Hírek
Nehezen indul az év a második hullám miatt a mezőgazdaságban
A növénytermesztők voltak a tavalyi év nyertesei, mivel a gabonaárak ötéves csúcsokon járnak, hasonlóan a fehérje- és olajos növényekhez. A magas gabonaárak ugyanakkor a takarmányárak emelkedéséhez vezettek, ami tovább nehezíti az állattartók helyzetét. ők most kettős árnyomásra számítanak: az elszálló takarmányárak, valamint a járvány miatti lezárások és az állatbetegségek miatti túlkínálatos piacon kénytelenek helytállni – összegezte az agrárium szereplőinek helyzetét a Takarékbank.
A szőlő-bor termékpályán a harmadik negyedévhez képest stagnálás látható, ami szintén szorosan összefügg a koronavírus második hulláma miatti újbóli lezárásokkal – írja a Magyar Nemzet.
fotó: pixabay.com
Tavaly példaértékű volt a magyar élelmiszergazdaság helytállása, azonban az állati fehérjét előállító termékpályák szereplői újabb nehéz évre számíthatnak 2021-ben.
A Takarékbank agrárelemzőnek idei, kibocsátási várakozásai szerint az élelmiszer-gazdaság három–hat százalékos bővülése várható. A pénzintézet előrejelzésében azzal számol, hogy 2021 júliusától a belföldi turizmus már részlegesen újraindulhat, továbbá az élelmiszerárak inflációja – elsősorban a magas bázis miatt – az első félévben lassul, némi áremelkedésre az év második felében lehet számítani. Az élelmiszer-kiskereskedelem a várakozások szerint legalább a múlt év szintjén teljesíthet.
Az elemzők szerint bátran kijelenthető, hogy 2021-ben a magyar élelmiszer-gazdaságban a siker kulcsa a hatékonyság lesz, kiváltképp az állattenyésztőknél.
Az állati fehérjét előállító termékpályák szereplői tényként kezelik, hogy hamarosan a takarmányköltségek rendkívüli módon megemelkednek. Ez a kockázat többféleképpen kezelhető, ám a legjobb megoldás a hatékonyság növelése, amely hosszú távon magasabb jövedelmezőséget is eredményezhet.
Jelen piaci körülmények között felerősödik a támogatások szerepe, mind a jövedelempótló, mind pedig a hatékonyságnövelést célzó beruházásösztönzőké.
Emellett egyéb kockázatkezelési eszközök térnyerése is várható, például a februárban induló új krízisbiztosítási rendszer is, amelyhez már az állattenyésztők is csatlakozhatnak. A krízisbiztosítás célja kifejezetten ebben az évben a várható kedvezőtlen hatások részleges kezelése.
agrotrend.hu / Magyar Nemzet