 247 mintája mérkőzött meg a minősítésekért, és végül 77 aranyérmet, valamint három Nagy-Aranyérmet osztottak ki. Utóbbiakat a Gruber Pincészet cserszegi fűszerese, a Champion díjat is bezsebelő Szemerey Pince cabernet franc rozéja, illetve a szinte egyedülállóan magas, 94,4-es pontozással ugyancsak Champion-győztes Heltai Gábor merlot-ja kapta.
Hirdetés

A Hajósi Barokk Kastély bora a Beck Pince merlot-ja, a Város bora a Huber Pince kékfrankosa, míg a Borvidéki Borverseny 91 ponttal kiemelt remeke, a Hodován Pince merlot-cabernet franc-ja lett. Külön kategóriában elismerték a „kistermelői locsolóborokat”. Berecz József merlot rozéja és Kiss Ernő kékfrankos-cabernet franc-ja mellett itt egy igazi különlegesség is előkerült: Schönfelder Ferenc a borvidéken kifejezetten szokatlan furmint jégborral lepte meg a zsűrit. Az adóraktáros locsolóbor szekcióban a Kovács Borház cserszegi fűszeresét, illetve a Matos Pince Kavalkád rozéját jutalmazták, míg a verseny legeredményesebb borának a Rittgasszer Pincészet cabernet sauvignonját választották meg.

A Hajósi Szent Orbán Borlovagrend három új borlovagot is avatott a 40. Orbán-nap Borünnepen: Kovács Róbert nagymester Matos Patrikot, Wicker Ádámot és Báthory Balázst eskette fel a helyi borok népszerűsítésére és a hagyományok őrzésére, továbbadására. A fiatal gazdák mindegyike 6–8 évvel ezelőtt kezdett el termelői szinten is aktívan foglalkozni a borkészítéssel, de mindhármuk esetében ősi hajósi családok sokadik generációs gazdáiról beszélhetünk.

agrotrend.hu / BAON, Gábor János

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés