Hírek

Színesebb, de vegyesebb lett a pálinkapaletta – hatalmas árkülönbségekkel

Jövőre lesz a pálinka 700 éves, a pálinkafőzés mint mesterség pedig igazi reneszánszát éli. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Élelmiszertudományi és Technológiai Intézete az országban elsőként indított pálinkamester képzést. A piaci elvárások alapján összeállított program az elmélet és gyakorlat összhangjára épül.

A pálinkamester szakirányú továbbképzésen a hallgatók két év alatt sajátíthatják el a pálinkakészítés tudományát, de a technológia mellett marketing és kereskedelmi ismeretekkel is bővül a tudásuk, amellyel jövőbeli vállalkozásukat is megalapozhatják – hangsúlyozta Kun Szilárd a MATE Élelmiszertudományi és Technológiai Intézetének egyetemi docense az InfoRádióban.

"Azáltal, hogy van egy olyan lehetőség, hogy az ember otthon főzzön, közelebb kerül hozzá a pálinka, személyesebbé válik az élelmiszerrel való foglalkozás, mondhatni a pálinka iránti szeretet növekszik. A képzés keretében azért sok olyan ember van, aki otthon magánfőzőként tevékenykedik, de kevésnek tartja azt az információt, amit autodidakta módon megszerez."

Kun Szilárd szerint szerencsésebb lenne, ha a magánfőzés, a bérfőzés és a kereskedelmi főzés jobban elkülönülne egymástól. Az viszont egyértelmű, hogy az egyedülálló szabályozás új távlatokat nyitott.

Fotó: Pálinka Nemzeti Tanács

"Mindig megvannak azok az emberek, akik azt mondják, hogy a magyar hagyománynak megfelelően egy jó kajszibarack, szilva, esetleg körtepálinkát szeretnének főzni, de mindig vannak olyanok is, akik keresik az újdonságokat. Természetesen ez mindig formálja a piacot; említhetném a galagonya, a som vagy a csipkebogyó terméséből készült párlatokat. Azt kell mondanom, hogy  vannak olyan, különleges gyümölcsből készült pálinkák, amelyek megosztóak."

A MATE docense szerint valóban nagyok az árkülönbségek a piacon, de ezt gyakran az alapanyagok adottságai befolyásolják.

"Egy vad gyümölcsnél, amelynek a szárazanyag-tartalma nagyobb, de az erjeszthetősége nehezebb, abból egy egységnyi mennyiségből kiindulva sokkal kevesebb pálinkát fogok kapni, mint a kajszibarackból vagy a szilvából, cigánymeggyből. Ettől is magasabb lesz az ár, illetve ezt még befolyásolja, hogy a gyümölcs mennyire szerezhető be. Lassan nem lehet embert találni arra, hogy szedje le a határban a csipkebogyót."

Kun Szilárd úgy látja: minőségi szempontból lett némi negatív hatása a magánfőzésnek, de aki szívvel-lélekkel csinálja, az ügyel a minőségre. Ráadásul az otthon főzők olyan gyümölcsöket is kipróbálnak, amit egy kereskedelmi főző gazdaságossági szempontok miatt nem engedhet meg magának, így nekik köszönhetően a pálinkapaletta egyre színesebb.

agrotrend.hu / Infostart

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés