Hírek

Új agráros szakok indulnak a Debreceni Egyetemen

2022 szeptemberében két, eddig a képzési palettán nem szereplő, teljesen új, mondhatni unikális „agráros szakot” indít a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kara, mondta el Dr. Szűcs István intézetigazgató docens.

A mezőgazdaság nagy átalakulás előtt áll, amely folyamat már megkezdődött. Az ágazatban erősödik a termelési tényezők koncentrációja és ezezekkel egyidejűleg egyre fontosabbá válik az ökológiai lábnyomok kérdése is. Általános tendencia, hogy az árutermelő gazdaságokban a termelési méretek folyamatosan nőnek és az is, hogy a magasabb technológiai szintű, képzettebb munkaerőt igénylő területeket (pl. precíziós termeléstechnológiák és a digitalizáció alkalmazása, stb.) is magában foglaló ágazatok tudnak csak jelentős gazdasági fejlődést felmutatni.

Hiánypótló az Agrárközgazdász mesterszak (MSc) és az Agrár- és üzleti digitalizáció alapszak (BSc), amelyeket nappali és levelező tagozaton egyaránt indítunk, mondta el Dr. Szűcs István intézetigazgató docens. Hiánypótló egyrészt azért, mert a hazai agráriumnak folyamatosan szüksége van ilyen végzettséggel, illetve szaktudással rendelkező munkatársakra és azért, mert napjainkban a szükséglet meghaladja a kínálatot. Másrészt azért, mert jelenleg nem folyik ilyen képzés egyik hazai egyetemen sem. Ezek az új szakok mind a fejlett, mind a közepesen fejlett világban egyaránt elterjedtek, azaz minden nagyobb, az agrárfelsőoktatással és/vagy gazdaságtudományokkal foglalkozó egyetemen megtalálhatóak (Wageningen University, Iowa State University; University of Hohenheim, University of Ghent stb.). Ráadásul, ez szakterület a ráépülő doktori (PhD) képzésekben, mint önálló doktori program is igen elterjedt.

 

Már túljutottunk az akkreditáción és megkaptuk az összes szükséges jóváhagyást. Az Agrárközgazdász mesterszakot jelenleg egyedülálló módon csak a Debreceni Egyetem indítja, mivel csak mi rendelkezünk a szükséges szakindítási engedéllyel. Mindkét szaknak a Debreceni Egyetem a szakalapítója, így a sikeres szaklétesítést követően nyújtottuk be a szakindítási kérelmünket a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottsághoz (MAB). A MAB támogató véleményét követően az Oktatási Hivatal (OH) nyilvántartásba vette és engedélyezte a szakok indítását. Az Agrárközgazdász mesterszak létrehozását és mielőbbi elindítását a Magyar Tudományos Akadémia Agrárközgazdasági Bizottsága (MTA AKB), míg az Agrár- és üzleti digitalizáció alapszakot a Magyar Agrárinformatikai Szövetség (MAGISZ) mint érintett szakmai szervezet kiemelten támogatta. Itt ragadom meg az alkalmat, hogy a két szervezet támogatásáért kifejezzem a „szakma” és a Debreceni Egyetem köszönetét. A két új szak indítása azért is fontos, mert egyben ezen múlik az agrárközgazdász és az agrárinformatikus szakma gyakorlati és tudományos jövője is. Ha nincs felsőfokú képzés ezeken a területeken, akkor nem lesznek doktoranduszhallgatók sem, és akkor ez hosszabb távon a két tudományterület teljes ellehetetlenüléséhez vezet.

 

A 4 féléves Agrárközgazdász mesterképzés számos általános gazdaságtudományi ismeretre, illetve tantárgyra épül, úgy, mint például közgazdaságtan; világgazdasági és integrációs folyamatok; környezetgazdaságtan; gazdasági és agrárjog; gazdaságpolitika; ökonometria és gazdaságstatisztika. Az üzleti és alkalmazott gazdaságtani ismeretek körét a vállalatgazdaságtan; vezetői gazdaságtan; vállalati pénzügyek; vezetői számvitel; gazdaságelemzés; kontrolling; agrármarketing; projekt- és innovációmenedzsment; emberi erőforrás menedzsment és stratégiai menedzsment területek fedik le. A differenciált szakmai ismeretek közé tartozik például az agrár- és vidékgazdaságtan; köz- és szakigazgatási ismertek; mezőgazdasági és kertészeti ágazatok gazdaságtana; agrárgazdasági vállalkozások tervezése és elemzése; agrárkereskedelmi ismeretek; agrárinformációs rendszerek; ellátásilánc-menedzsment; fenntartható állattenyésztési, növénytermesztési és kertészeti technológiák; minőségbiztosítási ismeretek az agrár- és élelmiszergazdaságban, hogy csak a legfontosabbakat említsem.

 

Az Agrár- és üzleti digitalizáció alapszakos hallgatók a 7 féléves képzés során olyan elméleti és gyakorlati jellegű ismereteket szereznek, melyek alapján többek között képesek lesznek az ágazati sajátosságok figyelembevételével az agrár-digitalizációs és IoT eszközöket működtetni és bizonyos elemzési és fejlesztési feladatokat megoldani. A teljesség igénye nélkül felsorolom, hogy melyek azok a főbb ismeretek, illetve tantárgyak amiket tanulni fognak a hallgatók: idegen nyelv; matematika, statisztika és informatika; közgazdaságtan; agrárgazdasági és vállalkozási alapismeretek; növénytermesztési, kertészeti, állattenyésztési, élelmiszerlánc-biztonsági alapismeretek; mezőgazdasági műszaki alapismeretek; agrár- és gazdasági jogi ismeretek; üzleti tervezés; üzleti logisztika menedzsment; ágazati gazdaságtan; agrárinformatikai ismeretek, adatfeldolgozás és vizualizáció; agrár adatbázisrendszerek; agrármenedzsment rendszerek; mezőgazdasági telepirányítási rendszerek; integrált vállalatirányítási rendszerek; okos (smart) mezőgazdaság; precíziós mezőgazdaság; környezeti monitoring informatikai háttere valamint térinformatika és távérzékelés.

Mindkét szak részletes leírása megtalálható a GTK honlapján (https://econ.unideb.hu/hu/node/44) és a Felvi.hu-n (https://www.felvi.hu/). Utóbbi egyben a jelentkezés hivatalos felülete is. Ide kell feltölteni 2022. február 15-ig a jelentkezési lapot és a szükséges dokumentumokat.

agrotrend.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés
Hirdetés