Hírek

Rendkívüli mértékű aszály sújtja az Alföldet

A szeptember eleje tartó csapadékmentes idő miatt az elvetett repcének már nagy szüksége lenne egy kiadós, áztató esőre. Erre az előttünk álló 6-8 nap során sem mutatkozik esély. A mai hidegfront csak elszórt záporokat, zivatarokat okoz, a nappali felmelegedést viszont jócskán visszaveti. A front nyomában megerősödő szél többfelé okozhat gyümölcshullást és ezzel károkat. A kukorica, a napraforgó és a gyümölcsök szempontjából kedvezőbb a mostani időjárás.

Csapadék utoljára a múlt hét első napjaiban hullott az országban, de akkor is csak a nyugati és az északi országrészben fordultak elő elszórtan záporok, zivatarok – írja a met.hu. Az ország túlnyomó részén az ősz első napja óta csontszáraz az időjárás. A 30 napos csapadékösszeg hazánk döntő részén már jócskán (20-60 milliméterrel) elmarad a sokéves átlagtól.

fotó: pxhere.com

A TALAJOK EGYRE SZÁRAZABBAK, KÜLÖNÖSEN AZ ALFÖLDÖN: ERREFELÉ A FELSő FÉL MÉTERES RÉTEGBEN MÁR A KRITIKUS 40 SZÁZALÉKOT SEM ÉRI EL A TALAJ NEDVESSÉGTARTALMA A NÖVÉNYEK SZÁMÁRA HASZNOSÍTHATÓ VÍZKÉSZLET SZÁZALÉKÁBAN.Nyugaton és északon valamivel jobb a helyzet. Az Országos Meteorológiai Szolgálat mérései szerint Miskolc térségében az őszi vetések után időben elmunkált táblák talaja a 20-50 cmentiméteres rétegben jelentős nedvességet raktároz, míg a szomszédos kukorica alatt ez a réteg nagyon száraz.

A hőmérséklet napközben a nyarat idézi: a maximumok 30 Celsius fok körül alakulnak. Az őszt és az egyre hosszabbodó éjszakákat a hűvös hajnalok jelzik. A napi középhőmérsékletek átlaga az elmúlt 10 napban 2-5 fokkal haladta meg az ilyenkor szokásos értéket.

A KUKORICA A TELJES ÉRÉS AZON FÁZISÁHOZ KÖZELEDIK, AMIKOR TOVÁBBI CSAPADÉKRA MÁR NINCS SZÜKSÉGE.Miskolc térségében vannak már teljesen elszáradt és még fele részben zöld növényekkel teli táblák is fajtától függően. Ebben a körzetben jó termés ígérkezik. A másik nagy területen termesztett szántóföldi növényünk, a napraforgó, az állományszáradás fázisában jár, zajlik a deszikkálása és a betakarítása. Mindkét növényünkre kedvező a meleg, száraz időjárás. Optimális az idő a most érő gyümölcsök számára is, a megfelelő íz- és zamatanyagok kialakulásához és a mezőgazdasági munkákhoz.

fotó: pikist.com

A REPCE SZEMPONTJÁBÓL MÁR NEM ILYEN KEDVEZő A HELYZET: AHOL MÉG AUGUSZTUS VÉGÉN A FÖLDBE KERÜLT A MAG, OTT MEGKAPTA A KELÉSHEZ SZÜKSÉGES CSAPADÉKOT A NÖVÉNY ÉS JELENLEG 2-4 LEVELES ÁLLAPOTBAN VAN.A további fejlődéséhez azonban most már égető szükség lenne az esőre, különösen ott, ahol csak az eső után vetették el a magot (főleg a déli országrészben, ahol nem esett akkor sem). Miután azonban jelentős, országos csapadéknak a következő 6-8 nap során kicsi az esélye, így a repce szezonja sokfelé nehezen indul, vontatott, hiányos kelés és lassú kezdeti fejlődés vár rá.

agrotrend.hu / origo.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szakmai partner
Nyakas Farm
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés