Hírek

Terjedhet e a koronavírus állatról emberre?

A humán koronavírus (COVID-19) járvány világszintű terjedésének következtében az Állategészségügyi Világszervezet (OIE) tájékoztató anyagot állított össze a korona vírus állatok és az emberek közötti esetleges terjedésének tárgyában.

Az állattartókban felmerülő, a vírus állatról-emberre és emberről-állatra történő átvitele kapcsán felmerülő esetleges aggodalmak eloszlatása érdekében az alábbiakban foglaljuk össze az OIE által kiadott tájékoztatás főbb pontjait.

fotó: pixabay.com

– Úgy tűnik, hogy a COVID-19 átvitelének elsődleges módja az emberről emberre történő átvitel, elmondható ez még annak ellenére is, hogy a jelenleg rendelkezésre álló bizonyítékok arra utalnak, hogy a COVID-19 vírus terjedésének van állati eredete.

– A betegség kapcsán jelenleg folyamatban lévő vizsgálatok fontos szerepet töltenek be a fent említett állati eredetnek − beleértve az érintett fajoknak − az azonosítása és az állatok, mint esetleges potenciális vírusgazdák szerepének megállapítása szempontjából.

Azonban a mai napig nincs elegendő tudományos bizonyíték az említett állati eredet azonosításához vagy a vírusnak az állati eredetű forrásból az emberre történő terjedési útjának magyarázatához.

– A már rendelkezésre álló genetikai szekvencia adatokból kiderül, hogy a COVID-19 vírus a Rhinolophus denevér (patkó denevér) populációjában keringő más korona vírus közeli rokona.

Fennáll tehát annak a lehetősége, hogy az emberekre történő vírus átvitelben közbenső gazdatest játszik szerepet.

– Másrészről viszont elmondható, hogy mindeddig nem érkezett jelentés társ- vagy más állatok – így a mezőgazdasági haszonállatok esetében sem − COVID-19 általi megbetegedéséről, és jelenleg nincs bizonyíték arra, hogy jelentős járványügyi szerepet játszanának az állatok ebben a humán koronavírus betegségben.

Mivel azonban vannak állatról emberre terjedő betegségek, melyeket más néven zoonózis-betegségeknek nevezünk, ezért továbbra is ajánlott, hogy a koronavírus által fertőződött emberek korlátozzák a kapcsolatot a társ- és más állatokkal, mindaddig, amíg a vírusról több információ nem áll rendelkezésre.

– Az állatok kezelése és gondozása során az alapvető higiéniai intézkedéseket minden esetben be kell tartani! Ez magában foglalja az állatokkal, azok takarmányával, vagy gondozásukhoz szükséges eszközökkel való érintkezést megelőző, és az azt követő kézmosást, valamint kerülni kell az állatokkal való közvetlen kontaktust és a humán fogyasztásra alkalmas ételek állatokkal történő megosztását egyaránt.

– Mint minden olyan, az állatokban megjelenő új betegség vagy fertőzés előfordulása esetén, amely jelentős hatást gyakorolhat az állat- vagy közegészségügyre, azt a Világ Állat-egészségügyi Információs Rendszeren (WAHIS) keresztül az OEI-nek be kell jelenteni! A COVID-19 vírus állaton történő esetleges kimutatása esetén a bejelentésnek az érintett állatfajra vonatkozó információkat, a lefolytatott diagnosztikai vizsgálatokat és a vonatkozó járványügyi információkat tartalmaznia kell.

– Fontos, hogy az állat-egészségügyi hatóságok folyamatosan tájékozódjanak, és szoros kapcsolatot tartsanak fenn a közegészségügyi hatóságokkal, valamint a vadon élő állatokért felelős hatóságokkal, hogy egységes és megfelelő kockázati kommunikációs üzeneteket tudjanak megfogalmazni és hatékony kockázatkezelési intézkedéseket biztosítsanak.

– Fontos továbbá, hogy a COVID-19 terjedése ne vezessen olyan, nem megfelelő intézkedések meghozatalához, amelyek a mezőgazdasági haszonállatok és a vadon élő állatok jólétét, egészségét veszélyeztethetnék, vagy negatív hatást gyakorolhatnának a biológiai sokféleségre.

Javasoljuk, hogy látogasson el az OIE honlapjára, ahol francia, angol és spanyol nyelveken további, részletesebb információkat talál a korona vírussal kapcsolatosan.

agrotrend.hu / NAK

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés